ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Παρέμεινε στο θρόνο ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 16-15 τον Ολυμπιακό στα πέναλτι και 3-0 νίκες

29.05.2013 20:48       1073

Κράτησε τα σκήπτρα του ο ΝΟ Βουλιαγμένης στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών. Η ομάδα του Λαιμού νίκησε μετά από έναν συγκλονιστικό τρίτο τελικό, στη διαδικασία των πέναλτι, με συνολικό σκορ 16-15 (κανονικός αγώνας 10-10, μετά από παράταση 12-12) μέσα στο κολυμβητήριο του Πειραιά και με εκπληκτικό σουίπ ( 3-0 νίκες) κατέκτησε τον 11ο τίτλο της στην ιστορία του θεσμού και τον 7ο από καταβολής της Α1 Γυναικών και 2ο συνεχόμενο, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της απέναντι σε έναν άξιο αντίπαλο τον οποίο να θυμίσουμε ότι δεν είχε κερδίσει στην κανονική περίοδο.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη, ανάλογος της αξίας των δυο ομάδων και διαφήμισε το άθλημα. Ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 4-1, αλλά στη συνέχεια ο ΝΟΒ κατάφερε να περιορίσει τις ερυθρόλευκες και να επανέλθει με ένα δικό του δεύτερο οκτάλεπτο, αλλά και να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά (6-7) στις αρχές του τρίτου. Ο Ολυμπιακός ξαναπήρε προβάδισμα στο τέλος του γ΄και στις αρχές του δ' (9-8). Η τραυματισμένη Ρουμπέση με δύο γκολ ξανάφερε τον ΝΟΒ μπροστά (10-9) και η Αβραμίδου, που έχασε πέναλτι λίγο πριν το φινάλε, κατάφερε να ισοφαρίσει στον παραπάνω 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στην παράταση η Αβραμίδου πρωταγωνίστησε για τον Ολυμπιακό, αλλά έμελλε να είναι η μοιραία στα πέναλτι. Ηταν αυτή που έδωσε προβάδισμα στο α' τρίλεπτο. Η Ασημάκη ισοφάρισε και η Ρουμπέση έδωσε προβάδισμα για τον ΝΟΒ στο β'. Η Αβραμίδου ισοφάρισε 39 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης.

Στα πέναλτι μπήκαν τα τρία πρώτα για τις δυο ομάδες και χάθηκαν το τέταρτο και πέμπτο (βλέπε αναλυτικά παρακάτω). Στο έκτο ξεκίνησαν από την αρχή να εκτελούν οι ίδιες αθλήτριες. Η Αβραμίδου έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και η Γερόλυμου ευστόχησε για τη νίκη - τίτλο του ΝΟΒ.

Α’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: Πλευρίτου Μαργ. 1-0 (φουνταριστός) 7.20, Λιόση 1-1 (π.π.) 5.53, Πλευρίτου Μαργ. 2-1 (φουνταριστός) 4.32, Αβραμίδου 3-1 (π.π.) 3.41, Πλευρίτου Ελ. 4-1 (π.π.) 0.21.

Β’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: Ασημάκη 4-2 (κόντρα) 5.54, Χυδηριώτη Ι. 4-3 (π.π.) 4.52, Λιόση 4-4 (κόντρα) 3.33, Πλευρίτου Ελ. 5-4 (π.π.) 2.27, Πλευρίτου Ελ. 6-4 (κόντρα) 0.13, Γερόλυμου 6-5 (πέναλτι) 0.04.

Γ’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: Τσουκαλά 6-6 (περιφέρεια) 7.40, Ασημάκη 6-7 (φουνταριστός) 6.00, Μαυρέλου 7-7 (περιφέρεια) 4.26, Πλευρίτου Ελ. 8-7 (π.π.) 2.22.

Δ’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: Ασημάκη 8-8 (φουνταριστός) 7.32, Πλευρίτου Μ. 9-8 (φουνταριστός) 7.09, Ρουμπέση 9-9 (περιφέρεια) 6.24, Ρουμπέση 9-10 (περιφέρεια) 2.18, Αβραμίδου 10-10 (π.π.) 0. 13.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ (Α’ ΤΡΙΛΕΠΤΟ): Αβραμίδου 11-10 (π.π.) 2.00, Ασημάκη 11-11 (π.π.) 0.23.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ (Β’ ΤΡΙΛΕΠΤΟ): Ρουμπέση 11-12 (περιφέρεια) 2.10, Αβραμίδου 12-12 (περιφέρεια) 0.39.

ΠΕΝΑΛΤΙ: Αβραμίδου 13-12, Γερόλυμου 13-13, Πλευρίτου Μαργ. 14-13, Τσουκαλά 14-14, Πλευρίτου Ελ. 15-14, Ξενάκη 15-15, Τεντζαλίδου δοκάρι, Λιόση απέκρουσε Διαμαντοπούλου, Μανωλιουδάκη δοκάρι, Ρουμπέση αποκρούει Διαμαντοπούλου, Αβραμίδου δοκάρι, Γερόλυμου 15-16.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 15-16 (10-10 κ.α., 12-12 από παράταση)

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 4-1, 2-4, 2-2, 2-3. Παρ.: 1-1, 1-1. Πέναλτι: 3-4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντoπούλου, Τεντζαλίδου, Πλευρίτου Ελ. 5, Σώρα, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 5, Μαυρέλου 1, Πλευρίτου Μαργ. 4, Πλευρίτου Βασ., Μπαλομενάκη, Καλογεράκου, Καλαργυρού, Σταματοπούλου, Γιακάεβα, Γιαννοπούλου.

6/9 π.π., 3/7 πέναλτι, 1 κόντρα, 3 φουνταριστό, 2 περιφέρεια.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κώστας Δήμου): Κούβδου, Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη Ι. 1, Μουλάκη, Λιόση 2, Ξενάκη 1, Ασημάκη 4, Ρουμπέση 3, Γερόλυμου 3, Ντάσιου, Κουτέλη, Κοντογιάννη, Λαβί, Σελετοπούλου, Πρωτόπαππα.

3/5 π.π., 5/7 πέναλτι, 2 κόντρα, 2 φουνταριστό, 4 περιφέρεια.

Διαιτητές: Βασιλείου, Σταυρίδης

Αλυτάρχες:  Χαράλαμπος Τρούλος, Τάσος Πολυζωγόπουλος.