ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Πέρασε νικηφόρα από Θεσσαλονίκη ο Απόλλων Σμύρνης, 16-9 τον Άρη

18.12.2021 16:17       439

Ο Απόλλων Σμύρνης επέστρεψε εμφατικά στις νίκες (μετά την ήττα, στις λεπτομέρειες, στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό 8-7 την προηγούμενη αγωνιστική), καθώς επιβλήθηκε με 16-9 επί του Άρη στο Εθνικό Κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Α' Ομίλου ττης Α' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι, που κρατούν τη 2η θέση στη βαθμολογία του Ομίλου, επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα και κυριάρχησαν απόλυτα στα τρία πρώτα οκτάλεπτα, έχοντας προηγηθεί και με 12-3 και 15-4. Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλων χαλάρωσε και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 16-9. Κορυφαίοι σκόρερ για τους νικητές οι Γούνας (5 γκολ) και Γαρδίκας (4), ενώ 5 πέτυχε ο Γιώρτσιος για τον Άρη, που παραμένει τελευταίος στη βαθμολογία χωρίς βαθμό.

ΑΡΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 9-16

Οκτάλεπτα: 1-5, 2-7, 1-3, 5-1.

ΑΡΗΣ (Μανώλης Γούναρης): Τσακίρης, Μπιτσάκης, Ζιούτας, Βλασακίδης, Γιώρτσιος 5, Νάνος 1, Ζίτνικ 1, Παυλίδης 1, Πασματζής, Σολογιάννης 1, Κοστιουτσένκοφ, Σαλαμάνης, Κουνέλας, Θεοχάρης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 2, Γαρδίκας 4, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Τουρκομένης, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς, Γούνας 5, Τσολακούδης 1, Σολανάκης 2, Καβουσανός.

Διαιτητές: Καρούλης, Αγγελίδης

Αλυτάρχης: Αντώνης Ρέντας