ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΛΟΝΔΙΝΟ 2012

Περίπατος της Εθνικής μας (11-4) με το Καζακστάν και φουλ για 8άδα

02.08.2012 14:52       1233

Εύκολη λεία αποδείχτηκε το Καζακστάν για την Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών που δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στην 25η της νίκη σε Ολυμπιακούς Αγώνες (11-4).

Με τη νίκη της, έφτασε πλέον τους 3 βαθμούς στον Α’ Όμιλο και έτσι οι δύο αγώνες της που απομένουν, το Σάββατο (16.10) με την Ισπανία και την Δευτέρα (13.20) με την Αυστραλία, αποκτούν ιδιαίτερη σημασία για την πρόκριση της στα προημιτελικά.

Κεφάτοι μετά το πρώτο 8λεπτο οι διεθνείς μας, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα αλλά είχαν και ευχέρεια στο σκοράρισμα με τον Γιάννη Φουντούλη να βρίσκει δίχτυα 5 φορές και τον αρχηγό μας, τον Γιώργο Αφρουδάκη, άλλες τρεις.

Το Καζακστάν με μέσο όρο ηλικίας 30,5 χρόνια, πέτυχε το δεύτερο του γκολ μετά από κάτι περισσότερο από 17 λεπτά αγώνα (7-2) και απλώς στο τέλος όταν όλοι χαλάρωσαν μείωσε με δύο διαδοχικά τέρματα του Ουκουμάνοφ.

8ΛΕΠΤΑ: 2-1, 4-0, 3-1, 2-2

Α’ Περίοδος: 5.38’’ Φουντούλης Ι. π/π 1-0, 3.55’’ Φουντούλης Ι. περιφέρεια 2-0, 3.31’’ Ουσάκοφ περιφέρεια 2-1

Β’ Περίοδος: 7.37’’ Αφρουδάκης Γ. π/π 3-1, 5.48’’ Αφρουδάκης Γ. φουνταριστός 4-1, 3.40’’ Φουντούλης Ι. π/π 5-1, 0.01’’ Κοκκινάκης περιφέρεια 6-1

Γ’ Περίοδος: 5.36’’ Αφρουδάκης Γ. π/π 7-1, 4.49’’ Γκοροβόϊ π/π 7-2, 3.00’’ Φουντούλης Ι. πέναλτι 8-2, 0.33’’ Δελακάς περιφέρεια

Δ’ Περίοδος: 7.40’’ Φουντούλης Ι. πέναλτι 10-2, 3.58’’ Μουρίκης π/π 11-2, 2.35’’ Ουκουμάνοφ κόντρα 11-3, 1.22’’ Ουκουμάνοφ περιφέρεια 11-4

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Άντριτς): Δεληγιάννης (Καραμπέτσος 5.36’’ Γ’), Μυλωνάκης, Μιράλης, Κοκκινάκης 1, Χατζηθεοδώρου, Θεοδωρόπουλος, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς 1, Αφρουδάκης Γ. 3, Φουντούλης Ι. 5, Μουρίκης 1, Βουλγαράκης

5/7 π/π, 2/2 πέναλτι, 3 περιφέρεια, 1 φουνταριστός

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ (Σεργκέι Ντρόζντοφ): Μαξίμοφ, Γκουμπάρεφ, Σακένοφ, Γκοροβόϊ 1, Πανφίλι, Σμίντερ, Ουσάκοφ 1, Ουκουμάνοφ 2, Ζιλάγιεφ, Ρουντάϊ, Μανάφοφ, Κοκόριν, Σβέντοφ

1/3 π/π, 1 κόντρα, 2 περιφέρεια

Διαιτητές: Ούλριχ Σπίγκελ (Γερμανία), Μπράιαν Λιτλτζόν (Βρετανία)

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε, η Ισπανία νίκησε με 13-9 την Αυστραλία, ενώ στις 21.40 ώρα Ελλάδας παίζουν η Κροατία με την Ιταλία, επίσης για τον Όμιλο μας.

Μείον δύο ο αρχηγός

Με τα 3 γκολ που πέτυχε σήμερα εναντίον του Καζακστάν ο Γιώργος Αφρουδάκης, έφτασε πια τα 42 συνολικά σε Ολυμπιακούς Αγώνες και υπολείπεται μόλις 2 του Κυριάκου Γιαννόπουλου που προηγείται στον πίνακα των σκόρερ της Εθνικής μας. (44 γκολ).

Τα 5 γκολ του Γιάννη Φουντούλη, ισοφαρίζουν αντίστοιχο ρεκόρ των Γιάννη Παληού (Αίγυπτος 7-6 το 1968), Γιώργου Μαυρωτά (Τσεχοσλοβακία 10-8 το 1992) και Γιάννη Θωμάκου (Αίγυπτος 15-4 το 2004), αλλά το ρεκόρ περισσότερων τερμάτων σε ένα παιχνίδι κατέχουν ο Γιάννης Θωμάκος (Σλοβακία 12-8 το 2000) και Γιώργος Ντόσκας (Γερμανία 13-9 το 2008) με 6 γκολ.