ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ / ΓΑΛΛΙΑ

Περίπατος του ΝΟΒ στην Γαλλία (21-6)

04.12.2020 19:12       834

Εύκολη νίκη (όπως αναμένονταν) σημείωσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης επικρατώντας με 21-6 της Γερμανικής Λούντβισμπουργκ στον πρώτο αγώνα που έδωσε την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου το απόγευμα στη Γαλλία στον προκριματικό όμιλο που διεξάγεται εκεί στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού κυπέλλου.

Η ελληνική ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη της αντιπάλου, κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα λεπτά της συνάντησης και με 13 – 2 στο ημίχρονο.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική. Η Βουλιαγμένη είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του συγκεκριμένου ομίλου, στον οποίο μετέχουν επίσης η ελβετική Καρούζ και η γαλλική Πεΐ Ντε.

Τα οκτάλεπτα ήταν: 5-2, 8-0, 3-2, 5-2.

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε με τους κάτωθι παίκτες:

Παναγιώτης Τζωρτζάτος, Μανώλης Μυλωνάκης 1, Γιάννης Αλαφραγκής 2, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης 5, Χαράλαμπος Τρούλος 4, Κωνσταντίνος Γουβης 1, Χρήστος Αφρουδάκης (αρχηγός), Στάθης Καλογερόπουλος 2, Αριστείδης Χαλυβόπουλος 3, Νίκος Κουρούβανης, Λούκα Λόζινα, Αντριγια Μπάσιτς 3, Μανώλης Ανδρεάδης.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας η γαλλική Πεΐ Ντε επικράτησε με ευκολία της ελβετικής Καρούζ με 16-4. Το πρόγραμμα των αγώνων του Σαββατοκύριακου έχει ως εξής: