ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, 10-5 τον ΝΟΒ πριν τον Ευρωπαϊκό εμφύλιο

13.04.2019 19:43       734

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΝΟ Βουλιαγμενης στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Γ’ φάσης στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών με 10-5, μια βδομάδα πριν την Ευρωπαϊκή αναμέτρηση των δύο ομάδων με στόχο τον Τελικό της Euroleague.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (3-1), όμως στην τελευταία περίοδο άνοιξε τη διαφορα και έφτασε στη νίκη με 10-5. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Βασιλική Πλευρίτου με 3 γκολ.

Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν παίκτριες και συστήματά, ενόψει του ημιτελικού της Euroleague, όπου θα αναμετρηθούν για μία θέση στον Ευρωπαϊκό τελικό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  10-5

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-0, 2-2, 5-2

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης):Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Έγκενς 2, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Μ. 1, Μπάκλινγκ 1, Πλευρίτου Β. 3, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Δουρέκα Στ., Παπαναστασίου Δ., Φουντωτού

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου):Τζόνσον, Ιωαννίδη, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 1, Κοκκινάκη 1, Γκίλλα Αγ., Νίνου Ειρ., Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου Β. 1, Ράνεϊ, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Γιαννοπούλου 2

Διαιτητές: Σπανούδης, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Ν.β.Χ.