ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

Ποιοι πάνε στους Ομίλους Ανόδου της Β΄φάσης και ποιοι στους Ομίλους Καθόδου

  07.04.2019 23:31       941

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (7/4) οι αγώνες του Β' Γύρου της Α' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β' Εθνικής Ανδρών -και στους πέντε Ομίλους- κι έτσι οριστικοποιήθηκαν οι ομάδες που προκρίνονται στους Ομίλους Ανόδου της Β' φάσης, αλλά και ποιοι πάνε στους Ομίλους Καθόδου.

Έγιναν δυνατές μάχες για την πρόκριση, αλλά η πιο συναρπαστική ήταν αυτή στον Β' Όμιλο Αττικής όπου υπήρξε τελική τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή και όλα κρίθηκαν στο γκολ (ισοβάθμησαν στους 12 βαθμούς οι Νηρέας Χαλανδρίου, ΣΚ Ροή και ΝΟ Καλαμακίου και ευνοήθηκαν οι δύο πρώτοι).

Σττους Ομίλους Ανόδου της Β' φάσης, λοιπόν, πάνε οι: ΑΕΚ, Ιωνικός, Νηρέας Χαλανδρίου, ΣΚ Ροή, ΝΑΟ Κέρκυρας, ΠΕΚΕΒ, Επειός Ήλιδας, ΝΟ Καλαμάτας, Τρίαινα Βούλας, ΟΕΑΝΑΒ.

Στους Ομίλους Καθόδου της Β΄φάσης πάνε οι: Άρης Νίκαιας, ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΝΟ Καλαμακίου, ΝΟ Σύρου, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΧΑΝΘ, ΝΟ Ιτέας, ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες των Ομίλων:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νίκαιας):

ΝΟ Αγ. Νικολάου - ΑΕΚ 5-16, Άρης Νίκαιας - Ιωνικός 5-6.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΑΕΚ 15

2. Ιωνικός 15

...........................

3. Άρης Νίκαιας 6

4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0

Β΄ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Αλίμου):

ΣΚ Ροή - Νηρέας Χαλανδρίου 6-9, ΝΟ Καλαμακίου - ΝΟ Σύρου 17-5, ΝΟ Καλαμακίου - ΣΚ Ροή 6-8, ΝΟ Σύρου - Νηρέας Χαλανδρίου 7-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Νηρέας Χαλανδρίου 12

2. ΣΚ Ροή 12

.....................................

3. ΝΟ Καλαμακίου 12

4. ΝΟ Σύρου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΑΠΣ Οξυγόνο - ΠΕΚΕΒ 7-17, ΧΑΝΘ - ΝΑΟ Κέρκυρας 3-12, ΧΑΝΘ - ΑΠΣ Οξυγόνο 13-14, ΝΑΟ Κέρκυρας - ΠΕΚΕΒ 11-13.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΕΚΕΒ 15

2. ΝΑΟ Κέρκυρας 15

..................................

3. ΑΠΣ Οξυγόνο 6

4. ΧΑΝΘ 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

Επειός Ήλιδας - ΝΟ Ιτέας 9-7, Επειός Ήλιδας - ΝΟ Καλαμάτας 9 - 14.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Καλαμάτας 9

2. Επειός Ήλιδας 6

.................................

3. ΝΟ Ιτέας 3

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):

Νίκη Βόλου - Τρίαινα Βούλας 10-15, ΟΕΑΝΑΒ - ΝΕ Λάρισας 7-8, ΟΕΑΝΑΒ - Νίκη Βόλου 6-4, ΝΕ Λάρισας - Τρίαινα Βούλας 0-5 χωρίς αγώνα (δεν εμφανίστηκε η ΝΕ Λάρισας που μηδενίζεται στον συγκεκριμένο αγώνα και της αφαιρείται ένας βαθμός).

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Τρίαινα Βούλας 18

2. ΟΕΑΝΑΒ 9

.....................................

3. ΝΕ Λάρισας 8

4. Νίκη Βόλου 0

Σ.Σ: Η ΝΕ Λάρισας έχει έναν μηδενισμό και της έχει αφαιρεθεί ένας βαθμός.

Η Β' φάση του πρωταθλήματος Β' Εθνικής Ανδρών, στους Ομίλους Ανόδου και Καθόδου, θα διεξαχθεί 10-12/5. Στη Β' φάση σχηματίζονται: 1. Δύο Όμιλοι Ανόδου από 5 ομάδες ο καθένας. Οι τέσσερις πρώτες ομάδες στην τελική βαθμολογία του κάθε Ομίλου προκρίνονται στην Τελική φάση (Final-8), απ' όπου οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα προκριθούν στην Α2 Εθνική κατηγορία. 2. Δύο Όμιλοι Καθόδου (Πλέι άουτ), ο ένας των 5 και ο άλλος των 4 ομάδων.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής