ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ /ΣΠΛΙΤ

Πολυτιμότερη του ευρωπαϊκού η Ελευθερία Πλευρίτου, βραβεύτηκε από τον Κυριάκο Γιαννόπουλο

09.09.2022 23:15       878

Μεγάλη διάκριση: η Ελευθερία Πλευρίτου αναδείχθηκε η πολυτιμότερη παίκτρια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Σπλιτ. Τη βράβευση έκανε ο πρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας και Α’ Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, Κυριάκος Γιαννόπουλος.

Πρώτη σκόρερ με 24 τέρματα η Γκρέτα Γκουρισάτι (Ουγγαρία) και κορυφαία τερματοφύλακας η Ισπανίδα Μαρτίνα Τέρε,

Στον αγώνα για τη τρίτη θέση, η Ιταλία με επιμέρους 6-1 στην τελευταία περίοδο και πρωταγωνίστρια την πρώην «ερυθρόλευκη» Ρομπέρα Μπιανκόνι (3 τέρματα στην 4η περίοδο, πέντε συνολικά) νίκησε την Ολλανδία με 16-13 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 4-3, 4-2, 1-6.

Ολλανδία (Ευάγγελος Δουδέσης): Σλίκινγκ 2, Φαν ντερ Σλοτ 1, Κένινγκ 2, Φαν ντε Κρατς 4, Σέβενιτς 1, Χούστρα 2, Μολχούιζεν 1

Ιταλία (Κάρλο Σίλιπο): Αβένιο 2, Τζουστίνι 4, Πικότσι 3, Μπιανκόνι 5, Παλμιέρι 1, Βιακάνα 1.

Για την 5η θέση: Ουγγαρία-Ισραήλ 18-7

Για την 7η θέση: Γαλλία-Κροατία 13-4