ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Πρεμιέρα στο Βίλνιους...με την αύρα του Βελιγραδίου

  01.07.2024 14:37       2702

Λίγες μόλις ημέρες από τη διεξαγωγή του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης ανδρών-γυναικών στο Βελιγράδι που χάρισε ανεπανάληπτες στιγμές στον ελληνικό υγρό στίβο και γενικότερα στον ελληνικό αθλητισμό, παίρνει τη σκυτάλη το Βίλνιους (Λιθουανία) που θα φιλοξενήσει (2-7/7) το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων.

Πρεμιέρα αύριο Τρίτη (από τις 09:30 οι προκριματικοί, και 18:00 ημιτελικοί/τελικοί) με 13 κολυμβητές/τριες μας (από τους 22 συνολικά που μας εκπροσωπούν) να έχουν δηλωθεί στο πρόγραμμα της πρεμιέρας.

Στα προκριματικά των 1500μ ελεύθερο νεανίδων, η Άρτεμις Βασιλάκη με επίδοση 16:28.40 που σημείωσε φέτος τον Μάρτιο στη Τουρκία είναι η 5η καλύτερη από τις 24 που έχουν δηλωθεί. Η Γεωργία Μακρή με 16:41.54 από το πρωτάθλημα Βελγίου είναι η 8η καλύτερη και η Αντωνία Ρακοπούλου με 17:02.13 η 14η.

Στα 50μ πρόσθιο των εφήβων, ο Ευλαγγελος-Εφραίμ Ντούμας που σε ηλικία 16 ετών θα αγωνισθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, έχει φετινό χρόνο 28.49 (από το τουρνουά Ακρόπολις) και είναι ο 9ος καλύτερος στους 51 που έχουν δηλωθεί.

Με την 9η καλύτερη επίδοση (28.71) ανάμεσα στα 50 κορίτσια που έχουν δηλώσει συμμετοχή θα ανέβει στο βατήρα των 50μ ύπτιο η Δέσποινα Πυρίλη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των προκριματικών της πρεμιέρας και οι ελληνικές συμμετοχές (με τους χρόνους που έχουν δηλωθεί:

200μ ελεύθερο: Ζαφειράτου 2:02.34, Χρόνη 2:04.54 – Σπαθαράκης 1:50.55.

400μ μικτή ατομική: Ρακοπούλου 4:57.12.

50μ ύπτιο: Πυρίλη 28.71, Μαγκώτσιου 29.14 – Παπαθεοδώρου 26.81.

50μ πρόσθιο: Γκόβαρη 32.94 – Ντούμας 28.49, Ζαφειρόπουλος.

1500μ ελεύθερο: Βασιλάκη 16:28.40, Μακρή 16:41.54, Ρακοπούλου 17:02.13.

Αναλυτικά η ελληνική αποστολή:

Ηλέκτρα Μαγκώτσιου (ΑΑ ΑΣΤΕΡΙΑ), Νεφέλη Μπιλανάκου (ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ), Νίκος Σπαθαράκης, Γιάννης-Παναγιώτης Καλαποθαράκος (Α.Ο.Π. ΦΑΛΗΡΟΥ), Άρτεμις Βασιλάκη  (ΑΟ ΤΡΙΤΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ), Κωνσταντίνα-Ανδριάννα Γκόβαρη (ΑΟ ΩΚΕΑΝΟΣ), , Κων/νος Γεραμάνης (ΑΣΚ ΝΤΕΡΗ), Νίκος Παπαθεοδώρου (ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ), Δέσποινα Πυρίλη (ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ), Αποστολία Σκούτα (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ), Κων/νος Πολυζούδης (ΝΕΟΣ ΓΥΜΝ ΣΥΛΛ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ 1908), Ευάγγελος-Εφραίμ Ντούμας, Αντωνία Ρακοπούλου, Μαρία Ζαφειράτου, Κατερίνα Χρόνη (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.), Καλλιόπη Ζαΐμη, Μάριος-Θεόδωρος Ζαφειρόπουλος, Δημήτρης Παπαδόπουλος (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.), Χρήστος Δημανόπουλος (ΠΑΟΚ), Ιάσων Ρούτουλας (ΣΚ ΡΟΗ), Βασίλης Κακουλάκης (ΩΡΙΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ), Γεωργία Μακρή (CDNSW).

Οι κολυμβητές/τριες θα συμμετάσχουν και στα ομαδικά αγωνίσματα: 4Χ200μ. Ελεύθερο Ανδρών, 4Χ100μ. Μ.Ο. Ανδρών, 4Χ200μ. Ελεύθερο Γυναικών, 4Χ100μ. Μ.Ο. Γυναικών, 4Χ100μ. Μ.Ο. Μixed.

Την αποστολή συνοδεύουν οι προπονητές, Γεώργιος Σούρδης, Γεώργιος Τυλιγαδάς, Στέργιος Συλαίος, Δημήτριος Παπαχαριζάνου, ο φυσιοθεραπευτής, Γεώργιος Πεντέρης και ο Τεχνικός Διευθυντής Κολύμβησης, Ευάγγελος Κοζομπόλης – Αρχηγός Αποστολής.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Θοδωρής Νταβέλος