ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΤΑ 64 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Πρωταγωνιστές και το 2018 τα Αθλήματα μας

  20.12.2018 19:35       1330

Πρωταγωνίστησαν και το 2018 τα Αθλήματα μας με κορυφαίες επιτυχίες στον διεθνή χώρο, με ιδιαίτερο και εμφατικό τρόπο.

Τέσσερα (4) μετάλλια σε Παγκόσμια πρωταθλήματα ανδρών - γυναικών, τρία (3) σε αντίστοιχα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, δύο (2) σε Παγκόσμια πρωταθλήματα νέων, από ένα (1) σε Ευρωπαϊκά Κύπελλά και Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, 15 σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα νέων, 16 σε Μεσογειακούς Αγώνες και άλλα τέσσερα (4) σε Μεσογειακά Κύπελλα και Πανεπιστημιάδες, 14 σε Βαλκανικούς αγώνες νέων, συνιστούν το εντυπωσιακό και φέτος παλμαρέ των διακρίσεων.

Ανάμεσα τους, το μοναδικό επίτευγμα των επτά (7) Μεταλλίων από τις Εθνικές μας ομάδες υδατοσφαίρισης. Χρυσό οι Έφηβοι στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, Χρυσό ο Νέοι άνδρες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, Χρυσό οι Γυναίκες στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο, Αργυρό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και Χάλκινο στους Μεσογειακούς Αγώνες, Χάλκινο οι Νεάνιδες στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, Αργυρό οι Άνδρες στους Μεσογειακούς Αγώνες.

Αργυρό ο Κρίστιαν Γκολομέεβ και Χάλκινο ο Απόστολος Χρήστου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών - γυναικών της Κολύμβησης, Χρυσά ο Λουκάς Καρετζόπουλος και ο Χρήστος Μπόνιας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών - γυναικών της Τεχνικής.

Αναλυτικά η χρονιά που μας πέρασε:

…………………………………………………………………………………................

ΑΘΛΗΜΑ                ΧΡΥΣΑ ΑΡΓΥΡΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΣΥΝΟΛΟ

…………………………………………………………………………………................

ΤΕΧΝΙΚΗ               5         8            6              19

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ         5         6            3              14

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ         5         4            9              18

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ  3         2            2              7

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ    0         3             3             6

………………………………………………………………………………….............

ΣΥΝΟΛΑ               18       23           23           64

…………………………………………………………………………………...............

 

........................................................................................................................................

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ              ΧΡΥΣΑ ΑΡΓΥΡΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΣΥΝΟΛΟ

........................................................................................................................................

*ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ              2          1            1               4

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

*ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ              0          2             1             3

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

*ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ            1           0             1            2

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΝΕΩΝ

*ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ           1            0             0            1

ΚΥΠΕΛΛΑ

*ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ        0           1             0            1

ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ

*ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ          1           9             5             15

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΝΕΩΝ

*ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ      5           2             9             16

ΑΓΩΝΕΣ

*ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΑ        0           1              3            4

ΚΥΠΕΛΛΑ

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΕΣ 3      1               0           4

*ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΝΕΩΝ 5      6               3            14

................................................................................................................................

ΣΥΝΟΛΑ                 18        23             23          64

................................................................................................................................

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ (18)

  1. ΚΑΡΕΤΖΟΠΟΥΛΟΣ Λουκάς, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ επιφάνεια)

  2. ΜΠΟΝΙΑΣ Χρήστος, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ 2πλά πέδιλα)

  3. ΕΘΝΙΚΗ Ομάδα ΕΦΗΒΩΝ, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ,

    (Πιόβαν, Μανθογιάννης, Πάτερος, Παπανικολάου, Χαλυβόπουλος Αρ., Χαλυβόπουλος Ιππ., Μπραϊμης, Κουρούβανης Ν., Δήμου Δ., Καλογερόπουλος, Αλαμάνος, Γραμματικός, Κεχαλάρης)

  4. ΕΘΝΙΚΗ Ομάδα ΝΕΩΝ Ανδρών, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ,

    (Δαλμάρας, Σπηλιόπουλος, Παπαναστασίου, Κάκαρης, Γκιουβέτσης, Νικολαϊδης, Αλαφραγκής, Δήμου Δ., Ρομπόπουλος, Αγιωργούσης, Χαλυβόπουλος Αρ., Χαλυβόπουλος Ιππ., Καλογερόπουλος)

  5. ΕΘΝΙΚΗ Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Ευρωπαϊκό Κύπελλο ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

    (Κούβδου, Διαμαντοπούλου Χρ., Τσουκαλά, Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Μαργ., Αβραμίδου, Ασημάκη, Πάτρα Μ., Χυδηριώτη Ι., Καλαργυρού, Πλευρίτου Ελ., Ξενάκη)

  6. ΒΑΖΑΙΟΣ Ανδρέας, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (200μ Μ. Ατομική)

  7. ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (100μ ύπτιο)

  8. ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (50μ πεταλούδα)

  9. ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (50μ ελεύθερο)

  10. ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος, ΚΑΡΠΟΥΖΛΗΣ Γιάννης, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ Στέφανος, ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (4χ100μ Μ. Ομαδική)

  11. ΠΙΠΙΝΙΑΣ Γιάννης, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (100μ επιφάνεια)

  12. ΠΙΠΙΝΙΑΣ Γιάννης, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ άπνοια)

  13. ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ Ιωάννα, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (200μ επιφάνεια)

  14. ΜΟΛΒΑΛΗΣ Νίκος, ΤΣΙΡΙΚΟΣ Θάνος, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (Συγχρονισμένες 3μ. Α')

  15. ΜΟΛΒΑΛΗΣ Νίκος, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (3μ. Α')

  16. ΜΟΛΒΑΛΗΣ Νίκος, ΤΣΙΡΙΚΟΣ Θάνος, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (Συγχρονισμένες Σταθερά Α')

  17. ΜΟΛΒΑΛΗΣ Νίκος, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (1μ. Α')

  18. ΜΟΛΒΑΛΗΣ Νίκος, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (Σταθερά Α')

 

ΑΡΓΥΡΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ (23)

  1. ΑΡΜΟΥΤΣΗΣ Μάριος, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών ΤΕΧΝΙΚΗΣ (6000μ OW)

  2. ΕΘΝΙΚΗ Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

    (Διαμαντοπούλου Χρ., Σταματοπούλου, Τσουκαλά, Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Μαργ., Αβραμίδου, Ασημάκη, Πρωτοπαπά, Πάτρα Μ., Χυδηριώτη Ι., Πλευρίτου Ελ., Ξενάκη)

  3. ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ ελεύθερο)

  4. ΘΩΜΟΓΛΟΥ Σάββας, Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (200μ πρόσθιο)

  5. ΠΑΠΑΣΤΑΜΟΣ Απόστολος, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ Μ. Ατομική)

  6. ΚΟΥΡΓΙΑΝΤΑΚΗ Όλγα, ΓΚΟΡΤΣΙΛΑΣ Βασίλης, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ (Τεχνικό MIXED)

  7. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Νικολέτα, ΓΚΟΡΤΣΙΛΑΣ Βασίλης, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ (ΕλεύθεροMIXED)

  8. ΛΙΒΟΓΙΑΝΝΗΣ Κώστας, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (100μ 2πλά πέδιλα)

  9. ΛΙΒΟΓΙΑΝΝΗΣ Κώστας, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (200μ 2πλά πέδιλα)

  10. ΛΙΒΟΓΙΑΝΝΗΣ Κώστας, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ 2πλά πέδιλα)

  11. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ Αριστείδης, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ 2πλά πέδιλα)

  12. ΤΕΡΖΑΝΙΔΗΣ Κώστας, ΤΣΙΛΙΚΟΧΡΥΣΟΣ Νεκτάριος, ΚΟΛΙΠΕΤΡΗΣ Βασίλης, ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟΣ Θωμάς, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4χ200μ επιφάνεια)

  13. ΤΣΙΛΙΚΟΧΡΥΣΟΣ Νεκτάριος, ΚΟΛΙΠΕΤΡΗΣ Βασίλης, ΒΑΛΑΛΑΣ Χρήστος, ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟΣ Θωμάς, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4χ100μ επιφάνεια)

  14. ΕΘΝΙΚΗ Ομάδα ΑΝΔΡΩΝ, Μεσογειακοί Αγώνες ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

    (Φλέγκας, Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς, Δερβίσης, Σκουμπάκης, Φουντούλης, Καπότσης, Νικολαϊδης, Κολόμβος, Μουρίκης, Γούνας, Βλαχόπουλος, Αργυρόπουλος – Κανακάκης)

  15. ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος, ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Φώτης, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ Στέφανος, ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (4χ100μ ελεύθερο)

  16. ΕΘΝΙΚΗ Ομάδα ΚΟΜΠΟ, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ

    Αγγελοπούλου, Δεληγιάννη, Φραγκάκη, Γεωργιουδάκη, Γιαλαμά, Καραμέσιου, Μισίκεβιτς, Αλατζά, Κρομμυδάκη, Θεοδωρίδου)

  17. ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ Ιωάννα, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ επιφάνεια

  18. ΕΥΘΥΜΙΟΥ Μελίτη, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (1μ. Α')

  19. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Αγγελική, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (Σταθερά Α')

  20. ΜΟΡΦΙΔΗΣ Χρήστος, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (1μ. Β')

  21. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Αγγελική, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (1μ. Β')

  22. ΜΩΡΑΪΤΗΣ Ιάσων, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (Σταθερά Β')

  23. ΤΣΙΡΙΚΟΣ Θάνος, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (Σταθερά Α')

     

    ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ (23)

  1. ΠΟΛΙΤΟΥ Αναστασία, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών ΤΕΧΝΙΚΗΣ (6000μ OW)

  2. ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ ύπτιο)

  3. ΕΘΝΙΚΗ Ομάδα ΝΕΑΝΙΔΩΝ, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

    (Αρχοντάκη, Γιαννακέα, Μυριοκεφαλιτάκη, Φουντωτού, Λούδη Αν., Νίνου Ειρ., Νίνου Π., Κανετίδου, Δούλη, Κοντονή, Κατσιμπρή, Γιαννοπούλου, Μπιτσάκου)

  4. ΤΕΡΖΑΝΙΔΗΣ Κώστας, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ επιφάνεια)

  5. ΤΕΡΖΑΝΙΔΗΣ Κώστας, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (1500μ επιφάνεια)

  6. ΣΚΥΛΟΥΡΑΚΗ Χριστίνα, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ υποβρύχιο)

  7. ΡΙΤΖΑΚΗ Ευαγγελία, ΑΚΡΙΤΙΔΟΥ Δέσποινα, ΘΩΜΑΚΟΥ Ευδοξία, ΣΚΥΛΟΥΡΑΚΗ Χριστίνα, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4χ200μ επιφάνεια)

  8. ΣΚΥΡΟΥΚΑΚΗ Χριστίνα, ΤΕΡΖΑΝΙΔΗΣ Κώστας, ΜΑΚΚΑ Ελπίδα, ΤΣΙΓΓΕΛΗΣ, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4χ2000μ OW)

  9. ΕΘΝΙΚΗ Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Μεσογειακοί Αγώνες ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

    (Διαμαντοπούλου Χρ., Σταματοπούλου, Τσουκαλά, Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου, Πρωτοπαπά, Πάτρα Μ., Πλευρίτου Μαργ., Χυδηριώτη Ι., Αβραμίδου, Ασημάκη, Πλευρίτου Ελ., Ξενάκη)

  10. ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (50μ ύπτιο)

  11. ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (200μ ύπτιο)

  12. ΔΡΑΚΟΥ Νόρα, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (50μ ύπτιο)

  13. ΔΡΑΚΟΥ Νόρα, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (50μ ελεύθερο)

  14. ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ Άννα, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (100μ πεταλούδα)

  15. ΒΑΖΑΙΟΣ Ανδρέας, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (200μ πεταλούδα)

  16. ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ Στέφανος, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (200μ πεταλούδα)

  17. ΔΡΑΚΟΥ Νόρα, ΔΡΑΣΙΔΟΥ Θάλεια, ΝΤAΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ Άννα, ΚΛΙΚΟΠΟΥΛΟΥ Σοφία, Μεσογειακοί Αγώνες ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (4χ100μ Μ. Ομαδική)

  18. ΚΑΡΑΜΕΣΙΟΥ Πηνελόπη, ΓΕΩΡΓΙΟΥΔΑΚΗ Βιργινία (αναπλ. ΓΙΑΛΑΜΑ Κρυσταλένια), Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ (Ντουέτο)

  19. ΓΙΑΛΑΜΑ Κρυσταλένια, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ (Σόλο)

  20. ΕΘΝΙΚΗ Ομάδα ΟΜΑΔΙΚΟ, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ (Αγγελοπούλου, Δεληγιάννη, Φραγκάκη, Γεωργιουδάκη, Γιαλαμά, Καραμέσιου, Μισίκεβιτς, Βάγια)

  21. ΤΣΙΡΙΚΟΣ Θάνος, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (3μ. Α')

  22. ΑΥΘΙΝΟΣ Θεόφιλος, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (1μ. Α')

  23. ΜΟΡΦΙΔΗΣ Χρήστος, Βαλκανικοί Αγώνες Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (3μ. Β')

     

 ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ