ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Πρωταγωνιστής ο Υγρός Στίβος και την 4ετία 2009-12, με 112 Μετάλλια!

  19.12.2012 12:34       3643

ΦΩΤΟ: Σπύρος Γιαννιώτης, Πρωταθλητής Κόσμου το 2011, Κορυφαίος Έλληνας Αθλητής για το 2011 και 2012

 

Του ΦΩΝΤΑ ΧΗΤΑ

Ξεπέρασε τα 100 μετάλλια στις κορυφαίες διοργανώσεις, ο Υγρός Στίβος, την τελευταία 4ετία (2009 - 12). Με τα 112 συνολικά που κατέκτησαν όλα τα Αθλήματα της ΚΟΕ, αφήνουν κατά πολύ πίσω το αντίστοιχο νούμερο (65) της προηγούμενης 4ετίας (2005-09), αλλά και καταδεικνύουν άλλη μία φορά, τον πρωταγωνιστικό ρόλο που έχουν στον Ελλληνικό Αθλητισμό γενικότερα.

Από αυτά, τα 25 ήταν Χρυσά, τα 43 Αργυρά και τα υπόλοιπα 44 Χάλκινα, τη σιγμή που τα αντίστοιχα νούμερα την προηγούμενη 4ετία ήταν 8, 17 και 40.

Αν μάλιστα υπολογιστούν όλα τα Μετάλλια στο σύνολο των διοργανώσεων (να προστεθούν δηλαδή Βαλκανικοί και Μεσογειακά Κύπελλα), τότε το σύνολο φτάνει σε ... αστρονομικά νούμερα. Τριακόσια δύο (302), από τα οποία 106 Χρυσά, 107 Αργυρά και 89 Χάλκινα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, από το 2010, στη δύναμη της ΚΟΕ έχει προστεθεί και το άθλημα της Τεχνικής κολύμβησης που ... πρόλαβε να φέρει στην Ομοσπονδία 54 συνολικά μετάλλια από τα οποία τα 13 Χρυσά.

Οι κορυφαίες διοργανώσεις στις οποίες λογίζονται τα μετάλλια που ακολουθούν στο Αφιέρωμα μας, είναι: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ, ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΕΥΡΩΠΑΪΚΆ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ, ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΥΠΕΛΛΑ, WORLD LEAGUE, ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ, ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ.

Ως κορυφαίες στιγμές, της 4ετίας, απαντώνται μεταξύ των άλλων: Το Χρυσό μετάλλιο της Εθνικής Γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης του 2011 (Σαγκάη), το Χρυσό μετάλλιο του Σπύρου Γιαννιώτη στα 10χλμ του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της ίδιας χρονιάς (Σαγκάη), το Χρυσό μετάλλιο του Παναγιώτη Σαμιλίδη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων του 2011 (Λίμα), τα 5 Χρυσά μετάλλια της Τεχνικής κολύμβησης (Αποστολίδη 2, Παπουτσής 2, Τζανετάκος) στα Παγκόσμια πρωταθλήματα εφήβων . νεανίδων του 2010 (Μαγιόρκα) και του 2012 (Γκρατς), το Χρυσό μετάλλιο πρόσφατα, της Εθνικής υδατοσφαίρισης Νεανίδων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα (Περθ), το Χρυσό μετάλλιο του Άρη Γρηγοριάδη φέτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν, το Χρυσό μετάλλιο της Εθνικής υδατοσφαίρισης Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2011 (Μαδρίτη), τα Χρυσά μετάλλια του Παναγιώτη Σαμιλίδη (2) και του Ανδρέα Βαζαίου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων του 2011 (Βελιγράδι) και 2012 (Αμβέρσα, τα Αργυρά μετάλλια της Εθνικής υδατοσφαίρισης Γυναικών φέτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Αϊντχόφεν) και το 2010 (Ζάγκρεμπ), το Αργυρό μετάλλιο της Εθνικής υδατοσφαίρισης Νέων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2009 (Σίμπενικ), τα Χάλκινα μετάλλια των Μιχαηλίδου / Παπαδημητρακάκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καταδύσεων νεανίδων του 2009 (Βουδαπέστη) και των Πλατανιώτη / Κουτίδη στο αντίστοιχο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Συγχρονισμένης κολύμβησης του 2011 (Βελιγράδι).

Αλλά ο κατάλογος είναι μακρύς,  οπότε σας τον παρουσιάζουμε στο ... πιάτο.

ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΧΡΥΣΑ           ΑΡΓΥΡΑ         ΧΑΛΚΙΝΑ      ΣΥΝΟΛΟ

ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛ.        13                    26                    15                    54

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ           5                      8                      19                    32

OPEN WATER           4                      5                      4                      13

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ     3                      4                      4                      11

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ            0                      0                      1                      1

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ   0                      0                      1                      1

…………………………………………………………………………………..

ΣΥΝΟΛΑ                    25                    43                    44                    112

……………………………………………………………………………………

 

ΦΩΤΟ: Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια του 2011, Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Γυναικών

 

ΧΡΥΣΑ (24)

1. Εθνική Γυναικών     Υδατοσφαίριση           Σαγκάη            Παγκόσμιο α-γ 2011

2. Γιαννιώτης              Μαραθώνια Κολ.        Σαγκάη            Παγκόσμιο α-γ 2011

3. Σαμιλίδης                Κολύμβηση                 Λίμα                Παγκόσμιο εφ 2011

4. Αποστολίδη             Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νεαν. 2010

5. Αποστολίδη             Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νεαν. 2010

6. Τζανετάκος             Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο εφ. 2010

7. Παπουτσής              Τεχνική                        Γκρατς             Παγκόσμιο νέων 2012

8. Παπουτσής              Τεχνική                        Γκρατς             Παγκόσμιο νέων 2012

9. Γρηγοριάδης           Κολύμβηση                 Ντέμπρετσεν   Ευρωπαϊκό α-γ 2012

10. Ομαδικό (5χλμ)    Μαραθώνια Κολ.        Βουδαπέστη    Ευρωπαϊκό α-γ 2010

(Γιαννιώτης, Αραούζου, Φωκαϊδης)

11. Μπάλντουϊν Ουίλ. Τεχνική                        Λινιάνο            Ευρωπαϊκό α-γ 2012

12. Εθνική Νεανίδων  Υδατοσφαίριση           Μαδρίτη          Ευρωπαϊκό νεαν. 2011

13. Σαμιλίδης              Κολύμβηση                 Βελιγράδι        Ευρωπαϊκό εφ. 2011

14. Σαμιλίδης              Κολύμβηση                 Βελιγράδι        Ευρωπαϊκό εφ. 2011

15. Βαζαίος                 Κολύμβηση                 Αμβέρσα         Ευρωπαϊκό εφ. 2012

16. Ομαδικό (3χλμ)    Μαραθώνια Κολ.        Πόρετς              Ευρωπαϊκό εφ-νεαν. 2009 (Αραούζου, Χρόνης, Παντελαντωνάκης)

17. Κρανιάς                 Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011

18. Τζανετάκος           Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011

19. Τζανετάκος           Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011

20. Τζανετάκος           Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011

21. Νικολέτος             Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011

22. Εθνική (4χ100μ.)   Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011 (Πιπίνιας, Τζανετάκος, Κόκκινος, Κρανιάς)

23. Εθνική 4χ3000μ.   Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011 (Καλογεροπούλου Κ., Τσουγκριάνη, Φυργαδιώτη, Κυριακή)

24. Γιαννιώτης            Μαραθώνια Κολ.        Σειρά 8 αγώνων      Παγκόσμιο Κύπελλο 10χλμ 2012

25. Εθνική Νεανίδων  Υδατοσφαίριση           Περθ                Παγκόσμιο (κ. 18) 2012

 

 

ΦΩΤΟ: Ο Πρωταθλητής Ευρώπης (2012) στην Κολύμβηση, Άρης Γρηγοριάδης

 

ΑΡΓΥΡΑ (43)

1. Γιαννιώτης              Μαραθώνια Κολ.        Ρώμη               Παγκόσμιο α-γ 2009

2. Γιαννιώτης              Μαραθώνια Κολ.        Σαγκάη            Παγκόσμιο α-γ 2011

3. Εθνική Νέων           Υδατοσφαίριση           Σίμπενικ          Παγκόσμιο νέων 2009

4. Βαζαίος                   Κολύμβηση                 Λίμα                Παγκόσμιο εφήβων 2011

5. Βαζαίος                   Κολύμβηση                 Λίμα                Παγκόσμιο εφήβων 2011

6. Ντουρανίδη             Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νεαν. 2010

7. Αποστολίδη             Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νεαν. 2010

8. Σισμανίδης              Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νέων 2010

9. Σισμανίδης              Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νέων 2010

10. Σισμανίδης            Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νέων 2010

11. Νικολέτος             Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νέων 2010

12. Νικολέτος             Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νέων 2010

13. Τζανετάκος           Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νέων 2010

14. Χριστοφορίδης      Τεχνική                        Γκρατς             Παγκόσμιο νέων 2012

15. Χριστοφορίδης      Τεχνική                        Γκρατς             Παγκόσμιο νέων 2012

16. Καλογεροπούλου Κ. Τεχνική                   Γκρατς             Παγκόσμιο νεαν. 2012

17. Εθνική (4χ200μ)    Τεχνική                        Γκρατς             Παγκόσμιο νεαν. 2012 (Καλογεροπούλου Κ., Χρηματοπούλου, Σούλη, Τσιλιγγίρη)

18. Μπίρμπας              Τεχνική                        Γκρατς             Παγκόσμιο νέων 2012

19. Εθνική Γυναικών   Υδατοσφαίριση           Ζάγκρεμπ        Ευρωπαϊκό α-γ 2010

20. Εθνική Γυναικών   Υδατοσφαίριση           Αϊντχόφεν        Ευρωπαϊκό α-γ 2012

21. Αραούζου Κέλυ    Μαραθώνια Κολ.        Βουδαπέστη    Ευρωπαϊκό α-γ 2010

22. Σισμανίδης            Τεχνική                        Καζάν              Ευρωπαϊκό α-γ 2010

23. Μπάλντουϊν           Τεχνική                        Καζάν              Ευρωπαϊκό α-γ 2010

24. Μπάλντουϊν Ουίλ. Τεχνική                        Λινιάνο            Ευρωπαϊκό α-γ 2012

25. Αραούζου Κέλυ    Μαραθώνια Κολ.        Πιομπίνο         Ευρωπαϊκό α-γ 2012

26. Εθνική (5χλμ)        Μαραθώνια Κολ         Πιομπίνο         Ευρωπαϊκό α-γ 2012 (Αραούζου, Καλαφάτης, Αρνιακός)

27. Εθνική Εφήβων     Υδατοσφαίριση           Στουτγκάρδη   Ευρωπαϊκό εφ. 2010

28. Γκολομέεβ             Κολύμβηση                 Βελιγράδι        Ευρωπαϊκό εφήβων 2011

29. Βαζαίος                 Κολύμβηση                 Αμβέρσα         Ευρωπαϊκό εφήβων 2012

30. Τσουγκριάνη         Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νεαν. 2011

31. Παπουτσής            Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011

32. Κρανιάς                 Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011

33. Καλογεροπούλου Στ. Τεχνική                  Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νεαν. 2011

34. Εθνική (4χ100μ)    Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νεαν. 2011 (Σούλη, Χρηματοπούλου, Ντουρανίδη, Καλογεροπούλου Στ.)

35. Κρανιάς                 Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011

36. Φυργαδιώτη          Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νεαν. 2011

37. Παπουτσής            Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011

38. Καραχάλιος           Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011

39. Καλογεροπούλου Στ. Τεχνική                  Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νεαν. 2011

40. Εξάρχου                Κολύμβηση                 Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009

41. Δράκου                  Κολύμβηση                 Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009

42. Γρηγοριάδης         Κολύμβηση                 Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009

43. Εθνική (4χ100μ Μ.Ο) Κολύμβηση           Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009 (Γρηγοριάδης, Αλυφαντής, Δημητριάδης, Καλάργαρης)

 

 

ΦΩΤΟ: Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια (2012) Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων

 

ΧΑΛΚΙΝΑ (44)

1. Λυμπερτά                Μαραθώνια Κολ.        Σαγκάη            Παγκόσμιο α-γ 2011

2. Εθνική (4χ200μ)      Τεχνική                        Χοντμεζοβάρελι  Παγκόσμιο α-γ 2011 (Κρανιάς, Μπάλντουϊν, Βασιλόπουλος, Τσουρουνάκης)

3. Εθνική (4χ100μ)      Τεχνική                        Χοντμεζοβάρελι Παγκόσμιο α-γ 2011 (Μπάλντουϊν, Κρανιάς, Καρετζόπουλος, Τσουρουνάκης)

4 Εθνική Νέων            Υδατοσφαίριση           Βόλος              Παγκόσμιο νέων 2011

5. Σαμιλίδης                Κολύμβηση                 Λίμα                Παγκόσμιο εφήβων 2011

6. Γκολομέεβ              Κολύμβηση                 Λίμα                Παγκόσμιο εφήβων 2011

7. Κρανιάς                   Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νέων 2010

8. Τζανετάκος             Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νέων 2010

9. Καλογεροπούλου Στ. Τεχνική                    Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νεαν. 2010

10. Εθνική (4χ100μ.)   Τεχνική                        Μαγιόρκα        Παγκόσμιο νέων 2010 (Σισμανίδης, Κρανιάς, Τζανετάκος, Κόκκινος)

11. Εθνική (4χ100μ.)   Τεχνική                        Γκρατς             Παγκόσμιο νεαν. 2012 (Καλογεροπούλου Κ., Χρηματοπούλου, Σούλη, Τσιλιγγίρη)

12. Εθνική (4χ3000μ.) Τεχνική                        Γκρατς             Παγκόσμιο νεαν. 2012 (Φυργαδιώτη, Καλογεροπούλου Κ., Βασιλοπούλου, Μπαρμπακυριάκου)

13. Εθνική (4χ3000μ.) Τεχνική                        Γκρατς             Παγκόσμιο νέων 2012 (Παπουτσής, Χριστοφορίδης, Μπίρμπας, Ιατρούδης)

14. Βασιλοπούλου      Τεχνική                        Γκρατς             Παγκόσμιο νεαν. 2012

15. Δρυμωνάκος         Κολύμβηση                 Βουδαπέστη    Ευρωπαϊκό α-γ 2010

16. Δρυμωνάκος         Κολύμβηση                 Ντέμπρετσεν   Ευρωπαϊκό α-γ 2012

17. Σαμιλίδης              Κολύμβηση                 Ντέμπρετσεν   Ευρωπαϊκό α-γ 2012

18. Σαμιλίδης              Κολύμβηση                 Ντέμπρετσεν   Ευρωπαϊκό α-γ 2012

19. Νιανγκουάρα         Κολύμβηση                 Ντέμπρετσεν   Ευρωπαϊκό α-γ 2012

20. Δρυμωνάκος         Κολύμβηση                 Ντέμπρετσεν   Ευρωπαϊκό α-γ 2012

21. Λυμπερτά              Μαραθώνια Κολ.        Βουδαπέστη    Ευρωπαϊκό α-γ 2010

22. Γιαννιώτης            Μαραθώνια Κολ.        Βουδαπέστη    Ευρωπαϊκό α-γ 2010

23. Κτενά                    Τεχνική                        Καζάν              Ευρωπαϊκό α-γ 2010

24. Αραούζου              Μαραθώνια Κολ.        Πόρετς             Ευρωπαϊκό νεαν. 2009

25. Κουλούρης           Κολύμβηση                 Πράγα              Ευρωπαϊκό εφήβων 2009

26. Κολιόπουλος        Κολύμβηση                 Πράγα              Ευρωπαϊκό εφήβων 2009

27. Μιχαλάκα              Κολύμβηση                 Πράγα              Ευρωπαϊκό νεαν. 2009

28. Βαζαίος                 Κολύμβηση                 Βελιγράδι        Ευρωπαϊκό εφήβων 2011

29. Μιχαηλίδου           Καταδύσεις                 Βουδαπέστη    Ευρωπαϊκό νεαν. 2009

Παπαδημητρακάκη

30. Κουτίδη                 Συγχρονισμένη            Βελιγράδι        Ευρωπαϊκό νεαν. 2011

Πλατανιώτη (αναπλ. Παπάζογλου)

31. Καλογεροπούλου Κ. Τεχνική                   Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νεαν. 2011

32. Ντουρανίδη           Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νεαν. 2011

33. Καραχάλιος           Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νεαν. 2011

34. Εθνική (4χ200μ)    Τεχνική                        Μίσκολε          Ευρωπαϊκό νέων 2011 (Κόκκινος, Πιπίνιας, Νικολέτος, Κρανιάς)

35. Εθνική Γυναικών   Υδατοσφαίριση           Σαν Ντιέγκο    Γουόρλντ Λιγκ 2010

36. Εθνική Γυναικών   Υδατοσφαίριση           Τσαντγκτσού   Γουόρλντ Λιγκ 2012

37. Πετραδάκη            Κολύμβηση                 Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009

38. Εθνική (4χ100μ Μ.Ο) Κολύμβηση           Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009 (Πετραδάκη, Εξάρχου, Τσιάλτα, Δράκου)

39. Εξάρχου                Κολύμβηση                 Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009

40. Αλυφαντής            Κολύμβηση                 Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009

41. Αλυφαντής            Κολύμβηση                 Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009

42. Εθνική (4χ100μ ελ.) Κολύμβηση             Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009 (Ζήσιμος, Τσαγκαράκης, Γρηγοριάδης, Καλάργαρης)

43. Εθνική (4χ200μ ελ.) Κολύμβηση             Πεσκάρα         Μεσογειακοί 2009 (Μούτσος, Δεμέτης Γ., Ζήσιμος, Γιαννούλης)

44. Εθνική Ανδρών     Υδατοσφαίριση           Έντμοντον       Προολυμπιακό 2012

 ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ