ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ-ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ, ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ ΧΟΥΡΔΑΚΗΣ

12.07.2024 13:28       1773

Χόρεψε άπταιστα…κρητικούς χορούς στη πατρίδα του βαλς!

Ο Κωνσταντής Χουρδάκης, έκανε μια καταπληκτική κούρσα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 5000μ Παίδων (14-15 ετών) στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών, Εφήβων-Νεανίδων, Παίδων – Κορασίδων Μαραθώνιας Κολύμβησης που ξεκίνησε σήμερα (12/7) στην αυστριακή πρωτεύουσα.

Ο πρωταθλητής του Τρίτωνα Ηρακλείου από τα πρώτα μέτρα ήταν σταθερά στο γκρουπ των πρωτοπόρων, σε όλο τον αγώνα έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο. Στο κρίσιμο φίνις εκεί που πέρα από τη δύναμη και τις αγωνιστικές αρετές μετράει και η ψυχή, ο Χουρδάκης τα έδωσε όλα, με τη παρότρυνση όλων των μελών της αποστολής μας που τον παρακολουθούσαν…Ακούμπησε πρώτος σε 57:56.70, και άφησε δεύτερο τον Ούγρο Μάρτον Χούζι 57:56.91 και τρίτο τον Τούρκο Χικμέτ Κοπαρτζίλ 57:57.68.

Ο Γιάννης Πετράκης τερμάτισε στη 12η θέση με χρόνο 59:26.67. Τερμάτισαν 26 κολυμβητές.

Στις κορασίδες: η Ειρήνη Ψαρουδάκη με επίδοση 1:03:40.25 πήρε την 16η θέση και η Ευφροσύνη-Μαρία Ζαφείρη με 1:08.15.17 την 25η θέση.