ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Κ19) - ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Πρωταθλητής για τρίτη συνεχή χρονιά ο Ολυμπιακός, 13-6 τον Άλιμο ΝΑΣ Betsson στον τελικό (pics)

  31.03.2024 20:45       1891

Για τρίτη συνεχή χρονιά, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα στις Νέες Γυναίκες Κ19 της υδατοσφαίρισης.

Στον τελικό που έγινε στο κατάμεστο κολυμβητήριο στη Γλυφάδα, επικράτησε του Άλιμου ΝΑΣ Betsson 13-6 σε μια επανάληψη του περυσινού τελικού (10-7).

Με μεγάλη πρωταγωνίστρια τη Φωτεινή Τριχά που σημείωσε έξι τέρματα, ο Ολυμπιακός έκλεισε με 7-5 το πρώτο μέρος που ήταν αμφίρροπο. Στο δεύτερο όμως, δέχθηκε μόλις ένα τέρμα, έκανε μια καταπληκτική τρίτη περίοδο (5-1), προηγήθηκε πλέον 12-6 και έφτασε στη νίκη και τον τίτλο.

Τέσσερα τέρματα σκόραρε η Αμαλία Χριστοδούλου-Άουτ και για τον Άλιμο ΝΑΣ Betsson που έπαιξε στον δεύτερο τελικό του στη κατηγορία στην τετράχρονη ιστορία του, η Ευσταθία-Νεφέλη Κοβάτσεβιτς πέτυχε πέντε γκολ.

Τις απονομές έκανε η εκπρόσωπος των αθλητών στο Δ.Σ. της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, Έλενα Ξενάκη.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON 13-6

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 4-2, 5-1, 1-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ.Τοροσιάδης): Κωτσάκη, Λογοθέτη, Τζωρτζακάκη, Ελένη Οικονόμου, Τριχά 6, Μαρία Οικονόμου 1, Δρακωτού 2, Κουκουφίκη, Χριστοδούλου-Άουτ 4, Κλεισούρα, Γρηγορίου, Βόγκα, Κωνσταντοπούλου, Κραβαρίτη, Παπαδοπούλου.

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON (Γ.Μπενόπουλος): Λέκκου, Ζλάτου, Κοβάτσεβιτς 5, Βιδάλη, Θεοφανοπούλου 1, Καραμάνη, Δασκαλάκη, Σιγάλα, Μάνη, Αφροδίτη Μπιτσάκου, Περόνα, Μουστάκα, Παπανδρέου, Καρέλλι, Χριστοφοράτου.

Διαιτητές: Δασκαλοπούλου, Χρονόπουλος

Αλυτάρχης: Κείμης Μαρσέλος

  • Στον αγώνα για τη τρίτη θέση ο ΑΝΟ Γλυφάδας επικράτησε του Εθνικού Π. 9-7.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 4-3, 1-0

ΣΚΟΡΕΡΣ

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Α.Θεοδωρόπουλος): Διονυσία Κουρέτα 3, Κεχαγιόγλου 2, Σαλταμανίκα 2, Πιοβάν 1, Κανελλοπούλου 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ Π.(Κ.Οικονομοπούλου): Μπέτα 2, Βελέντζα 2, Καραμπέτσου 2, Όλγα Οικονόμου 1.

  • Για την 5η θέση: ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Χανίων 6-8
  • Για την 7η θέση: ΝΕ Πατρών-ΠΑΟΚ 8-13

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Ολυμπιακός
  2. Άλιμος ΝΑΣ Betsson
  3. ΑΝΟ Γλυφάδας
  4. Εθνικός Π.
  5. ΝΟ Χανίων
  6. ΝΟ Βουλιαγμένης
  7. ΠΑΟΚ
  8. ΝΕ Πατρών

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Θοδωρής Νταβέλος