ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

Πρωταθλητής ο ΝΟ Καλαμακίου, 14-4 τον ΝΟ Ναυπλίου, ανέβηκαν και οι δύο (pics) - Υποβιβάστηκε ο Επειός Ήλιδας

17.07.2022 19:05       1258

Ο ΝΟ Καλαμακίου αναδείχθηκε πρωταθλητής στη Β´ Εθνική κατηγορία Ανδρών, καθώς επιβλήθηκε με 14-4 επί του ΝΟ Ναυπλίου στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, το απόγευμα της Κυριακής (17/7) στο κολυμβητήριο της Νίκαιας. αμφότεροι είχαν κερδίσει από το πρωί την άνοδό τους στην Α2 Ανδρών.

Το τρόπαιο στους πρωταθλητές έδωσε ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Κυριάκος Γιαννόπουλος, που έκανε και τις απονομές των μεταλλίων.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 14-4

Οκτάλεπτα: 3-0, 4-1, 3-1, 4-2.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ: Βεζάκης, Μπραζίτικος, Νιαρχάκος 2, Χαλιάσος 4, Χάλαρης, Παναγούλης 1, Βαρδαραμάτος 2, Γαλιάτσης, Κουρκόρ 2, Γρηγορόπουλος 2, Κυπραίος 1, Κορκούτας, Μάναλης, Κατσιέρης, Σύκας.

ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ: Ντέμος, Μανταρούνης 1, Λέκκας 1, Χριστόδουλος 1, Τσουρκάνου,   Σαντριβανόπουλος, Δεμάγκος, Κούτρης Γ., Φυτάλης, Σμυρνιωτάκης, Αδαμόπουλος, Σματόφ, Μαντζούνης, Λεμπέσης 1, Κούτρης Μ.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Βόσικας

Αλυτάρχες: Βασίλης Λαγός, Δημήτρης Γαλήνας.

Στον μικρό τελικό ο Άρης Νίκαιας νίκησε με 9-8 τον ΟΕΑΝΑΒ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ Ο ΕΠΕΙΟΣ ΗΛΙΔΑΣ

Μετά τα αποτελέσματα της Κυριακής (17/7) στον Όμιλο Καθόδου, εξάλλου, στο κολυμβητήριο Πετρούπολης, υποβιβάστηκε στη Γ' Εθνική ο Επειός Ήλιδας που πήρε την τελευταία θέση στη βαθμολογία.

Τα αποτελέσματα της Κυριακής: ΠΑΣ Φοίβος - Επειός Ήλιδας 11-4, Πύρρος Ιωαννίνων - ΑΟ Πετρούπολης 5-15, Πύρρος Ιωαννίνων - ΠΑΣ Φοίβος 8-21, ΑΟ Πετρούπολης Επειός Ήλιδας 16-6.