ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία, νίκησε στον τελικό τη Ρωσία με 13-12

25.01.2020 21:31       732

Η Εθνική ομάδα της Ισπανίας αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης, νικώντας σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι τη Ρωσία στις λεπτομέρειες με 13-12, το Σάββατο (25/1) στη Βουδαπέστη.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πολύ επιθετικά, με τη Ρωσία να παίρνει το προβάδισμα με 5-4 στην πρώτη περίοδο, όμως στο ημίχρονο η Ισπανία ισοφάρισε σε 8-8. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι Ρωσίδες πήραν εκ νέου προβάδισμα με 10-8, όμως τα κορίτσια του Μίγκελ Όκα έκαναν ένα σερί 5-0 και προηγήθηκαν με 13-10. Το μόνο που κατάφερε η Ρωσία ήταν να μειώσει στο τελικό 13-12, που έδωσε στην Ισπανία το τρόπαιο της διοργάνωσης.

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΡΩΣΙΑ   13-12

Τα οκτάλεπτα: 3-4 , 5-4 , 2-2 , 3-2

Ισπανία (Μίγκελ Όκα): Έστερ, Μπαχ, Έσπαρ Α. 2, Ορτίθ 2, Ταράγκο 2, Γκονζάλεζ, Έσπαρ Κ. 1, Καράσκο 1, Φόρκα, Κρέσπι, Μάικα Γκαρσία 4, Λέιτον 1, Σάντσεζ

Ρωσία (Αλεξάντρ Γκαϊντούκοφ):Ουστιούκινα, Μπερσνέβα 1, Προκοφίεβα 4, Καρίμοβα 1, Μπορίσοβα, Γκορμπούνοβα 2, Σερζάντοβα 2, Σιμάνοβιτς, Τιμοφέεβα, Σομπόλεβα 2, Ιβάνοβα, Φεντότοβα, Καρνάουκ

Στον μικρό τελικό, η οικοδέσποινα Ουγγαρία αντιμετώπισε την Ολλανδία και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 7-5. Στην Τρίτη περίοδο ανέτρεψαν την κατάσταση, παίρνοντας το προβάδισμα με 9-8, για να πάρουν το χάλκινο μετάλλιο με τελικό σκορ 10-8.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ   10-8

Τα οκτάλεπτα: 3-5 , 2-2 , 4-1 , 1-0

Ουγγαρία (Ατίλα Μπίρο): Γκαγκλ, Σίλαγκι 2, Μάτε, Γκουρισάτι, Βάλι, Πάρκες 2, Ίλες 1, Κέστελι 2, Λέιμετερ 2, Γκιονγκιόσι, Ριμπάνσκα 1, Γκάρντα, Κάσο

Ολλανδία (Άρνο Χάβενγκα): Κέντερς, Μέγκενς 2, Χένε Ντ. 1, Φαν Ντερ Σλουτ 1, Γουλβς 1, Στόμχορστ 1, Ρόχε, Σέβενιχ, Κόινινγκ, Γιάουστρα, Φαν Ντε Κράατς 1, Σλέικινγκ 1, Βίλεμ

Θυμίζουμε ότι η Εθνική μας ομάδα κατέλαβε την έκτη θέση, καθώς ηττήθηκε από την Ιταλία με 7-5.