ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ 2016/ΑΛΙΜΟΣ

Πρώτη νίκη για την Εθνική Νέων Γυναικών με 14-9 απέναντι στην Ουγγαρία

26.08.2016 22:10       1041

Την πρώτη της νίκη στο Πυθία Καπ σημείωσε η ελληνική ομάδα, επικρατώντας με 14-9 της Ουγγαρίας. Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση από την δεύτερη περίοδο και μετά και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στις Μαγυάρες.

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, αφού οι Ουγγαρέζες προηγήθηκαν με 3-1 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 3-2. Όμως το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τις παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου, οι οποίες με ένα επιμέρους 5-1 έφτασαν σε προβάδισμα τριών γκολ (7-4).

Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να παραβιάσουν η μία την εστία της άλλης. Τελικά στο δεύτερο μισό του τρίτου οκταλέπτου οι δύο ομάδες βρήκαν δίχτυα από δύο φορές (9-6).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η ελληνική ομάδα διατήρησε προβάδισμα τεσσάρων γκολ καθ' όλη την διάρκεια του για να φτάσει στο μέγιστο προβάδισμα 0:01 πριν την λήξη του αγώνα με γκολ της Βασιλικής Πλευρίτου (14-9).

ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία 14-9 (Τα οκτάλεπτα:2-3, 5-1, 2-2, 5-3)

Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Τάμας Φάραγκο
Διαιτητές: Μπράνκο Μπάνοβατς (Κροατία) Άνταμ Σάσκο (Σλοβακία)

Στο άλλο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής η Ολλανδία έκανε το 2/2, αφού επικράτησε με 13-8 της Ιταλίας.

Ιταλία – Ολλανδία 8-13 (Τα οκτάλεπτα: 4-5, 2-1, 2-3, 0-4)

Ιταλία: Αβένιο 4, Κοκιέρε 1, Ντι Κλαούντιο 1, Φορέστα 1, Μαράνι 1

Ολλανδία: Γιαούστρα 3, Ρόζεμπουμ 2, Κούπμαν 2, Ρόχε 2, Κόινιγνκ 2, Σλίκινγκ 2