ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πρώτη νίκη για τον ΝΟ Ρεθύμνου, 11-9 τον Εθνικό Πειραιώς

24.11.2018 17:52       673

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, ο ΝΟ Ρεθύμνου κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα στον Α' Όμιλο της Α1 κατηγορίας γυναικών, καθώς επικράτησε με 11-9 του Εθνικού Πειραιά, στο Εθνικό κολυμβητήριο του Ηρακλείου, για την 5η αγωνιστική της Α' φάσης.

Η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη, σε ένα παιχνίδι, όπου οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, σε όλη τη διάρκειά του. Το ξεκίνημα βρήκε το σύνολο του Κώστα Φιτσανάκη να προηγείται, αλλά να μην μπορεί να κρατήσει το προβάδισμα, με το σκορ του πρώτου οκταλέπτου να λήγει ισόπαλο με 2-2. Στη δεύτερη περίοδο, η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να κρατήσει έως το ημίχρονο την διαφορά στο ένα γκολ υπέρ της (5-4). Στο τρίτο οκτάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον Εθνικό να βρίσκεται κοντά, όμως η Κρητική ομάδα απέκτησε πλεονέκτημα δύο τερμάτων (10-8). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο Εθνικός Πειραιώς δεν κατάφερε να πάρει κάποιο αποτέλεσμα, με το τελικό σκορ να είναι 11-9, υπέρ του ΝΟ Ρεθύμνου, ο οποίος πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο 21ο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας υδατοσφαίρισης γυναικών. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Μελίνα Καρυπίδου, με 5 τέρματα.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 11-9

Τα οκτάλεπτα: 2-2 , 3-2 , 5-4 , 1-1

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Ζοφώλη, Φραγγελάκη, Καρυπίδου Μ. 5, Κυριακάκη, Φαρμάκη Μ. 2, Γαβαλά, Κολτσίδα 1, Στρατηδάκη, Λιμπιτάκη, Φαρμάκη Ε. 3, Συριανόγλου, Σολανάκη, Καρυπίδου Β., Παναγιωτάκη, Καραγιάννη

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Μπενέκου 1, Τζελέπη 1, Αποστολίδου, Μπίσμπα 1, Λογοθέτη 1, Πέττα, ΜακΚι, Μπάξτερ 2, Νιαρχάκου 3, Τζούρκα, Κατσιμπρή, Αναγνώστου, Χατζηκυριακάκη

Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Κατσώνης

Αλυτάρχης: Γιώργος Κατσαρός