ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Πρώτη πράξη των ημιτελικών των πλέι οφ και των πλέι άουτ αποφυγής υποβιβασμού

  13.05.2022 13:02       1123

Οι πρώτοι αγώνες των ημιτελικών των πλέι οφ (θέσεις 1-4 και 5-8) και αυτών των πλέι άουτ για την αποφυγή του υποβιβασμού (θέσεις 13-16), του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, διεξάγονται αύριο Σάββατο (14/5) με το ακόλουθο πρόγραμμα:

Πλέι οφ:

Θέσεις 5η-8η:

*Εθνικό Πειραιά          13.15   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Γιώργος Σταυρίδης, Χρήστος Κουρτίδης)

Παρατηρητής: Μιχάλης Κουρέτας

Απευθείας μετάδοση από το KOE TV

*Δημοτικό Αλίμου       16.00   ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Νίκος Μπουδραμής, Μανώλης Παϊρακταρίδης)

Παρατηρητής: Νίκος Σταυρόπουλος

Θέσεις 1η-4η:

*Εθνικό Πειραιά          17.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Σπύρος Αχλαδιώτης, Χρήστος Κουρτίδης)

Παρατηρητής: Μιχάλης Σκαλοχωρίτης

Απευθείας μετάδοση από το KOE TV

*Λαιμός / ΝΟΒ            19.30   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουδραμής, Ανδρέας Κατσώνης)

Παρατηρητής: Νίκος Βασιλείου

Απευθείας μετάδοση από την ΕΡΤ

2οι αγώνες, 16/5

*Ποσειδώνιο    14.30   ΠΑΟΚ ERGO DOMUS – ΕΘΝΙΚΟΣ

*«Αντώνης Δημητρόπουλος» / ΑΝΟΓ 19.00   ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ

*Δημοτικό Νέας Σμύρνης        20.30   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

*Δημοτικό Σεράφειο    21.00   ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

3οι αγώνες, 18/5 (αν και όπου χρειαστούν)

*Λαιμός / ΝΟΒ            18.00   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

*Εθνικό Πειραιά          18.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ EZRGO DOMUS

*Δημοτικό Αλίμου       21.00   ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

*Εθνικό Πειραιά          21.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Στα ζευγάρια για 1η-4η, οι ομάδες που θα πετύχουν 2 νίκες προκρίνονται στον μεγάλο τελικό (θέσεις 1η-2η), ενώ οι ηττημένες θα παίξουν στον μικρό τελικό (θέσεις 3η-4η). Στα ζευγάρια για 5η-8η, οι ομάδες που θα πετύχουν δύο νίκες θα παίξουν για τις θέσεις 5η-6η.           

Πλέι άουτ

*Δημοτικό Παλαιού Φαλήρου  19.00   ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ανδρέας Μοίραλης, Μιχάλης Μπιράκης)

Παρατηρητής: Μιχάλης Κουρέτας

2ος αγώνας, 16/5

*Ποσειδώνιο    20.00   ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

3ος αγώνας, 18/5 (αν και εφόσον χρειαστεί)

*Δημοτικό Παλαιού Φαλήρου  19.00   ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Η ομάδα που θα πετύχει 2 Νίκες παραμένει στην Α1, ενώ η ηττημένη υποβιβάζεται στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Σημείωση: Εκκρεμεί η ένσταση του ΝΟ ΧΙΟΥ για τον αγώνα της με τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ (11-12, 9/5), με την εκδίκαση της θα οριστεί και ο αντίπαλος του ζευγαριού με τον ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ