ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πρώτο τρίποντο για τον ΝΟ Ρεθύμνου, 14-10 τον Εθνικό

19.11.2016 15:27       659

Την πρώτη του νίκη στην Α' Φάση του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου, ο οποίος επιβλήθηκε με 14-10 του Εθνικού στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου.

Η Κρητική ομάδα πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, αφού προηγήθηκε με 5-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου και 9-3 στην λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η αντίδραση του Εθνικού δεν ήρθε και η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, τα 8 γκολ (14-6). Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να περιορίσουν την διαφορά της ήττας τους, αφού με ένα επιμέρους 4-0 διαμόρφωσαν το τελικό 14-10.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μαρία Μυρικοκεφαλιτάκη με πέντε γκολ, ενώ τρία σημείωσε η Τόνια Σολανάκη για το Ρέθυμνο και η Νόρμα Φραγκιουδάκη για τον Εθνικό.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ 14-10

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 4-1, 5-3, 0-4