ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Πρώτος βαθμός για ΟΦΘ, ισόπαλος 8-8 με την ΑΕΚ στον Άλιμο (pics)

18.11.2023 20:16       10008

Τον πρώτο του βαθμό στο 38ο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών κατέκτησε ο Όμιλος Φίλων Θαλάσσης. Οι Θεσσαλονικείς απέσπασαν ισοπαλία 8-8 από την ΑΕΚ και μάλιστα εκτός έδρας, στο κολυμβητήριο του Αλίμου, για την 11η αγωνιστική του Β' Ομίλου.

Στο ματς έγινε ανατροπή στην ανατροπή. Ο ΟΦΘ πήρε προβάδισμα στο τέλος του πρώτου και τις αρχές του δεύτερου οκτάλεπτου, εκμεταλλευόμενος και την αποβολή χωρίς αντικατάσταση, με κόκκινη κάρτα του Γιάννη Μαρινάγη της ΑΕΚ. “Στο 1.12 πριν από τη λήξη της 1ης περιόδου για βίαιη πράξη (γρονθοκόπησε αντίπαλο στο πρόσωπο)”, όπως αναφέρει το φύλλο αγώνα, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ευστοχήσουν στο πέναλτι που κέρδισαν (ισοφαρίζοντας σε 1-1) και να παίξουν για 4 λεπτά με παίκτη παραπάνω, φτάνοντας να προηγηθούν με 3-1.

Στο ημίχρονο ο ΟΦΘ ήταν μπροστά 4-3, στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου 5-4 και στις αρχές του τέταρτου 6-5, όμως η ΑΕΚ στη συνέχεια ανέτρεψε τα δεδομένα και πέρασε με 7-6 και 8-7. Ο Γιώργος Στεργίου, όμως, έγραψε το τελικό 8-8, στο 1.04 πριν από το φινάλε.