ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 04/09/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.509) - 16ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ – ΒΟΛΟΣ – 9Η ΗΜΕΡΑ – ΘΕΣΕΙΣ 1-2 (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΣΕΡΒΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 9-6

02.10.2011 21:21       1321

Η μεγάλη των πλάβι σχολή συνεχίζει να πρωταγωνιστεί στο παγκόσμιο πόλο σε όλες τις κατηγορίες και πήρε σήμερα άλλη μια τεράστια πρωτιά. Η Σερβία ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια του 16ου παγκοσμίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης νέων ανδρών που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Βόλο. Νίκησε στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης (αγώνας για τις θέσεις 1-2 της 9ης και τελευταίας ημέρας) την Ισπανία με 9-6 και κατέκτησε δίκαια το χρυσό μετάλλιο.

Είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο θεσμό για τη Σερβία και δεύτερο συνολικά (έχει και ένα χάλκινο), η οποία, όμως, έχει κατακτήσει ακόμα στο παρελθόν ως Σερβία – Μαυροβούνιο 2 χρυσά και ως ενωμένη Γιουγκοσλαβία 1 χρυσό, 2 ασημένια και 2 χάλκινα.

Η Ισπανία κατέκτησε το δεύτερο ασημένιο της μετάλλιο στην ιστορία του θεσμού και έκτο συνολικά (έχει τρία χρυσά, δύο ασημένια και 1 χάλκινο).

Οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 7-3. Οι Ισπανοί μείωσαν στο ένα γκολ (7-6) στο 7.05 πριν από τη λήξη του αγώνα. Στο τέλος, όμως, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές πήραν το πάνω χέρι, έκλεισαν την άμυνά τους και με γκολ των Σάπονζιτς στον παίκτη παραπάνω στο 2.09 και Βουκσάνοβιτς στην κόντρα, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, πήραν τη μεγάλη νίκη με το τελικό 9-6.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-0, 2-2, 3-3, 2-1.

ΣΕΡΒΙΑ: Ντέντοβιτς 3, Σάπονζιτς 3, Βουκσάνοβιτς 2, Μάτοβιτς 1.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Καρίγιο 3, Ρέιξαχ 1, Γκουτιέρεζ 1, Ντελέρα 1.