ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

Σφράγισαν πρόκριση ΝΟ Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, ΟΥΚ Βόλου, μάχες για τα υπόλοιπα εισιτήρια

  07.03.2020 22:34       1173

Κορυφώνονται οι μάχες για τα δέκα εισιτήρια πρόκρισης από τη Β' στην Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών και το Σάββατο (7/3) το βράδυ η κατάσταση ξεκαθάρισε οριστικά στον έναν από τους πέντε Ομίλους-όσον αφορά και τις δύο προκρίσεις. Συγκεκριμένα, στον Γ' Όμιλο Αττικής, σφράγισαν τα εισιτήρια ο ΝΟ Βουλιαγμένης και ο Παναθηναϊκός, καθώς απομένει μόνον μία αγωνιστική για την ολοκλήρωσή του.

Στους υπόλοιπους τέσσερις Ομίλους απομένουν δύο αγωνιστικές την Κυριακή (8/3), οπότε και θα μάθουμε οριστικά όλες τις ομάδες που προκρίνονται, αλλά στον Όμιλο Θεσσαλονίκης έχει εξασφαλίσει ήδη το εισιτήριο και μαθηματικά ο ΟΥΚ Βόλου (πολύ κοντά είναι και ο ΠΑΟΚ). Πιο ενδιαφέρουσες είναι οι μάχες σε Α', Β' και Δ' Όμιλο Αττικής, αν και κάποιες ομάδες έχουν πάρει προβάδισμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου και οι μέχρι στιγμής βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):

ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΕ Χαϊδαρίου 9-12, ΝΕ Πατρών - ΑΝΟ Γλυφάδας 4-14, Ολυμπιακός - ΓΣ Ηλιούπολης 12-7, ΑΕ Χαϊδαρίου - ΝΕ Πατρών 10-10.

Η Βαθμολογία:

1. Ολυμπιακός 6 (2 αγ.)

2. ΑΝΟ Γλυφάδας 6 (2 αγ.)

3. ΑΕ Χαϊδαρίου 4 (3 αγ.)

4. ΝΕ Πατρών 1 (2 αγ.)

5. ΓΣ Ηλιούπολης 0 (3 αγ.)

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γέρακα, Περιστερίου):

Παλαιό Φάληρο - Νηρέας Χαλανδρίου 15-4, ΝΟ Χίου - Νηρέας Γέρακα 10-9, ΓΣ Περιστερίου - Παλαιό Φάληρο 11-11, Νηρέας Χαλανδρίου - ΝΟ Χίου 3-14.

Η Βαθμολογία:

1. Παλαιό Φάληρο 7 (3 αγ.)

2. ΝΟ Χίου 6 (2 αγ.)

3. ΓΣ Περιστερίου 4 (2 αγ.)

4. Νηρέας Γέρακα 0 (2 αγ.)

5. Νηρέας Χαλανδρίου 0 (3 αγ.)

Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

Μίλων - Εθνικός Πειραιά 7-5, Παναθηναϊκός - ΝΟ Βουλιαγμένης 4-16, ΝΟ Βουλιαγμένης - Μίλων 21-4, Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 5-10.

Η Βαθμολογία:

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9 (3 αγ.)

2. Παναθηναϊκός 9 (4 αγ.)

................................................

3. Πανιώνιος 3 (3 αγ.)

4. Μίλων 3 (3 αγ.)

5. Εθνικός Πειραιά 0 (3 αγ.)

Δ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ιλίσιο):

ΑΕΚ - ΟΦΗ 6-15, ΝΟ Χανίων - Ηλυσιακός 12-9, Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΚ 16-5, ΟΦΗ - ΝΟ Χανίων 9-11.

Η Βαθμολογία:

1. ΝΟ Χανίων 6 (2 αγ.)

2. Απόλλων Σμύρνης 6 (2 αγ.)

3. Ηλυσιακός 3 (2 αγ.)

4. ΟΦΗ 3 (3 αγ.)

5. ΑΕΚ 0 (3 αγ.)

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

ΠΑΟΚ - ΟΦΘ 20-3, ΟΥΚ Βόλου - Πανσερραϊκός 20-5, Πϋρρος Ιωαννίνων - ΟΥΚ Βόλου 4-22, Πανσερραϊκός - ΠΑΟΚ 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο Πανσερραϊκός που μηδενίζεται στον σγυγκεκριμένο αγώνα και του αφαιρείται ένας βαθμός). Ο Νηρέας Λαμίας δεν εμφανίστηκε καθόλου στους αγώνες.

Η Βαθμολογία:

1. ΟΥΚ Βόλου 9 (3 αγ.)

2. ΠΑΟΚ 6 (2 αγ.)

3. Πανσερραϊκός 2 (3 αγ.)

4. ΟΦΘ 0 (2 αγ.)

5. Πύρρος Ιωαννίνων 0 (2 αγ.)

Σ.Σ.: Ο Πανσερραϊκός έχει έναν μηδενισμό και του έχει αφαιρεθεί ένας βαθμός.

Η Ειδική Προκήρυξη και το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων της Β' φάσης του πρωταθλήματος Νέων Ανδρών ΕΔΩ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής