ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ «ΠΑΡΙΣΙ 2024»

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ, 4ΟΣ ΣΤΑ 100Μ ΥΠΤΙΟ, ΕΧΑΣΕ ΣΤΗ ΧΕΡΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ!

29.07.2024 22:34       3964

Στον αγώνα της ζωής του, ο κορυφαίος Απόστολος Χρήστου τα έδωσε όλα. Και έχασε στη χεριά το ολυμπιακό μετάλλιο…Τερμάτισε 4ος με χρόνο 52.41.Ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι, νικητής στο Ρίο και τρίτος στο Τόκιο, ανέβηκε στο βάθρο με 52.39.

Είναι η καλύτερη θέση που έχει πάρει κολυμβητής μας σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Μέχρι τώρα το καλύτερο πλασάρισμα για Έλληνα κολυμβητή σε Ολυμπιακούς (στην πισίνα), ήταν η πέμπτη θέση που είχαν πάρει ο Σπύρος Γιαννιώτης το 2004 στα 1.500μ ελεύθερο και ο Κριστιάν Γκολομέεβ το 2021 στα 50μ ελεύθερο.

Ήταν συγκλονιστικός ο πρωταθλητής Ευρώπης στον μεγάλο τελικό των 100μ ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στην «La Defense Arena» στο Παρίσι. Χωρίς πλέον άγχος, ζούσε το όνειρό του που κυνηγούσε εδώ και οκτώ χρόνια. Ένας τελικός Ολυμπιακών Αγώνων, αυτό που κυνηγούσε από παιδί. Και έφυγε καλά αγωνιζόμενος στην 7η διαδρομή, γύρισε 4ος σε 25.21, και συνέχισε ακόμα πιο καλά, δίνοντας ότι έχει και δεν έχει, για να αποκτήσει κάτι μοναδικό, να γράψει ιστορία, «φλέρταρε» με το βάθρο. Κολύμπησε το δεύτερο μισό σε 27.20, αλλά...

Μια ανάσα, μια χεριά, τον πρόλαβε ο Μέρφι στο «τσακ». Κρίμα…Κρίμα…(Ο Μέρφι γύρισε 2ος σε 25.04 και κάλυψε το δεύτερο 50άρι σε 27.35).

Αλλά και τόση μεγάλη περηφάνια, Απόστολε! Στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ έβγαλε απογοήτευση για το χαμένο μετάλλιο, να ξέρει όμως πως αυτό που πέτυχε απόψε (29/7) είναι μοναδικό. Παρά την τεράστια ατυχία για τον ίδιο και την υπέροχη προσπάθειά του. Χίλια μπράβο του αξίζουν.

Η μεγαλύτερη στιγμή της καριέρας του, κρύβει τόση πίκρα για τον ίδιο, αυτό τον τεράστιο και τόσο συνεπή -επί σειρά ετών- αθλητή.

Νέος χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο κάτοχος του παγκοσμίου Τόμας Τσεκόν. Ήταν τρίτος στην στροφή και τελικά τερμάτισε πρώτος σε 52.00. Έγινε έτσι ο πρώτος Ιταλός που κατακτά τον τίτλο (και οποιοδήποτε μετάλλιο) στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Το ασημένιο μετάλλιο όπως το 2016 στο Ρίο κέρδισε ο Κινέζος Τζιά Γιου Σου με 52.32 (είχε σημειώσει 52.02 στον ημιτελικό).