ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Σιγούρεψε τα πλέι οφ ο Μίλων, σημαντική εκτός έδρας νίκη η ΝΕΠ, αγκαλιά με πρωτιά ο Πανιώνιος (όλα τα ματς - βαθμολογίες)

  14.04.2019 21:38       326

Ο Μίλων επιβλήθηκε, στην έδρα του, με 9-8 επί της ΑΕ Χαϊδαρίου, στο πιο σημαντικό ματς από αυτά που έγιναν την Κυριακή (14/4) για την 12η αγωνιστική του Α' Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας και σιγούρεψε τη συμμετοχή του στα πλέι οφ. Για τον ίδιο Όμιλο τα Δελφίνια Μεταμόρφωσης πήραν το βαθμό της ισοπαλίας, 7-7 με τον ΝΟ Ρεθύμνου, παρότι είχαν βρεθεί να χάνουν με 7-3.

Για τον Β' Όμιλο, την Κυριακή, ο Πανιώνιος πήρε άλλη μια νίκη (11 στις 12, ενώ έχει και μια ισοπαλία), αυτή τη φορά επί του ΝΟ Πατρών με 9-6 και βρίσκεται αγκαλιά με την πρωτιά στη βαθμολογία (έχει και έναν αγώνα λιγότερο). Η ΝΕ Πατρών πέτυχε σημαντική νίκη εκτός επί του ΠΑΣ Φοίβου με 16-5, καθώς ισοβάθμησε με τον (4ο) συμπολίτη της ΝΟΠ (παίζουν μεταξύ τους την επόμενη αγωνιστική). Ο Άρης, τέλος, επικράτησε στη Θεσσαλονίκη με 11-5 του ΟΥΚ Βόλου.

Αναλυτικά τα ματς της Κυριακής:

Α' ΟΜΙΛΟΣ:

ΜΙΛΩΝ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 9-8. Οκτάλεπτα: 1-2, 2-1, 2-3, 4-2. Μίλων: Μανώλης 3, Κοκκάλας 1, Πετρόπουλος 1, Οικονομίδης 1, Σταυρόπουλος 2, Αρβανίτης 1. ΑΕ Χαϊδαρίου: Μητρόπουλος 1, Καλής 3, Γιαβαρίδης 1, Κουρτίδης 1.

ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 7-7. Οκτάλεπτα: 0-3, 1-2, 1-2, 4-0. Δελφίνια Μεταμόρφωσης: Μερκουριάδης Π. 3, Καστανάκης 1, Μερκουριάδης Ν. 1, Τσιμιδάκης 1, Κανελλόπουλος Ορ. 1. ΝΟ Ρεθύμνου: Μακρυγιάννης 3, Παπαδάκης 2, Ασουμανάκης 1, Βυθούλκας 1.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 9-6. Οκτάλεπτα: 0-0, 4-1, 2-1, 3-4. Πανιώνιος: Δημακόπουλος 1, Καρακάσης Ν. 1, Αλεβίζος 1, Βέκκος Μ. 2, Δούκας 2, Γαβαλάς Γ. 2. ΝΟ Πατρών: Πολάτος 1, Κανελλόπουλος Β. 3, Δίπλαρος 1, Γκότσης 1.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ– ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 11-5. Οκτάλεπτα: 2-2, 3-1, 3-0, 3-2. Άρης Θεσσαλονίκης: Παπαθεωδόρου 4, Αλιαπούλιος 2, Μουστεράκης 1, Μίχας 1, Γκάρλης 1, Αρώνης 1, Σολογάννης 1. ΟΥΚ Βόλου: Μαρινάγης 2, Λέτσιος 1, Ζακυνθινός 1, Χαμίτης 1.

ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 5-16. Οκτάλεπτα: 2-3, 1-6, 1-4, 1-3. ΠΑΣ Φοίβος: Πουλής 2, Κανδύλας 2, Μαραγκός 1. ΝΕ Πατρών (Λάμπρος Αναστασόπουλος): Τουλγαρίδης 2, Τραυλός 2, Φυκούρας 3, Καρύδης 3, Δουρίδας 2, Αντίοχος 4.

Τα παιχνίδια του Σαββάτου μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α' ΟΜΙΛΟΥ (12 αγ.):

1. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ   171-55   33  (11 αγ.)

2. ΜΙΛΩΝ  110-96  24

3. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 107-96   23

4. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ  94-105   17

.......................................................

5. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ  104-93  17

6. ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ.  78-127  11

7. ΟΦΗ  69-101  6  (11 αγ.)

8. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ  78-137   3

Σ.Σ.: Εκκρεμεί ο αγώνας Παναθηναϊκός – ΟΦΗ

Επόμενη αγωνιστική (13η), 8/5: ΝΟ Ρεθύμνου – ΓΣ Ηλιούπολης, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΟΦΗ, Ηλυσιακός – Δελφίνια Μεταμόρφωσης, Μίλων – Παναθηναϊκός.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β' ΟΜΙΛΟΥ (12 αγ.):

1. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ   128-57   31  (11 αγ.)

2. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ   118-78  30

3. ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ   115-85   26

4. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ   105-88  15

......................................................

-. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ    114-102  15

6. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ   98-92  13

7. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ   71-127  7

8. ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ   52-172  0  (11 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμεί ο αγώνας Πανιώνιος – ΠΑΣ Φοίβος

Επόμενη αγωνιστική (13η), 8/5: Νηρέας Γέρακα – Πανιώνιος, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Πατρών, ΝΟ Λάρισας – Άρης Θεσσαλονίκης, ΟΥΚ Βόλου – ΠΑΣ Φοίβος.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής