ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ, ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ

Σημαντική νίκη για τον ΝΟ Βουλιαγμένης, 13-10 την Πεϊ Ντε και κοντά στην πρόκριση

14.09.2019 22:56       544

Πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ Ανδρών της υδατοσφαίρισης βρίσκεται ο ΝΟ Βουλιαγμένης, καθώς πέτυχε σπουδαία νίκη με 13-10 επί της γαλλικής Πεΐ Ντε, στη δεύτερη αγωνιστική της Β’ προκριματικής φάσης, νίκη που είναι και η πρώτη της στον Όμιλο του Βελιγραδίου, το Σάββατο (14/9) το βράδυ).

Η ομάδα του Λαιμού χρειάζεται νίκη ή ισοπαλία στον αυριανό τρίτο αγώνα της με τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου (Κυριακή 15/9, 12:45) για να βρεθεί στην επόμενη φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, έλεγξε τον ρυθμό με καλή άμυνα και καλές επιλογές επιθετικά και με κορυφαίο τον Γκιουβέτση (που πέτυχε 5 γκολ συνολικά). Ο ΝΟΒ προηγήθηκε 8-6 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Χρβόγιε Κόλιανιν αύξησαν την διαφορά στα τρία γκολ (11-8 στο τρίτο οκτάλεπτο). Στην τελευταία περίοδο οι Γάλλοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με δύο γκολ του Εσπανιόλ (11-10), αλλά ο ΝΟ Βουλιαγμένης κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη σημαντική νίκη χάρη σε τέρματα των Γκιουβέτση και Βούξεβιτς.

ΠΕΪ ΝΤΕ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-13

Οκτάλεπτα: 3-2, 3-6, 2-3, 2-2.

ΠΕΪ ΝΤΕ: Κάντιτς, Σο, Βερόν, Τσαφούρ, Κας 2, Τκατς, Γκάγκουλιτς, Εσπανιόλ 2, Μονερέτ 2, Μπακιρτσιλάρ, Ντε Λέρα 4, Γκλούχαϊτς, Ασπάρ.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγιε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης 5, Τσαταλιός, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1, Παπανικολάου Γ., Ποντικέας, Κουρούβανης Ν. 3, Δήμου Π., Βούξεβιτς 2, Ανδρεάδης.

Η Βαθμολογία (3 αγ.): 1. Γιαντράν Σπλιτ 6. 2. ΝΟ Βουλιαγμένης 3, 3. Πεϊ Ντε 3, 4. Ερυθρός Αστέρας 0. (προκρίνονται οι δύο πρώτοι της τελικής βαθμολογίας).