ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σπουδαία νίκη στο φινάλε ο ΝΟ Λάρισας, 11-10 την ΝΕ Πατρών

03.04.2019 19:36       810

Ο ΝΟ Λάρισας πέτυχε τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη εντός έδρας επί της ΝΕ Πατρών, για την 4η αγωνιστική της Γ’ φάσης στην Α1 Γυναικών, επικρατώντας με 11-10 χάρη σε γκολ της Κους, 0:22 πριν τη λήξη και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου να προηγείται στο ημίχρονο με 6-4. Ο ΝΟ Λάρισας, αφού αρχικά ισοφάρισε σε 8-8 με τη λήξη της 3ης περιόδου, κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 11-10, χάρη σε γκολ της Κους, 0:22 πριν τη λήξη. Η Κούμπρα Κους αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ του αγώνα με 5 γκολ, ενώ πέτυχε τα τρία από τα γκολ για την ομάδα της στην τελευταία περίοδο.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Σπύρου Τσιάρα ανέβηκε 3η στον όμιλο για τις θέσεις 5-8 με 6 βαθμούς, αφήνοντας την ΝΕ Πατρών στην τελευταία με 3 βαθμούς.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 11-10

Τα οκτάλεπτα: 3-4 , 1-2 , 4-2 , 3-2

ΝΟ Λάρισας (Σπύρος Τσιάρας): Γούλα, Κυροδήμου, Τουλουμτζίδου 1, Χασιώτη, Καλογιάννη, Μπαλάτσα Μ., Μπαλάτσα Ν. 1, Τοκίνι 2, Κους 5, Τσιγαρίδα 2, Πατούνα, Μιγδάνη, Λαμπρονίκου, Σαμαρά, Καζάνα

ΝΕ Πατρών (Κώστας Φιτσανάκης): Γιαννακέα, Σινεμόγλου, Ανδρουτσέλη, Ρακιντζή, Τσιμάρα Ευφ., Τσιμάρα Ευδ. 1, Πετάση 1, Μιχαηλίδου, Μόργκαν, Μπιτσάκου 4, Μανέτα, Λυκοθανάση 4, Χρυσανθοπούλου, Γεωργίου, Ζαφειράκη

Διαιτητές: Σταυρίδης, Δαμιανάκης

Αλυτάρχης: Γιώργος Κατσαρός

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Ν.β.Χ.