Ματς-θρίλερ στην Πάτρα, με την ΑΕΚ να παίρνει την πρόκριση από τη ΝΕ Πατρών στη διαδικασία των πέναλτι.
Ο αγώνας στη κανονική διάρκεια έληξε 10-8 για τις γηπεδούχες, που είχαν χάσει με δυο γκολ στο πρώτο παιχνίδι στην Αθήνα (7-5) και οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, η ΑΕΚ ευστόχησε τρεις φορές έναντι δύο της ΝΕΠ, με αποτέλεσμα να πάρει εκείνη την πρόκριση με τελικό σκορ 12-11 υπέρ της ομάδας της Πάτρας.
Στα πέναλτι, αστόχησαν οι Σαπκίνα, Πετάση, Ζοφώλη (ΝΕΠ), Πασκάλε, Τσιμάρα Ευφ. (ΑΕΚ) ενώ το νικητήριο που οδήγησε την Ένωση στο Φάιναλ-4 σημείωσε η Στρατηδάκη. Η Εμμανουέλα Αρχοντάκη αναδείχθηκε σε πρωταγωνίστρια για την Ένωση καθώς απέκρουσε δυο πέναλτι.
Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Οι ομάδες πήγαιναν ισόπαλες σε όλη τη διάρκεια. Στο 3:43 η Στρατηδάκη ισοφάρισε εκ νέου σε 8-8. Στα 2:47 η Κουρέτα και στο 2:01 η Πετάση διαμόρφωσαν το 10-8, ισοφάρισαν τη διαφορά που είχε χάσει η ομάδα τους στο πρώτο ματς και έστειλαν τον αγώνα στα πέναλτι. Εκεί που χαμογέλασε η ΑΕΚ που μαζί με τους Ολυμπιακό, ΑΝΟ Γλυφάδας i-repair και τον Εθνικό Nobel Hellas θα είναι στο Φάιναλ-4 (15,16/4).
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – AEK 10-8 (2-3 στα πέναλτι)
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-2, 4-2
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Σακκαλής): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σάντσεζ Λορένα, Παρασκευοπούλου, Πετάση 1, Κουρέτα 2, Σαπκίνα 2, Λυκοθανάση 4, Ζοφώλη, Ντάσιου 3, Κρίνα, Νιαρχάκου, Σχίζα, Μιχαλάτου, Κοντάκου.
ΑΕΚ (Κική Λιώση): Αρχοντάκη, Πασκάλε 3, Κασσάρη, Λούδη, Γαβαλά, Μαστροκάλου, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 2, Κώτσια 3, Τσιμάρα Ευφ., Τσιμάρα Ευδ.3, Γροζοπούλου, Μπεκρή, Κοβάσεβιτς, Βαμβακάρη.
Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ: Σαπκίνα 0-0, Πασκάλε 0-0, Πετάση 0-0, Κώτσια 0-1, Ζοφώλη 0-1, Τσιμάρα Ευδ. 0-2, Ντάσιου 1-2, Τσιμάρα Ευφ. 1-2, Λυκοθανάση 2-2, Στρατηδάκη 2-3.
Διαιτητές: Κουρτίδης, Παϊρακταρίδης
Αλυτάρχης: Φίλιππος Αντίοχος
Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Θοδωρής Νταβέλος