ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ / ΠΡΑΓΑ

Στα προημιτελικά η Εθνική Νέων Ανδρών, νίκησε τη Ρωσία με 11-7

02.09.2021 16:51       1002

Η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Ανδρών επικράτησε της Ρωσίας με 11-7, στον αγώνα χιαστί, για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Πράγας, την Πέμπτη (2/9) και πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Τα αγόρια του Μάκη Βολτυράκη ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και προηγήθηκαν, στην πρώτη περίοδο, με 3-1, ενώ στο ημίχρονο πήραν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (7-3). Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, η Ρωσία προσπάθησε να μειώσει στο σκορ, όμως η Εθνική μας ομάδα, παίζοντας καλό πόλο, πήρε τη νίκη με 11-7 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του θεσμού.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει, στην προημιτελική φάση, την ισχυρή Ουγγαρία, την Παρασκευή (3/9), στις 19.30 ώρα Ελλάδας, με στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά και την υπεράσπιση του τίτλου.

ΡΩΣΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ   7-11

Τα οκτάλεπτα: 1-3 , 2-4 , 3-2 , 1-2

Ρωσία: Σεργκέεφ, Ιβάνικοφ 3, Μιρζίεφ, Αντριάνοφ, Ιαρούλιν 2, Νικολάεφ, Βόλκοφ 1, Μακιγιάνοφ, Κράσνοφ, Βάσιλεφ 1, Ζάμπκιν, Ιβάνοφ, Γκουντοβάνι

Ελλάδα: Ανδρεάδης, Γωνιωτάκης-Κορδέρας, Πούρος 1, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος 2, Κεχαλάρης, Γκίλλας 2, Μόκκας 3, Μύριλος, Ηλιόπουλος, Σγουρίδης 1, Κουγιούνης, Κουτρουλάκης

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Ν.β.Χ.