ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ/ OPEN WATER

Στη 14η θέση ο Αρνιακός στα 25 χλμ.

17.08.2014 15:48       534

Στη 14η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Αρνιακός στα 25 χλμ. OPEN WATER, στο αγώνισμα που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα του αθλήματος στο 32ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βρισκόταν στην 4η θέση μετά το δεύτερο πέρασμα με χρόνο 1:34:58.4, αλλά στη συνέχεια υποχώρησε όντας σταθερά στην 13η θέση. Στα τελευταία μέτρα τον προσπέρασε ο Τσέχος Ίνγκενταλντ, με τον Αρνιακό να τερματίζει 14ος με χρόνο 5:25:45.9. Συνολικά από τους 18 αθλητές που έλαβαν μέρος, τερμάτισαν οι 14.

Πρώτη θέση και χρυσό μετάλλιο για το Γάλλο Αξέλ Ρειμόντ, με χρόνο 4:59:18.8. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Ρώσος Εβγκένι Ντράτσεβ με επίδοση 4:59:31.2. Τρίτος τερμάτισε ο Ιταλός Εδοάρδο Στοτσίνο σε χρόνο 5:08:51.0.

Να σημειωθεί ότι η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε τους αγώνες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στα 5 χλμ. Ομαδικό, με τους Σπύρο Γιαννιώτη, Κέλλυ Αραούζου και Αντώνη Φωκαΐδη.

«Είναι η πρώτη φορά που κολύμπησα τα 25χλμ σε λίμνη και δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα με επηρεάσει τόσο πολύ το κρύο νερό. Αυτή τη στιγμή που σας μιλώ έχω βγει περισσότερα από δέκα λεπτά από το νερό και τρέμω» δήλωσε ο Γιώργος Αρνιακός και συνέχισε: «Από ένα σημείο και μετά με πρόδωσαν οι δυνάμεις μου, γενικά είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθειά μου, τα έδωσα όλα, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που είχα βάλει σαν στόχο».

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Νίκος Χαραλαμπόπουλος