ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ / ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σε Γλασκόβη και Εδιμβούργο με 29 αθλητές και αθλήτριες η Ελλάδα

  31.07.2018 14:04       1979

Οι αποστολές της Κολύμβησης και της Καλλιτεχνικής (Συγχρονισμένης) κολύμβησης είναι οι πρώτες που αναχωρούν (αύριο 1/8) στη Γλασκόβη για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (3-12 Αυγούστου).

Με την Εθνική ομάδα της κολύμβησης αναχωρούν (LH 1755, 06.05) οι: Ανδρέας Βαζαίος, Κρίστιαν Γκολομέεβ, Οδυσσέας Μελαδίνης, Απόστολος Παπαστάμος, Γιάννης Καρπουζλής, Απόστολος Χρήστου, Νόρα Δράκου, Άννα Ντουντουνάκη, ενώ την επομένη (2/8, LH 1285, 06.30) αναχωρούν και οι Νικολέτα Παυλοπούλου, Ανδρέας Γεωργακόπουλος, Γιώργος Σπανουδάκης, Νίκος Σοφιανίδης.

Συνοδοί τους είναι ο Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ Γιώργος Κατσαρός (αρχηγός αποστολής), ο τεχνικός σύμβουλος της ΚΟΕ Χριστόδουλος Χούμας και οι προπονητές Αλέξανδρος Νικολόπουλος, Παναγιώτης Βελέντζας, Άκης Οικονόμου.

Με την Εθνική ομάδα της Καλλιτεχνικής (Συγχρονισμένης) κολύμβησης και την ίδια πτήση (LH 1755, 06.05) αύριο (1/8), αναχωρούν οι: Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Αθανασία Τσόλα, Σοφία Μαλκογεώργου, Σοφία Σαραντίδη, Βασιλική Κοφίδη, Άννα – Μαρία Ταξοπούλου, Γεωργία Βασιλοπούλου, Όλγα Κουργιαντάκη, Ιφιγένεια Δίπλα, Βιολέτα Ζουζούνη, Νικολέτα Παπαγεωργίου, Βασίλης Γκορτσιλάς.

Μαζί τους, η ομοσπονδιακή προπονήτρια Ναταλία Τσερνέτσκα, ο συνεργάτης της Κυριάκος Τάσιος, οι διεθνείς Κριτές Ελένη Κουγιά, Μαρία Μαρούγκα, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και η έφορος Μαρία Παρασκευοπούλου (αρχηγός αποστολής).

Στις 4 Αυγούστου (British 639, 13.30) αναχωρούν στο Εδινβούργο, οι Καταδύτες μας Νίκος Μόλβαλης και Θάνος Τσιρίκος συνοδευόμενοι από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Πέτρο Φυρίγο και στις 6 Αυγούστου (LH 1281, 11.15) οι αθλητές των Μεγάλων Αποστάσεων (OPEN WATER) Κέλυ Αραούζου, Δημήτρης Νέγρης, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό Νίκο Γέμελο.

Συνολικά η ελληνική αποστολή αποτελείται από 29 αθλητές και αθλήτριες.

 

Αναλυτικό Αφιέρωμα στην παρουσία της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ακολουθεί:

 

 

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Συμμετοχές: 23 (Από το 1958)

Ατομικές: 135 (8 Μαριάννα Λυμπερτά)

Μετάλλια: 18 (3-3-12)

Οι αγώνες: 3-9 Αυγούστου

 

Οι 12 κολυμβητές / τριές μας:

ΒΑΖΑΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Ε.Π: 3 (2012, 2014, 2016)

Διακρίσεις: 2ος 200μ Μ. Ατομική και 200μ πεταλούδα Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2011, 1ος 200μ Μ. Ατομική Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών 2016, 3ος 200μ Μ. Ατομική Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων 2011, 1ος (100μ πεταλούδα) και 2ος 200μ Μ. Ατομική Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων 2012, 8ος 200μ Μ. Ατομική Παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας 2016, 3ος 100μ Μ. Ατομική Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας 2015, 2ος 200μ Μ. Ατομική και 200μ πεταλούδα Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας 2017, 3ος 200μ Μ. Ατομική Μεσογειακοί Αγώνες 2013, 1ος 200μ Μ. Ατομική και 3ος 200μ πεταλούδα Μεσογειακοί Αγώνες 2018

Συμμετοχή: 100μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική

 

ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ ΚΡΙΣΤΙΑΝ

Ε.Π: 3 (2012, 2014, 2016)

Διακρίσεις: 3ος 50μ ελεύθερο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2011, 7ος 50μ ελεύθερο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών 2015 και 2017, 4ος 50μ ελεύθερο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών 2012 και 2016, 2ος 50μ ελεύθερο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων 2011, 3ος 50μ ελεύθερο Μεσογειακοί Αγώνες 2013, 1ος 50μ πεταλούδα και 50μ ελεύθερο Μεσογειακοί Αγώνες 2018

Συμμετοχή: 50, 100μ ελεύθερο, 50μ πεταλούδα

 

ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 6η 200μ πρόσθιο & 200μ Μ. Ατομική Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων 2018

Συμμετοχή: 50, 100μ πρόσθιο, 200μ Μ. Ατομική

 

ΜΕΛΑΔΙΝΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ

Ε.Π: 1 (2016)

Διακρίσεις: 4ος 4χ100μ ελεύθερο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών 2016, 3ος 4χ100μ ελεύθερο Μεσογειακοί Αγώνες 2018

Συμμετοχή: 50, 100μ ελεύθερο

 

ΠΑΠΑΣΤΑΜΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 2ος 400μ Μ. Ατομική Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων 2018

Συμμετοχή: 200, 400μ Μ. Ατομική

 

ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 6ος 1500μ ελεύθερο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων 2018

Συμμετοχή: 400, 800, 1500μ ελεύθερο

 

ΚΑΡΠΟΥΖΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ε.Π: 1 (2014)

Διακρίσεις: 1ος 4χ100μ Μ. Ομαδική Μεσογειακοί Αγώνες 2018

Συμμετοχή: 50, 100μ πρόσθιο

 

ΧΡΗΣΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Ε.Π: 1 (2016)

Διακρίσεις: 2ος 50μ ύπτιο και 4ος 100μ ύπτιο Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων 2014, 1ος 100μ ύπτιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2013, 3ος 100μ ύπτιο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών 2016, 3ος 50μ ύπτιο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων 2013, 1ος 100μ ύπτιο, 2ος 50 και 200μ ύπτιο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων 2014, 3ος 50 και 200μ ύπτιο Μεσογειακοί Αγώνες 2018

Συμμετοχή: 50, 100, 200μ ύπτιο

 

ΔΡΑΚΟΥ ΝΟΡΑ

Ε.Π: 3 (2010, 2012, 2016)

Διακρίσεις: 8η 50μ ύπτιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Γυναικών 2015, 4η 50μ ύπτιο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Γυναικών 2016, 2η 100μ ελεύθερο Μεσογειακοί Αγώνες 2009, 1η 100μ ελεύθερο και 2η 50μ ύπτιο, 100μ ύπτιο Μεσογειακοί Αγώνες 2013, 3η 50μ ύπτιο και 50μ ελεύθερο Μεσογειακοί Αγώνες 2018

Συμμετοχή: 50, 100μ ελεύθερο, 50, 100μ ύπτιο

 

ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: -

Συμμετοχή: 50, 200μ ύπτιο, 200μ Μ. Ατομική

 

ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ ΑΝΝΑ

Ε.Π: 1 (2016)

Διακρίσεις: 6η 100μ πεταλούδα Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Γυναικών 2016, 3η 100μ πεταλούδα Μεσογειακοί Αγώνες 2018

Συμμετοχή: 50, 100, 200μ πεταλούδα

 

ΣΟΦΙΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 7ος 50μ ύπτιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2015, 3ος 50 και 100μ ύπτιο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων 2018

Συμμετοχή: 50, 100, 200μ ύπτιο

 

 

OPEN WATER

Συμμετοχές: 6 (Από 2006)

Ατομικές: 8 (4 Σπύρος Γιαννιώτης και Κέλυ Αραούζου)

Μετάλλια: 8 (2-4-2)

Οι αγώνες: 8-9 Αυγούστου

 

Οι 2 κολυμβητές / τριες μας:

ΑΡΑΟΥΖΟΥ ΚΕΛΥ

Ε.Π*: 4 (2010, 2012, 2014, 2016)

*Το 2010 και 2014 μετείχε και στην κλασσική κολύμβηση

Διακρίσεις: 2η 1500μ ελεύθερο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2008, 2η Εθνική ομάδα (5χλμ) Παγκόσμιο πρωτάθλημα 2013, 2η 5χλμ Παγκόσμιο πρωτάθλημα Γυναικών 2015, 1η Εθνική ομάδα (5χλμ) και 5χλμ Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2010, 2η 5χλμ και Εθνική ομάδα (5χλμ) Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2012, 2η Εθνική ομάδα (5χλμ) Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2014, 3η 5χλμ Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων 2009

Συμμετοχή: 5 και 10 χλμ

 

ΝΕΓΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 5ος 1500μ ελεύθερο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2015, 2ος 5χλμ Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων 2013, 3ος 5χλμ Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων 2014

Συμμετοχή: 5 και 10 χλμ

 

 

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ)

Συμμετοχές: 14 (Από το 1991)

Ατομικές: 73 (7 Χριστίνα Θαλασσινίδου)

Μετάλλια: 5 (0-1-4)

Οι αγώνες: 3-7 Αυγούστου

 

Οι 13 αθλητές / τριες μας:

ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΕΒΕΛΙΝΑ

Ε.Π: 4 (2010, 2012, 2014, 2016)

Διακρίσεις: 10η Ντουέτο Ολυμπιακοί Αγώνες 2016, 8η Ελεύθερο Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 2017, 6η Ντουέτο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2012, 3η Ντουέτο (αναπληρωματική) Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων 2011, 6η Ντουέτο Παγκόσμιο Κύπελλο 2014, 3η Ελεύθερο και Τεχνικό Ντουέτο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2017

Συμμετοχή: Ντουέτο (Ελεύθερο, Τεχνικό), Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

Ε.Π: 4 (2010, 2012, 2014, 2016)

Διακρίσεις: 8η Ντουέτο Ολυμπιακοί Αγώνες 2012, 7η Ελεύθερο και Τεχνικό Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 2013, 7η Ελεύθερο και Τεχνικό Σόλο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 2017, 4η Τεχνικό Σόλο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2016, 4η Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2012, 3η Ντουέτο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων 2011, 3η Ελεύθερο και Τεχνικό Ντουέτο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2017

Συμμετοχή: Σόλο (Ελεύθερο, Τεχνικό), Ντουέτο (Ελεύθερο, Τεχνικό), Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΤΣΟΛΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ

Ε.Π: 1 (2016)

Διακρίσεις: 7η Σόλο και Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νεανίδων 2016, 3η Ντουέτο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων 2016, 6η Ντουέτο Παγκόσμιο Κύπελλο 2014

Συμμετοχή: Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΜΑΛΚΟΓΕΩΡΓΟΥ ΣΟΦΙΑ

Ε.Π: 1 (2016)

Διακρίσεις: 7η Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2017, 3η Ντουέτο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων 2016

Συμμετοχή: Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΣΑΡΑΝΤΙΔΗ ΣΟΦΙΑ

Ε.Π: 3 (2012, 2014, 2016)

Διακρίσεις: 7η Κόμπο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 2017, 7η Κόμπο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2-12 και 2014, 4η Κόμπο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων 2014, 2016

Συμμετοχή: Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΚΟΦΙΔΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Ε.Π: 1 (2016)

Διακρίσεις: 10η MIXED Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 2017, 4η Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2012, 3η Ελεύθερο MIXED Ντουέτο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2017

Συμμετοχή: Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΤΑΞΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ

Ε.Π: 1 (2016)

Διακρίσεις: 3η Ντουέτο (αναπληρωματική) Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων 2016, 9η Ελεύθερο και Τεχνικό Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2018

Συμμετοχή: Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 9η Ελεύθερο Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2018

Συμμετοχή: Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΚΟΥΡΓΙΑΝΤΑΚΗ ΟΛΓΑ

Ε.Π: -

Διακρίσεις:MIXED Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 2017, 2η Τεχνικό MIXED Ντουέτο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων 2018, 3η Τεχνικό MIXED Ντουέτο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2017

Συμμετοχή: Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΔΙΠΛΑ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ

Ε.Π: 1 (2016)

Διακρίσεις: 9η Τεχνικό Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2018

Συμμετοχή: Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΖΟΥΖΟΥΝΗ ΒΙΟΛΕΤΑ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 8η Κόμπο & Ελεύθερο Ομαδικό Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2018, 5η Κόμπο & Τεχνικό Ομαδικό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων 2018

Συμμετοχή: Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 4η Τεχνικό και Ελεύθερο MIXED Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2018, 2η Ελεύθερο MIXED Ντουέτο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων 2018

Συμμετοχή: Κόμπο, Ομαδικό (Ελεύθερο, Τεχνικό), MIXED Ντουέτο (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

ΓΚΟΡΤΣΙΛΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 9ος MIXED Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 2017, 4ος Τεχνικό και Ελεύθερο MIXED Ντουέτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων 2018, 2ος Ελεύθερο και Τεχνικό MIXED Ντουέτο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων 2018, 3ος Ελεύθερο και Τεχνικό MIXED Ντουέτο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2017

Συμμετοχή: MIXED Ντουέτο (Ελεύθερο, Τεχνικό)

 

 

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Συμμετοχές: 16 (Από το 1985)

Ατομικές: 24 (7 Θωμάς Μπίμης)

Μετάλλια: -

Οι αγώνες: 6-12 Αυγούστου

 

ΜΟΛΒΑΛΗΣ ΝΙΚΟΣ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 4ος Σταθερά Β' Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων 2015, 5ος Τραμπολίνο 3μ. Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων 2018

Συμμετοχή: Τραμπολίνο 3μ συγχρονισμένες, Σταθερά, Τραμπολίνο 3μ

 

ΤΣΙΡΙΚΟΣ ΘΑΝΟΣ

Ε.Π: -

Διακρίσεις: 3ος Τραμπολίνο 3μ. Β' Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων 2017

Συμμετοχή: Τραμπολίνο 3μ συγχρονισμένες, Τραμπολίνο 3μ

Οι αγώνες των Καταδύσεων θα γίνουν στο Εδινβούργο

ΤΑ 31 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

5 Χρυσά

8 Αργυρά

18 Χάλκινα

 

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ