ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 34ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Στη Βουδαπέστη οι Εθνικές μας ομάδες Ανδρών και Γυναικών

  09.01.2020 13:43       1034

Με πρώτες τις γυναίκες, αύριο (10/1, 08.30) και στη συνέχεια τους άνδρες το Σάββατο (11/1, 08.30), οι Εθνικές μας ομάδες υδατοσφαίρισης μεταβαίνουν στη Βουδαπέστη για το 34ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην ουγγρική πρωτεύουσα 12 με 26 Ιανουαρίου.

Στην αποστολή της Εθνικής ομάδας Γυναικών, μετέχουν οι: Χρυσή Διαμαντοπούλου, Ιωάννα Σταματοπούλου (τερματοφύλακες), Χριστίνα Τσουκαλά, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Νικόλ Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Άλκηστη Αβραμίδου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Άλκηστη Μπενέκου, Χριστίνα Κότσια, Ειρήνη Νίνου, Ελευθερία Πλευρίτου, Ελένη Ξενάκη.

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, η συνεργάτης του Αγγελική Γερόλυμου, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη, ο μάνατζερ των Εθνικών ομάδων Αντώνης Αρώνης, ο γυμναστής Αριστείδης Χριστόπουλος και η έφορος και μέλος του Δ.Σ της ΚΟΕ, Βασιλική Αρβανιτοπούλου (αρχηγός αποστολής).

Η Εθνική μας μετέχει στον Α' Όμιλο με αντιπάλους τη Σερβία (12/1, 13.00 τοπική), την Κροατία (13/1, 13.00 τοπική), Σλοβακία (15/1, 14.30 τοπική), την Ουγγαρία (17/1, 19.00 τοπική) και τη Ρωσία (19/1, 17.30 τοπική).

Ο Β' Όμιλος: Ολλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Ισραήλ, Γαλλία, Γερμανία

Για την 8άδα γίνονται 4 χιαστί νοκ άουτ παιχνίδια

Το συνολικό πρόγραμμα των αγώνων ΕΔΩ

Στην αποστολή των Ανδρών, μετέχουν οι: Μανώλης Ζερδεβάς, Κώστας Γαλανίδης (τερματοφύλακες), Κώστας Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Κώστας Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Αλέξανδρος Γούνας, Άγγελος Βλαχόπουλος.

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Θόδωρος Βλάχος, ο συνεργάτης του Δημήτρης Κραβαρίτης, ο φυσικοθεραπευτής Αλέξανδρος Κολιάτος και ο γιατρός Γιώργος Μαρίνος.

Η Εθνική μας μετέχει στον Δ' Όμιλος με αντιπάλους την Ιταλία (14/1 21.00 τοπική), τη Γεωργία (16/1, 16.00 τοπική) και τη Γαλλία (18/1, 13.00 τοπική).

Το συνολικό πρόγραμμα των αγώνων ΕΔΩ

Οι άλλοι Όμιλοι:

Α': Κροατία, Μαυροβούνιο, Σλοβακία, Γερμανία

Β': Σερβία, Ρωσία, Ρουμανία, Ολλανδία

Γ': Ισπανία, Ουγγαρία, Τουρκία, Μάλτα

Οι 1οι κάθε Ομίλου περνούν απευθείας στους “8” και οι 2οι, 3οι παίζουν χιαστί παιχνίδια νοκ άουτ

Στη Βουδαπέστη μεταβαίνουν επίσης ο διεθνής διαιτητής μας Γιώργος Σταυρίδης, ο Νίκος Σταυρόπουλος μέλος της Τεχνικής Επιτροπής ως παρατηρητής των αγώνων, ο γιατρός Κυριάκος Νανούσης, ως πρόεδρος την ιατρικής επιτροπής της LEN και υπεύθυνος αντιντόπινγκ και ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Δημήτρης Διαθεσόπουλος, με την ιδιότητα του Αντιπροέδρου της LEN.

 

Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ

Συμμετοχές: 21

Αγώνες: 145

Νίκες: 65

Ισοπαλίες: 14

Ήττες: 66

Ομοσπονδιακοί τεχνικοί: 12 (5 συμμετοχές Κούλης Ιωσηφίδης)

Ατομικές συμμετοχές αθλητών: 108 (8 συμμετοχές Γιώργος Μαυρωτάς, Κώστας Λούδης, Γιώργος Αφρουδάκης, Χρήστος Αφρουδάκης)

Πρώτος Σκόρερ: Γιώργος Αφρουδάκης 67 γκολ

Η παρουσία μας:

1970 Βαρκελώνη 10η (Λάσλο Σάροσι)

1977 Φάλκοπιγκ 9η (Ανδρέας Γαρύφαλλος)

1981 Σπλιτ 10η (Ανδρέας Γαρύφαλλος)

1983 Ρώμη 9η (Μανώλης Πατλάκας)

1985 Σόφια 8η (Ίβο Τρούμπιτς)

1987 Στρασβούργο 11η (Λίνο Ρεπέτο)

1989 Βόννη 11η (Κούλης Ιωσηφίδης)

1991 Αθήνα 6η (Μίλε Νάκιτς)

1993 Σέφιλντ 6η (Μίλε Νάκιτς)

1995 Βιέννη 9η (Κούλης Ιωσηφίδης)

1997 Σεβίλη 7η (Κούλης Ιωσηφίδης)

1999 Φλωρεντία 4η (Κούλης Ιωσηφίδης)

2001 Βουδαπέστη 7η (Κούλης Ιωσηφίδης)

2003 Κράνι 8η (Σάντρο Καμπάνια)

2006 Βελιγράδι 6η (Σάντρο Καμπάνια)

2008 Μάλαγα 11η (Σάντρο Καμπάνια)

2010 Ζάγκρεμπ 9η Τάσος Δούμπας)

2012 Αϊντχόφεν 6η (Ντράγκαν Άντριτς)

2014 Βουδαπέστη 6η (Σάκης Κεχαγιάς)

2016 Βελιγράδι 4η (Θόδωρος Βλάχος)

2018 Βαρκελώνη 5η (Θόδωρος Βλάχος)

Σημείωση: Το 1977, 1981, 1983 και 1987, στη Β' Κατηγορία (θέσεις 9-16)

Οι Μικροί Τελικοί της Ελλάδας

1999 Φλωρεντία ΕΛΛΑΔΑ – Ιταλία 6-7

2016 Βελιγράδι ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία 10-13

Η 13άδα της Βουδαπέστης

Αθλητής                  Συμμετοχές Γκολ Συμ.ΕΠ    Γκολ ΕΠ

Ζερδεβάς Μάνος       59                 0      2018        0

Γενηδουνιάς Κώστας 137               124   2016

                                                           2018         14

Σκουμπάκης Δημήτρης 46              18    2018          3

Καπότσης Μάριος      86                 54    2018          6

Φουντούλης Γιάννης 295                457  2006

                                                           2010

                                                           2012

                                                           2014

                                                           2016

                                                           2018           60

Παπαναστασίου Αλέξ. 34               21      0                0

Δερβίσης Γιώργος      123              73     2014

                                                           2016

                                                           2018           9

Αργυρόπουλος Στέλιος 73              57     2018           6

Μουρίκης Κώστας      252               236   2010

                                                            2012

                                                            2014

                                                            2016

                                                            2018            24

Κολόμβος Χριστόδουλος 205           164   2010

                                                            2014

                                                            2016

                                                            2018            18

Γούνας Αλέξανδρος    219               270   2010

                                                            2014

                                                            2016

                                                            2018             34

Γαλανίδης Κώστας      86                 0      2010             0

Βλαχόπουλος Άγγελος 165               248  2014

                                                             2016

                                                             2018             42

Οι αντίπαλοι μας

ΙΤΑΛΙΑ: 131 αγώνες, 25 νίκες, 11 ισοπαλίες, 95 ήττες, τελευταίο παιχνίδι: 8-11, 3.1.2020 Κούνεο

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 1985 9-14, 1989 7-12, 1995 7-9, 1997 2-7, 1999 6-7 & 6-7 (Μικρός Τελικός), 2001 6-7, 2003 5-7, 2006 11-14 & 10-11, 2012 7-10

(Αγώνες 12, ισοπαλίες 1, ήττες 11)

ΓΕΩΡΓΙΑ: 11 αγώνες, 8 νίκες, 1 ισοπαλία, 2 ήττες, τελευταίο παιχνίδι: 15-8, 26.4.2016 Τιφλίδα

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 2014 15-6

(Αγώνες 1, νίκες 1)

ΓΑΛΛΙΑ: 70 αγώνες, 53 νίκες, 6 ισοπαλίες, 11 ήττες, τελευταίο παιχνίδι: 15-6 1.7.2019 Βουδαπέστη

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 1970 6-6, 1977 5-3, 1981 10-5, 1983 10-10, 1987 6-12, 1989 13-8, 2001 10-9

(Αγώνες 7, νίκες 4, ισοπαλίες 2, ήττες 1)

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Συμμετοχές: 15

Αγώνες: 87

Νίκες: 42

Ισοπαλίες: 2

Ήττες: 43

Ομοσπονδιακοί τεχνικοί: 6 (4 συμμετοχές Γιώργος Μορφέσης)

Ατομικές συμμετοχές αθλητριών: 75 (7 συμμετοχές Βούλα Κοζομπόλη, Άλκηστη Αβραμίδου)

Πρώτη Σκόρερ: Αλεξάνδρα Ασημάκη 65 γκολ

Η παρουσία μας:

1989 Βόννη 7η (Περικλής Δαμάσκος)

1991 Αθήνα 7η (Περικλής Δαμάσκος)

1993 Ληντς 7η (Νίκος Αναγνωστόπουλος)

1995 Βιέννη 4η (Νίκος Αναγνωστόπουλος)

1997 Σεβίλη 7η (Νίκος Αναγνωστόπουλος)

1999 Πράτο 5η (Φώντας Μουδάτσιος)

2001 Βουδαπέστη 4η (Φώντας Μουδάτσιος)

2003 Λουμπλιάνα 5η (Φώντας Μουδάτσιος)

2006 Βελιγράδι 6η (Κούλης Ιωσηφίδης)

2008 Μάλαγα 6η (Κούλης Ιωσηφίδης)

2010 Ζάγκρεμπ 2η (Γιώργος Μορφέσης)

2012 Αϊντχόφεν 2η (Γιώργος Μορφέσης)

2014 Βουδαπέστη 6η (Γιώργος Μορφέσης)

2016 Βελιγράδι 6η (Σάκης Κεχαγιάς)

2018 Βαρκελώνη 2η (Γιώργος Μορφέσης)

Οι Μεγάλοι Τελικοί της Ελλάδας

2010 Ζάγκρεμπ ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία 6-11

2012 Αϊντχόφεν ΕΛΛΑΔΑ – Ιταλία 10-13

2018 Βαρκελώνη ΕΛΛΑΔΑ – Ολλανδία 4-6

Οι Μικροί Τελικοί της Ελλάδας

1995 Βιέννη ΕΛΛΑΔΑ – Ολλανδία 3-8

2001 Βουδαπέστη ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία 5-8

Η 13άδα της Βουδαπέστης

Αθλήτρια                    Συμμετοχές Γκολ Συμ.ΕΠ     Γκολ ΕΠ

Διαμαντοπούλου Χρυσή 156             0       2012

                                                              2014

                                                              2016

                                                              2018         0

Τσουκαλά Χριστίνα        278             413   2010

                                                              2012

                                                              2014

                                                              2016

                                                              2018         44

Διαμαντοπούλου Βασιλική 119            58   2014

                                                              2016

                                                              2018         11

Ελευθεριάδου Νικόλ         85              79   2018          11

Πλευρίτου Μαργαρίτα       140            65   2014

                                                              2016

                                                              2018          13

Αβραμίδου Άλκηστη          340            339 2006

                                                              2008

                                                              2010

                                                              2012

                                                              2014

                                                              2016

                                                              2018          36

Μυριοκεφαλιτάκη Μαρία     8               7    0                0

Μπενέκου Άλκηστη            62             16  2014           0

Κότσια Χριστίνα                 101           36  2016           0

Νίνου Ειρήνη                     22             15  0                0

Πλευρίτου Ελευθερία          147           190 2014

                                                               2016

                                                               2018          27

Ξενάκη Ελένη                    123           178 2016

                                                              2018           17

Σταματοπούλου Ιωάννα       42             0   2018           0

Οι αντίπαλοι μας

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: 59 αγώνες, 18 νίκες, 3 ισοπαλίες, 18 ήττες, τελευταίο παιχνίδι: 8-16, 6.1.2020 Ντουναϊβάρος

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 1991 0-10, 1995 9-7, 1997 7-6, 2008 7-7, 2012 14-12 (Ημιτελικός), 2014 7-12 2016 6-9

(7 αγώνες, 3 νίκες, 1 ισοπαλίες, 3 ήττες)

ΡΩΣΙΑ: 80 αγώνες, 24 νίκες, 4 ισοπαλίες, 52 ήττες, τελευταίο παιχνίδι: 4-13, 24.7.2019 Γκουανκτσού

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 1995 5-3, 1999 3-6, 2001 6-7, 2003 4-9, 2006 6-15, 2008 7-9, 2010 7-7 & 6-11 (Τελικός), 2014 5-7, 2016 6-16 & 13-12 (9-9), 2018 11-10 (6-6)

(12 αγώνες, 3 νίκες, 1 ισοπαλία, 8 ήττες)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: 2 αγώνες, 2 νίκες, τελευταίο παιχνίδι 19-2, 4.8.1993 Ληντς

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 1993 19-2

(1 αγώνας, 1 νίκη)

ΚΡΟΑΤΙΑ: 4 αγώνες, 4 νίκες, τελευταίο παιχνίδι: 21-2, 17.7.2018 Βουδαπέστη

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 2014 29-4, 2018 21-2

(2 αγώνες, 2 νίκες)

ΣΕΡΒΙΑ: Δεν υπάρχει προϊστορία

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ