ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Στην 14η θέση ο Άλκης Κυνηγάκης στα 10 χιλιόμετρα

13.05.2021 17:08       982

Την 14η θέση στα 10 χιλιόμετρα κατέλαβε ο Άλκης Κυνηγάκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής της μαραθώνιας κολύμβησης κάλυψε την απόσταση σε 1 ώρα 52.06.8 κατά τη διάρκεια του αγώνα που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Πέμπτης 13 Μαΐου στην λίμνη Λούπα της Ουγγαρίας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υγρού στιβου.

Ήταν ένας σπουδαίος αγώνας που αποτέλεσε πρόβα τζενεράλε για τον κυρίαρχο στόχο του αθλητή που είναι η πρόκριση του στην Ολυμπιάδα του Τόκιο μέσα από την προολυμπιακή κούρσα που θα γίνει στο Σετούμπαλ της Πορτογαλίας τον Ιούνιο.

Στον αγώνα πήραν μέρος οι καλύτεροι αθλητές της κόσμου. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετείχαν 9 από τους 10 καλύτερους κολυμβητές του παγκόσμιου πρωταθλήματος του 2019, αθλητές που έχουν σαν στόχο τα μετάλλια στην Ολυμπιάδα. Μετείχαν συνολικά 33 άτομα.

Ο Άλκης ήταν στους 15 πρώτους καθόλη την διάρκεια της κούρσας, στην οποία πρώτευσε ο Ιταλός Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι 36 δευτερόλεπτα εμπρός από τον Έλληνα πρωταθλητή (1.51.30.6).

Την 2η θέση πήρε ο Γάλλος Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ με 1.51.41.7, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1.51.42.0

Ο αγώνας έγινε κάτω από δύσκολες συνθήκες με χαμηλή θερμοκρασία νερού.