ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ «ΠΑΡΙΣΙ 2024»

Στην 7η θέση η Εθνική ομάδα γυναικών, 19-10 τον Καναδά

10.08.2024 11:07       1669

Με επιβλητική εμφάνιση και άνετη νίκη 19-10 επί του Καναδά που τηνς έδωσε την 7η θέση στη γενική κατάταξη, ολοκλήρωεε τη παρουσία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι η εθνική ομάδα Υδατοσφαίρισης των Γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, στο «αντίο» της στη μεγαλύτερη διοργάνωση του πλανήτη, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, και δεν έδωσε σε κανένα σημείο του αγώνα το δικαίωμα στον Καναδά να διεκδικήσει κάτι. Προηγήθηκε 7-5 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στα μέσα της 3ης περιόδου με πέντε σερί γκολ η εθνική ομάδα ξέφυγε με 14-7.

Χαρακτηριστικό είναι πως τα κορίτσια σημείωσαν τρία τέρματα στα τελευταία 2:04 λεπτά ενώ για την ιστορία, το τελευταίο γκολ σημείωσε η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη.

Η Ελλάδα στην επιστροφή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά 16 χρόνια είχε απολογισμό δύο νίκες και πέντε ήττες.