ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / 11ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ/ ΒΟΛΟΣ

Στην 7η θέση η Ουγγαρία

23.08.2015 17:08       1095

ΦΩΤΟ:  Στην 7η θέση τερμάτισε η Ουγγαρία, η οποία νίκησε τη Βραζιλία 11-10 (by Ap. Zacharakis)

Την 7η θέση του 11ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Νέων Γυναικών, που ολοκληρώνεται σήμερα (Κυριακή 23/8) στο Βόλο,  κατέλαβε η Ουγγαρία μετά η νίκη της, με 11-10, επί της Βραζιλίας.

Οι «καριόκας» άντεξαν στο πρώτο μισό του αγώνα (5-5) με τις Μαγυάρες να παίρνουν  το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο και να το διατηρούν έως το τέλος.

Οι Βραζιλιάνες, όπως σε όλα τα παιχνίδια, το πάλεψαν και παρ’ ολίγο να γυρίσουν τον αγώνα, καθώς το 10-6, το έκαναν 10-9. Η Σίλαγκι με γκολ από τη περιφέρεια ανέβασε τα δείκτη του σκορ στο 11-9, με τη Ρίβας να διαμορφώνει το τελικό 11-10.

Η Ουγγαρία, κατέλαβε τη χειρότερη θέση στη διοργάνωση, μετά την 6η το 2013.Η Βραζιλία είχε τερματίσει και πάλι στην 8η θέση το 1999 και το 2003.

Αναλυτικά τα στοιχεία του αγώνα:

*Ουγγαρία- Βραζιλία  11-10

Τα 8λεπτα: 2-2, 3-3, 4-1, 2-4

Ουγγαρία (Μ. Πέτροβιτς): Χόρβατ 5,Γκουρισάτι 3, Σιλάγκι 1 , Σίκτερ 1 , Λαιμέτερ 1.

Βραζιλία (Π. Όατεν ): Άμπλα 3 , Τσιαπίνι 3 ,Ρίβας 2, Ντουάρτε 2.

Διαιτητές: Ντουμάς (Ολλανδία)-Γουόλντοου (Ν. Ζηλανδία)

Η επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης, όπου μπορείτε να βρείτε πλήρη στατιστικά στοιχεία και άλλες λεπτομέρειες,  ΕΔΩ:

Θα πρέπει να τονιστεί ότι όλοι οι αγώνες της διοργάνωσης καλύπτονται με live σκορ