ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ (25Μ.)

Στην έβδομη θέση ο Απόστολος Χρήστου στα 100μ ύπτιο

08.12.2023 18:19       8437

Ο Απόστολος Χρήστου κατέλαβε την 7η θέση στον τελικό στα 100μ ύπτιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης 25άρας πισίνας στο Οτοπένι της Ρουμανίας.

Ο χρόνος του ήταν 50.43.

Ο πρωταθλητής μας κατέλαβε επίσης στη διοργάνωση την 8η θέση στα 50μ ύπτιο, ενώ βέβαια ήταν μέλος της ομάδας 4Χ50μ ελεύθερο που κατέκτησε το ιστορικό χάλκινο μετάλλιο στην πρεμιέρα των αγώνων.

Οι Γάλλοι ανέβηκαν στις δυο ψηλότερες θέσεις του βάθρου, με τον Μεουέν Τομάκ μετά τα 50μ ύπτιο να κατακτά το χρυσό μετάλλιο σε 49.72 και τον Γιόαν Εντόι-Μπουάρ το ασημένιο (49.96), ενώ οι Λορέντζο Μόρα (Ιταλία) και Αντρέι Ουνγκούρ (Ρουμανία) τερματίζοντας σε 50.04 κατέκτησαν από ένα χάλκινο μετάλλιο.

Στον τελικό συμμετείχαν εννέα αθλητές, καθώς ο Τσέχος Μίροσλαβ Κνέντλα, που είχε ακυρωθεί στον ημιτελικό, κέρδισε την ένσταση που έκανε και έγινε δεκτός στον τελικό, χωρίς όμως να αποκλειστεί ο Ιταλός Λορέντζο Μόρα, που είχε περάσει ως όγδοος, και τελικά ανέβηκε στο βάθρο.