ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στο ρελαντί η Εθνική 16-8 το Καζακστάν

18.04.2012 18:17       1459

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, με το Καζακστάν το οποίο και νίκησε εύκολα 16-8, για την 3η αγωνιστική του Β’ Ομίλου στο Προολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης.

Πέτυχε έτσι το «3 στα 3» και περιμένει τώρα να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση της διοργάνωσης, αύριο (Πέμπτη) με αντίπαλο την Ολλανδία (18.20 ώρα Ελλάδας). Παιχνίδι που θα κρίνει και την 1η θέση στον Όμιλο μας.

Μετά το «νωθρό» πρώτο 8λεπτο, όπου η Εθνική μας δέχτηκε τα 3 από τα 8 συνολικά γκολ σε όλο το παιχνίδι, η … ταχύτητα ανέβηκε στη συνέχεια και έτσι το πρώτο μισό του αγώνα μας βρήκε στο +6 (10-4).

Η άμυνα, εκεί που χρειάστηκε ήταν άψογη και πάλι (2/7 στον παίκτη λιγότερο), με την Χρυσή Διαμαντοπούλου να αντικαθιστά – όπως και στο παιχνίδι με τη Βραζιλία – την Έλενα Κούβδου στο τελευταίο 8λεπτο κάτω από τα δοκάρια.

Πέναλτι έχασε η Σταυρούλα Αντωνάκου (απέκρουσε η Ριτόβα), 7.38’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Με τη νέα νίκη της πλέον, η Εθνική μας, πέρασε στην 1η θέση του Ομίλου, αφού η Ολλανδία είχε το δικό της ρεπό σήμερα.

8ΛΕΠΤΑ: 4-3, 6-1, 5-2, 1-2

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 2, Μελιδόνη, Ψούνη 1, Λιόση 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 4, Ρουμπέση 2, Γερόλυμου 2, Μανωλιουδάκη 2, Αντωνάκου 1, Λαρά 1, Διαμαντοπούλου Χρ.

3/6 π/π, 1.2 πέναλτι

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: (Σαζίκιν): Ριτόβα, Τσεγκοντάγεβα, Ακιλμπάγεβα, Τούροβα, Βασίλιεβα, Ζούμπκοβα, Αλεξαντρόβα 1, Γκαρίγεβα 2, Γιακάεβα 1, Γκριτσένκο 3, Ροζέντσεβα 1, Μαρίνα, Κρασικόβα