ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ (Κ19)

Προκρίθηκε στους «8» της Ευρώπης η Εθνική μας ομάδα, 12-10 την Ιταλία

03.09.2024 15:29       3923

«Ζευγάρωσε» τις νίκες της η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19) στον Β΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας, αφού επιβλήθηκε της Ιταλίας με 12-10, την Τρίτη (3/9) και εξασφάλισε την απευθείας πρόκρισή της στους «8» της διοργάνωσης.

Το σύνολο του Ηλία Μαχαίρα θα παίξει την Πέμπτη (5/9), για την προημιτελική φάση, με τον νικητή της αναμέτρησης Κροατία - Τουρκία, που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (4/9) στις 18.45.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και 2-4 ύστερα από τρία λεπτά στο δεύτερο, αλλά με τέρματα των Σπάχιτς, Λυκούδη και Λασκαρίδη κατάφερε να προηγηθεί με 5-4. Μετά το 5-5 των Ιταλών ακολούθησε ένα ακόμη ελληνικό σερί. Με δύο γκολ του Γεωργαρά κι από ένα των Αγγελόπουλου, Μπιτσάκου η Εθνική μας πήρε προβάδισμα με 9-5, τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Η ιταλική ομάδα κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά (9-8 και 10-9), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο έδωσαν την λύση ο Λυκούδης με τον Αγγελόπουλο (12-9).

Αναλυτικά η διακύμανση ΕΔΩ.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ 12-10

Οκτάλεπτα: 0-2, 6-3, 3-2, 3-3

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Παρτσόγλου, Λυκούδης 3, Νικολαΐδης Γ. 1, Γεωργαράς 3, Τόττης, Λασκαρίδης 1, Κωνσταντόπουλος, Μπιτσάκος 1, Καρατζάς, Αγγελόπουλος 2, Σπάχιτς 1, Σιαμάς, Λεβαντής.

Τα γκολ της Ιταλίας πέτυχαν οι: Γκουλιότα 4, Γκαμπατσιάνι 2, Σαλιπάντε 2, Τρινγκάλι 1.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: (Α΄ όμιλος): Ισπανία - Ουγγαρία 16-11, Κροατία - Μαυροβούνιο 8-7, (Β΄όμιλος): Γερμανία - Σερβία 4-10, (Γ΄ όμιλος) Γαλλία - Μάλτα 15-11, Ολλανδία – Τουρκία 16-9, (Δ΄ όμιλος): Σλοβενία-Τσεχία 16-14, Ρουμανία - Βουλγαρία 18-14.