ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / 15ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Συγκλόνισε η Εθνική Γυναικών, ηττήθηκε στα πέναλτι από τις ΗΠΑ (12-15) για την 5η θέση!

02.08.2013 23:35       693

ΦΩΤΟ: Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο αγώνας της Εθνικής μας με τις ΗΠΑ (12-15) για την 5η θέση

Μαχόμενες μέχρι τέλους έπεσαν τα κορίτσια μας στον αγώνα κατάταξης για την 5η θέση, απέναντι στις ΗΠΑ από τις οποίες και ηττήθηκαν στα πέναλτι (1-4) και στο συνολικό σκορ 15-12, μετά από ισοπαλία (10-10) στην  κανονική διάρκεια και το ίδιο στην παράταση (11-11)!

Εξέλιξη συγκλονιστική και συνάμα εντυπωσιακή κυρίως για την Εθνική μας ομάδα που κατάφερε να γυρίσει ένα χαμένο στην ουσία παιχνίδι, με επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Οι Αμερικανίδες προηγήθηκαν 10-7 μετά το γκολ της Τσουκαλά (6.55’’) στην τελευταία περίοδο, αλλά το γκολ της Ρουμπέση (4.31’’) σήμανε γενική αντεπίθεση για την Εθνική μας. Η Αβραμίδου που νωρίτερα (6.19’’ του τρίτου 8λέπτου) είχε χάσει πέναλτι, έφερε τη διαφορά στο γκολ (9-10), δύο λεπτά από το φινάλε, στο 1.14’’ οι διαιτητές ανακάλυψαν επιθετικό στην Ασημάκη, αλλά στα 28’’ βγάλαμε άμυνα και στην εκπνοή με κερδισμένη αποβολή στα 3’’, η Αβραμίδου πήρε εκδίκηση ισοφαρίζοντας σε 10-10!

Η Εθνική κατάφερε στην τελευταία περίοδο να σκοράρει 3 φορές στον παραπάνω όπου μέχρι τότε είχε μόλις 1/8, να βελτιώσει αισθητά την άμυνα της και να στείλει το ματς στην παράταση.

Γενικά στο παιχνίδι που ήταν μάλλον αυτός ο … τελικός του 15ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος, την τιμητική είχε η περιφέρεια των δύο ομάδων όπου και σημειώθηκαν συνολικά 14 από τα 20 τέρματα της κανονικής περιόδου …

Μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου η διακύμανση πήγαινε γκολ, γκολ, ώσπου να ξεφύγουν με τρία γκολ οι ΗΠΑ (6-9) με τελευταίο το γκολ της Κρέγκ στα 1.29’’ από τη λήξη του ίδιου 8λέπτου.

Στην παράταση, η γκολάρα της Αλεξάνδρας Ασημάκη στο πρώτο τρίλεπτο, έδωσε συνέχεια στο ελληνικό σερί και η Εθνική από το 7-10 βρέθηκε μπροστά με 11-10, για να ισοφαρίσουν οι Αμερικανίδες 54’’ πριν το τέλος του δεύτερου 3λέπτου (Μάθιουσον), στα 6’’ να βγάλουμε άμυνα και το ματς να πάει στα πέναλτι με τη γνωστή κατάληξη.

Η εξέλιξη

Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 1-0 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια), 101 Στέφενς (περιφέρεια), 2-1 Αβραμίδου (περιφέρεια), 2-2 Κλαρκ (περιφέρεια), 3-2 Ρουμπέση (π/π), 3-3 Φατάλ (περιφέρεια), 3-4 Ντρίες (κόντρα), 4-4 Ψούνη (περιφέρεια)

Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 4-5 Ρούλον (περιφέρεια), 5-5 Κότσια (περιφέρεια), 5-6 Σάιντεμαν (περιφέρεια)

Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 6-6 Αβραμίδου (περιφέρεια), 6-7 Μάθιουσον (περιφέρεια), 6-8 Μάθιουσον (π/π), 6-9 Κρεγκ (φουνταριστός)

Δ’ 8ΛΕΠΤΟ:7-9 Τσουκαλά (π/π), 7-10 Σάιντεμαν (περιφέρεια), 8-10 Ρουμπέση (περιφέρεια), 9-10 Αβραμίδου (π/π), 10-10 Αβραμίδου (π/π)

Α’ 3ΛΕΠΤΟ: 11-10 Ασημάκη (φουνταριστός)

Β’ 3ΛΕΠΤΟ: 11-11 Μάθιουσον (περιφέρεια)

ΠΕΝΑΛΤΙ: 0-1 Μάθιουσον, 0-1 Ρουμπέση (Άρμστορνγκ), 0-2 Ρούλον, 0-2 Τσουκαλά (Άρμστρονγκ), 0-3 Στέφενς, 1-3 Αβραμίδου, 1-4 Σίλβερ

ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ 12-15

(4-4, 1-2, 1-3, 4-1), παράταση (1-0, 0-1), πέναλτι (1-4)

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου (Διαμαντοπούλου Χρ.), Τσουκαλά 1, Διαμαντοπούλου Β., Ψούνη 1, Πλευρίτου Μαργ., Αβραμίδου 5, Ασημάκη 1, Ρουμπέση 2, Κότσια 1, Μανωλιουδάκη 1, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου Άλκ.

4/12 π/π, 6 περιφέρεια, 1 φουνταριστός, 0/1 πέναλτι

ΗΠΑ (Άνταμ Κρικόριαν): Άρμστρονγκ, Σίλβερ 1, Σάιντεμαν 2, Φατάλ 1, Κλαρκ 1, Στέφενς 2, Μάθιουσον 4, Νιούσουλ, Κράους, Ρούλον 2, Ντρίες 1, Κρεγκ 1, Ανάι

Διαιτητές: Ντορίλ Τερεπένκα (Καναδάς) – Μανόλ Ταϊλάν (Τουρκία)

Το Χάλκινο η Ουγγαρία

Η Ουγγαρία νίκησε στον μικρό τελικό τη Ρωσία με 10-8 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο του 15ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος, ενώ για την 7η θέση νωρίτερα, η Ολλανδία επιβλήθηκε με 12-9 του Καναδά. Ακολουθεί ο μεγάλος τελικός μεταξύ Αυστραλίας – Ισπανίας.