ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / 93ο ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Τα 35 χρυσά έφτασε η Νόρα Δράκου, καταπληκτική η Άρτεμις Βασιλάκη στα 200μ μικτή ατομική

  19.05.2024 19:44       1579

Η Νόρα Δράκου (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ) κατέκτησε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο σε Εθνικό Πρωτάθλημα Κολύμβησης, καθώς τερμάτισε πρώτη στα 50μ ύπτιο με χρόνο 28.15. Για τη πρωταθλήτρια μας αυτό είναι το 35ο της χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της στη διοργάνωση και είναι στη δεύτερη θέση πίσω από την Μαριάνα Λυμπερτά που έχει 37.

Στο αγώνισμα η Δράκου συνέχισε για 10η χρονιά το σερί που έχει «χτίσει» από το 2015.

Την ακολούθησε η Δέσποινα Πυρίλη (Μ.Γ.Σ.ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ) με 29.01, και τρίτη ήταν η Άννα Ντουντουνάκη (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ) με 29.05.

Την απονομή έκανε ο συνέφορος κολύμβησης στη ΚΟΕ, Γιάννης Νάτσιος.

Στα 200μ πεταλούδα, πρώτη αναδείχθηκε πρώτη η Βαρβάρα Γκιουζέπα-Πετροπούλου (Α.Σ.ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) με 2:15.68, δεύτερη η Ξανθή Μητσάκου (Α.Ο.ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ) με 2:16.02, και στη τρίτη θέση η Αγγελική Ζαμαρία (Ν.Ο.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) με 2:16.61.

Στους άνδρες νίκησε για πρώτη φορά ο Απόστολος Σίσκος (ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ) με 1:58.45, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Στέφανο Δημητριάδη (Α.Ο.ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ) με 2:00.71, και τρίτο τον Απόστολο Παπαστάμο (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) με 2:01.40.

Στα 200μ μικτή ατομική: η Άρτεμις Βασιλάκη (Α.Ο.ΤΡΙΤΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ) έκανε ακόμα μια καταπληκτική κούρσα και με νέο  ατομικό ρεκόρ 2:16.32 (είχε από πέρυσι 2:18.81 ), άγγιξε το πανελλήνιο ρεκόρ γυναικών και νεανίδων (ανήκουν στην Νικολέτα Παυλοπούλου με 2:16.17 από τις 23/11/2019). Δεύτερη η Παυλοπούλου  (Α.Ο.ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ) με 2:16.88 μετά από συναρπαστικό αγώνα, και τρίτη η Δανάη Τσαούσι (ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ) με 2:21.58.

Στους άνδρες νίκησε όπως και πέρυσι ο Δανιήλ Γιουρτζίδης  (Ν.Ο.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) με 2:00.91 (νικητής και στα 400μ μ.α.), δεύτερος τερμάτισε ο Ανδρέας Βαζαίος (Ο.Φ.ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ) με 2:01.73, και τρίτος ο Απόστολος Παπαστάμος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) με 2:02.50.

Στα 800, ελεύθερο γυναικών νέα πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Μαριάνα Φαρδέλα (Μ.Γ.Σ.ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ) με 9:05.98, δεύτερη η Χρυσούλα Μητσάκου (Α.Ο.ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ) με 9:07.62, τρίτη η Μαρία Ζαφειράτου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) με 9:09.26.

Στα 800μ ελεύθερο ανδρών, νίκησε για 4η φορά ο Άλκης Κυνηγάκης (Α.Ο.ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ) με 8:03.17, δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Νέγρης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) με 8:10.11, τρίτος ο Κώστας Εγγλεζάκης (Α.Ν.Ο.ΓΛΥΦΑΔΑΣ) με 8:22.20.

Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ νίκησε στη 4Χ100μ ελεύθερο mixed με σύνθεση: Κώστα Αποστολάκη, Κριστιάν Γκολομέεβ, Νόρα Δράκου, Άννα Ντουντουνάκη.

 Από την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας υπάρχει live στατιστική παρουσίαση, οι συμμετοχές ανά αγώνισμα αλλά και ανά σωματείο, τα αποτελέσματα κ.α.

ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ Η ΚOE TV (Προκριματικά: 09:30 Τελικοί: 17:00).

Όλες οι πληροφορίες ΕΔΩ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Θοδωρής Νταβέλος