ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Τα 92 Μετάλλια της ΚΟΕ το 2011!

  22.12.2011 15:52       4051

 

Ενενήντα δύο (92) συνολικά μετάλλια (41 Χρυσά, 31 Αργυρά και 20 Χάλκινα), κατέκτησαν τα Αθλήματα της ΚΟΕ μέσα στο 2011, σε μια χρονιά μοναδική που οριοθετήθηκε από κορυφαίες επιτυχίες.

Όλα τα μετάλλια και οι Αθλητές / τριες που τα κατέκτησαν, σε Παγκόσμια, Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα όλων των κατηγοριών και Μεσογειακά Κύπελλα, στο Αφιέρωμα που ακολουθεί. 

 

1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Σαγκάη)

 

Χρυσά (2)

1. Εθνική Ομάδα υδατοσφαίρισης Γυναικών

2. Σπύρος Γιαννιώτης (10 χλμ ΟΠΕΝ WATER)

Αργυρά (1)

1. Σπύρος Γιαννιώτης (5 χλμ OPEN WATER)

Χάλκινα (1)

1. Μαριάννα Λυμπερτά (10 χιλιόμετρα OPEN WATER)

 

2. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Ουγγαρία)

 

Χάλκινα (2)

1. Ουίλλιαμ Μπάλντουιν / Ηλίας Κρανιάς / Λουκάς Καρετζόπουλος / Αντώνης Τσουρουνάκης (4χ100μ επιφάνειας)

2. Ηλίας Κρανιάς / Ουίλλιαμ Μπάλντουιν / Ανάργυρος Βασιλόπουλος / Αντώνης Τσουρουνάκης (4χ200μ επιφάνειας)

 

 

3. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ

(Λίμα)

 

Χρυσό (1)

1. Παναγιώτης Σαμιλίδης (50μ πρόσθιο)

Αργυρά (2)

1. Ανδρέας Βαζαίος (200μ πεταλούδα)

2. Ανδρέας Βαζαίος (200μ Μ. Ατομική)

Χάλκινα (2)

1. Παναγιώτης Σαμιλίδης (100μ πρόσθιο)

2. Κρίστιαν Γκολομέεβ (50μ ελεύθερο)

 

 

4. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ (Βόλος)

 

Χάλκινο (1)

1. Εθνική Ομάδα

 

 

5. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Βελιγράδι)

 

Χρυσά (2)

    1. Παναγιώτης Σαμιλίδης (50μ πρόσθιο)
    1. Παναγιώτης Σαμιλίδης (100μ πρόσθιο)

Αργυρά (1)

    1. Κριστιάν Γκολομέεβ (50μ ελεύθερο)

Χάλκινα (1)

    1. Ανδρέας Βαζαίος (200μ Μικτή Ατομική)

 

6. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Μαδρίτη)

 

Χρυσά (1)

1. Εθνική Ομάδα

 

7. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Βελιγράδι)

 

Χάλκινα (1)

    1. Ευαγγελία Πλατανιώτη – Ευαγγελία Κουτίδη – Ευαγγελία Παπάζογλου (αναπληρωματική) – (Ντουέτο)

 

  1. 8.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Μίσκολε Ουγγαρίας)

 

Χρυσά (7)

    1. Τζανετάκος Κώστας (100μ υποβρύχιο)
    1. Τζανετάκος Κώστας (50μ επιφάνεια)
    1. Τζανετάκος Κώστας (50μ άπνοιας)
    1. Εθνική Ομάδα (Πιπίνιας Γιάννης, Τζανετάκος Κώστας, Κόκκινος Θωμάς, Κρανιάς Ηλίας) – (4χ100μ) με ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΕΚΟΡ
    1. Κρανιάς Ηλίας (100μ επιφάνεια)
    1. Νικολέτος Θόδωρος (800μ επιφάνεια)
    1. Εθνική Ομάδα Μεγάλων Αποστάσεων (Καλογεροπούλου Κωνσταντίνα, Τσουγκριάνη Ελένη, Φυργαδιώτη Δήμητρα, Κυριακή Ελένη) – (4χ3000μ)

Αργυρά (10)

    1. Φυργαδιώτη Δήμητρα (1500μ επιφάνεια)
    1. Παπουτσής Γιώργος (1500μ επιφάνεια)
    1. Κρανιάς Ηλίας (50μ επιφάνεια)
    1. Καραχάλιος Γιώργος (800μ υποβρύχιο)
    1. Παπουτσής Γιώργος (800μ επιφάνεια)
    1. Κρανιάς Ηλίας (200μ επιφάνεια)
    1. Καλογεροπούλου Στέλλα (800μ επιφάνεια)
    1. Τσουγκριάνη Ελένη (6.000μ)
    1. Εθνική Ομάδα (Σούλη Δήμ,ητρα, Χρηματοπούλου Κατερίνα, Ντουρανίδη Σοφία, Καλογεροπούλου Στέλλα) – (4χ100μ)
    1. Καλογεροπούλου Στέλλα (400μ επιφάνεια)

Χάλκινα (4)

    1. Καλογεροπούλου Κωνσταντίνα (1500μ επιφάνεια)
    1. Ντουρανίδη Σοφία (400μ υποβρύχιο)
    1. Καραχάλιος Γιώργος (400μ υποβρύχιο)
    1. Εθνική Ομάδα (Κόκκινος Θωμάς, Πιπίνιας Γιάννης, Νικολέτος Θόδωρος, Κρανιάς Ηλίας) – (4χ200μ)

 

9. ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (Πάφος)

 

Χρυσά (1)

1. Χρήστος Μουζάς (400μ Μ. Ατομική)

Αργυρά (2)

1. Αγγελική Μαυραντζά (200μ πρόσθιο)

2. Μιχάλης Κοντιζάς (100μ ύπτιο)

Χάλκινα (3)

1. Μιχάλης Κοντιζάς (200μ ύπτιο)

2. Βαρβάρα Σιατερλή (200μ πρόσθιο)

3. Αλεξάνδρα Τσιάκα, Αγγελική Μαυραντζά, Μαριάνθη Ράδου, Βασιλική Μπάκα (4χ100μ Μ. Ομαδική)

 

10. ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ (Μπούστο Αρσίτζιο)

 

Χρυσά (2)

1. Άννα – Μαρία Αλεξανδρή (Σόλο)

2. Άννα – Μαρία Αλεξανδρή / Ειρήνη – Μαρίνα Αλεξανδρή / αναπλ. Βασιλική – Παγώνα Αλεξανδρή (Ντουέτο)

Αργυρά (2)

1. Άννα – Μαρία Αλεξανδρή / Ειρήνη – Μαρίνα Αλεξανδρή / Βασιλική – Παγώνα Αλεξανδρή / Αγγελική Βουχάρα / Αντωνία Μαλκογεώργου / Μελιτίνη Δημακάκου / Μυρτώ Καματερού / Αθανασία Τσόλα / αναπλ. Βαλεντίνα Φαραντούρη / Παρεασκευή Κοφίδη / Ελένη Στραβάκου / Αντωνία Μαζοκοπάκη (Ομαδικό)

2. Άννα – Μαρία Αλεξανδρή / Ειρήνη – Μαρίνα Αλεξανδρή / Παγώνα – Βασιλική Αλεξανδρή / Αγγελική Βουχάρα / Αντωνία Μαλκογεώργου / Μεςλιτίνη Δημακάκου / Μυρτώ Καματερού / Αθανασία Τσόλα. Βαλεντίνα Φαραντούρη / Αντωνία Μαζοκοπάκη / αναπλ. Παρασκευή Κοφίδη / Ελένη Στραβάκου (Κόμπο)

 

11. ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ (Σόφια)

 

Αργυρά (1)

1. Εθνική Ομάδα

 

12. ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Μπάνια Λούκα)

 

Χρυσά (25)

1. Στέφανος Χαλιντέι – Χριστόπουλος (200μ πεταλούδα)

2. Στέφανος Χαλιντέι – Χριστόπουλος (400μ Μ. Ατομική)

3. Κρίστιαν Γκολομέεβ (50μ ελεύθερο)

4. Χαρίλαος Καρακαϊδός (200μ ύπτιο)

5. Σταυρούλα Καραντάκου (50μ ελεύθερο)

6. Σταυρούλα Καραντάκου (100μ ελεύθερο)

7. Κώστας Κοντόπουλος (100μ ελεύθερο)

8. Άννα Ντουντουνάκη (50μ πεταλούδα)

9. Αργυρή Παπαδοπούλου (200μ πρόσθιο)

10. Στέλλα Πασαλίδου (400μ Μ. Ατομική)

11. Στέλλα Πασαλίδου (200μ πεταλούδα)

12. Παναγιώτης Σαμιλίδης (400μ ελεύθερο)

13. Παναγιώτης Σαμιλίδης (50μ πρόσθιο)

14. Παναγιώτης Σαμιλίδης (100μ πρόσθιο)

15. Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ πρόσθιο)

16. Αλέξανδρος Θεοχαρίδης (50μ ύπτιο)

17. Αλέξανδρος Θεοχαρίδης (100μ ύπτιο)

18. Ανδρέας Βαζαίος (200μ ελεύθερο)

19..Ανδρέας Βαζαίος (100μ πεταλούδα)

20. Ανδρέας Βαζαίος (200μ Μ. Ατομική)

21. Κοντόπουλος, Γκολομέεβ, Θεοχαρίδης, Βαζαίος (4χ100μ ελεύθερο)

22. Χρυσό μετάλλιο, Καραντάκου, Δημοπούλου, Κούνη, Βασιλειάδου (4χ100μ ελεύθερο)

23. Καρακαϊδός, Κοντόπουλος, Χαλιντέι – Χριστόπουλος, Βαζαίος (4χ200μ ελεύθερο)

24. Θεοχαρίδης, Σαμιλίδης, Βαζαίος, Κοντόπουλος (4χ100μ Μ. Ομαδική)

25. Παντή, Παπαδοπούλου, Ντουντουνάκη, Καραντάκου (4χ100μ Μ. Ομαδική)

Αργυρά (12)

1. Στέφανος Χαλιντέι – Χριστόπουλος (200μ Μ. Ατομική)

2. Αργυρό μετάλλιο, Αλέξανδρος Καπισίδης (1500μ ελεύθερο)

3. Σταύρος Καρλατήρας (400μ Μ. Ατομική)

4. Σταύρος Καρλατήρας (50μ πεταλούδα)

5. Στέλλα Πασαλίδου (200μ Μ. Ατομική)

6. Στέλλα Πασαλίδου (100μ πεταλούδα)

7. Δημήτρης Ριζάς (200μ πρόσθιο)

8. Αλέξανδρος Θεοχαρίδης (200μ πύπτιο)

9. Ελένη Βασιλειάδου (100μ ελεύθερο)

10. Ελένη Βασιλειάδου (200μ ελεύθερο)

11. Ελένη Βασιλειάδου (400μ ελεύθερο)

12. Ανδρέας Βαζαίος (100μ ύπτιο)

Χάλκινα (5)

1. Ειρήνη Δημοπούλου (200μ πεταλούδα)

2. Κρίστιαν Γκολομέεβ (100μ ελεύθερο)

3. Αλέξανδρος Καπισίδης (400μ ελεύθερο)

4. Χαρίλαος Καρακαϊδός (200μ πεταλούδα)

5. Βασιλειάδου, Κούνη, Νίστα, Καραντάκου (4χ200μ ελεύθερο)

 

 

 

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ

Φώντας Χήτας