ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Τα Μετάλλια των Αθλημάτων της ΚΟΕ το 2012

  18.12.2012 17:14       2795

 

ΦΩΤΟ: Η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων, Χρυσή Παγκόσμια Πρωταθλήτρια για το 2012

 

Του Φώντα Χήτα

Άλλη μια χρονιά στον αφρό παρέμειναν τα αθλήματα της ΚΟΕ, με τα 67 μετάλλια συνολικά που κατακτήθηκαν σε όλες τις διοργανώσεις όπου μετείχαν αθλητές / τριες μας.

Από αυτά, τα 19 ήταν Χρυσά, τα 28 Αργυρά και τα υπόλοιπα 20 Χάλκινα.

Κορυφαίες επιτυχίες το, πρόσφατο, Χρυσό μετάλλιο της Εθνικής υδατοσφαίρισης Νεανίδων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Περθ, η πρωτιά του Σπύρου Γιαννιώτη στο Παγκόσμιο Κύπελλο 10χλμ, σε συνδυασμό με την 4η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, τα Χρυσά (2) μετάλλια του Γιώργου Παπουτσή (800 και 1500μ επιφάνειας) στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης στο Γκρατς, το Χρυσό μετάλλιο (100μ ύπτιο) του Άρη Γρηγοριάδη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κολύμβησης του Ντέμπρετσεν, το Χρυσό μετάλλιο του Ουίλιαμ Μπάλντουιν (100μ επιφάνειας) στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης του Λινιάνο, το Χρυσό μετάλλιο του Ανδρέα Βαζαίου (100μ πεταλούδα) στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κολύμβησης εφήβων στην Αμβέρσα, αλλά και το Αργυρό μετάλλιο της Εθνικής ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Αϊντχόφεν.

Το μεγάλο αφιέρωμα του Γραφείου Τύπου, για τη χρονιά που αποχαιρετούμε:

ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΧΡΥΣΑ           ΑΡΓΥΡΑ         ΧΑΛΚΙΝΑ      ΣΥΝΟΛΟ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ           14                    18                    12                    44

ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛ.        3                      6                      4                      13

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ     1                      1                      2                      4

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ   0                      1                      2                      3

OPEN WATER           1                      2                      0                      3

…………………………………………………………………………………….

ΣΥΝΟΛΑ                    19                    28                    20                    67

…………………………………………………………………………………...

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ (19)

1. Εθνική Ομάδα Νεανίδων    Υδατοσφαίριση           Περθ    Παγκόσμιο πρωτάθλημα

(Διαμαντοπούλου Χρ., Τερεφού, Μπενέκου Άλκ., Μπενέκου Ι., Χαραλαμπίδη Στ., Χαραλαμπίδη Ι., Πλευρίτου Μαργ., Πλευρίτου Ελ., Κότσια, Ξενάκη, Κοντογιάννη, Φλώρου Μαρ., Ζάντου)

2. Παπουτσής Γιώργος           Τεχνική Κολ. (800μ επιφάνειας) Γκρατς  Παγκόσμιο πρωτάθλημα

3. Παπουτσής Γιώργος           Τεχνική Κολ. (1500μ επιφάνειας) Γκρατς Παγκόσμιο πρωτάθλημα

4. Γιαννιώτης Σπύρος             Μαραθώνια Κολ. (Σειρά 8 αγώνων)  Παγκόσμιο Κύπελλο

5. Γρηγοριάδης Άρης              Κολύμβηση (100μ ύπτιο) Ντέμπρετσεν  Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

6. Μπάλντουϊν Ουίλιαμ          Τεχνική Κολ. (100μ επιφάνειας) Λινιάνο  Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

7. Βαζαίος Ανδρέας                Κολύμβηση (100μ πεταλούδα) Αμβέρσα Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων

8. Εθνική Ομάδα                     Κολύμβηση (4χ100μ ελεύθερο) Κρούσεβατς (Βαζαίος, Αναστασιάδης, Χαντζηπαυλίδης, Κοντόπουλος)   Βαλκανικοί αγώνες

9. Κυριλή Αναστασία              Κολύμβηση (400μ Μ. Ατομική) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

10. Βαζαίος Ανδρέας              Κολύμβηση (200μ πεταλούδα)  Κρούσεβατς  Βαλκανικοί αγώνες

11. Εθνική Ομάδα                   Κολύμβηση (4χ100μ Μ. Ομαδική) Κρούσεβατς (Καρακαϊδός, Σμιτιανός, Βαζαίος, Κοντόπουλος)  Βαλκανικοί αγώνες

12. Κυριλή Αναστασία            Κολύμβηση (200μ πεταλούδα)  Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

13. Τζιντρούδη – Γαϊτανίδη    Κολύμβηση (50μ πεταλούδα) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

14. Καρακαϊδός Χάρης           Κολύμβηση (200μ ύπτιο) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

15. Βαζαίος Ανδρέας              Κολύμβηση (200μ Μ. Ατομική) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

16. Κοντιζάς Μιχάλης             Κολύμβηση (50μ ύπτιο) Κρούσεβατς  Βαλκανικοί αγώνες

17. Τζιντρούδη – Γαϊτανίδη    Κολύμβηση (100μ πεταλούδα) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

18. Βαζαίος Ανδρέας              Κολύμβηση (100μ πεταλούδα) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

19. Απλάντη Στέλλα                Κολύμβηση (800μ ελεύθερο) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

ΑΡΓΥΡΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ (28)

1. Χριστοφορίδης                    Τεχνική Κολ. (800μ επιφάνειας) Γκρατς Παγκόσμιο πρωτάθλημα

2. Χριστοφορίδης                    Τεχνική Κολ. (1500μ επιφάνεια) Γκρατς Παγκόσμιο πρωτάθλημα

3. Καλογεροπούλου Κων.      Τεχνική Κολ. (1500μ επιφάνειας) Γκρατς Παγκόσμιο πρωτάθλημα

4. Μπίρμπας                            Τεχνική Κολ. (6000μ.) Γκρατς Παγκόσμιο πρωτάθλημα

5. Εθνική Ομάδα                     Τεχνική Κολ. (4χ200μ) Γκρατς (Καλογεροπούλου Κ., Χρηματοπούλου, Σούλη, Τσιλιγγίρη) Παγκόσμιο πρωτάθλημα

6. Εθνική Ομάδα Γυναικών    Υδατοσφαίριση ΑϊντχόφενΕυρωπαϊκό πρωτάθλημα

(Κούβδου, Τσουκαλά, Μελιδόνη, Ψούνη, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση, Γερόλυμου, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου, Λαρά, Διαμαντοπούλου Χρ.)

7. Μπάλντουϊν Ουίλιαμ          Τεχνική Κολ. (200μ επιφάνειας) Λινιάνο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

8. Αραούζου Κέλυ                  Μαραθώνια Κολ. (5χλμ) Πιομπίνο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

9. Εθνική Ομάδα                     Μαραθώνια κολ. (5χλμ) Πιομπίνο  (Αραούζου, Καλαφάτης, Αρνιακός) Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

10. Βαζαίος Ανδρέας              Κολύμβηση (200μ Μ. Ατομική) Αμβέρσα Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων

11. Εθνική Ομάδα                   Κολύμβηση (4χ100μ ελεύθερο) Τορρεβιέχα (Μυλωνάς, Χρήστου, Γιοβάνοβιτς, Ταυλαρίδης)  Μεσογειακό Κύπελλο

12. Μυλωνάς Φώτης               Κολύμβηση (100μ ελεύθερο) Τορρεβιέχα Μεσογειακό Κύπελλο

13. Χρήστου Αντώνης            Κολύμβηση (100μ ύπτιο) Τορρεβιέχα Μεσογειακό Κύπελλο

14. Εθνική Ομάδα                   Συγχρονισμένη (Κόμπο) Τορρεβιέχα (Δημακάκου, Φαραντούρη, Φουκαλά, Γκεοργκίεβα, Καματερού, Κοφίδη, Μαλκογεώργου, Μαζοκοπάκη, Στραβάκη, Τσόλα, Δάντη, Γκουζούνα)  Μεσογειακό Κύπελλο

15. Απλάντη Στέλλα                Κολύμβηση (400μ ελεύθερι)  Κρούσεβατς  Βαλκανικοί αγώνες

16. Τζιντρούδη – Γαϊτανίδη    Κολύμβηση (400μ Μ. Ατομική)  Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

17. Εθνική Ομάδα                   Κολύμβηση (4χ100μ ελεύθερο) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

18. Δεληγκάρη Άννα – Μαρία            Κολύμβηση (100μ πρόσθιο) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

19. Τζιντρούδη – Γαϊτανίδη    Κολύμβηση (200μ πεταλούδα)  Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

20. Εθνική Ομάδα                   Κολύμβηση (4χ100μ Μ. Ομαδική) Κρούσεβατς (Κουτσούβελη, Δεληγκάρη, Τζιντρούδη – Γαϊτανίδη, Παντή) Βαλκανικοί αγώνες

21. Βαζαίος Ανδρέας              Κολύμβηση (50μ πεταλούδα) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

22. Παντή Ελισσάβετ              Κολύμβηση (100μ ελεύθερο) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

23. Κοντιζάς Μιχάλης             Κολύμβηση (200μ ύπτιο) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

24. Κουτσούβελη Ελένη         Κολύμβηση (200μ ύπτιο)  Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

25. Καπισίδης Αλέξανδρος    Κολύμβηση (1500μ ελεύθερο) Κρούσεβατς  Βαλκανικοί αγώνες

26. Εθνική Ομάδα                   Κολύμβηση (4χ200μ ελεύθερο) Κρούσεβατς (Αργυρίου, Κυριλή, Κοντομήτρου, Απλάντη) Βαλκανικοί αγώνες

27. Καρακαϊδός Χάρης           Κολύμβηση (50μ ύπτιο)  Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

28. Αργυρίου                           Κολύμβηση (100μ πεταλούδα) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ (20)

1. Εθνική Ομάδα                     Τεχνική Κολ. (4χ100μ) Γκρατς (Καλογεροπούλου Κ., Χρηματοπούλου, Σούλη, Τσιλιγγίρη) Παγκόσμιο πρωτάθλημα

2. Εθνική Ομάδα                     Τεχνική Κολ. (4χ3000μ) Γκρατς (Φυργαδιώτη, Καλογεροπούλου Κ., Βασιλοπούλου, Μπαρμπακυριακού)    Γκρατς Παγκόσμιο πρωτάθλημα

3. Εθνική Ομάδα                     Τεχνική Κολ. (4χ3000μ) Γκρατς (Παπουτσής, Χριστοφορίδης, Μπίρμπας, Ιατρούδης) Παγκόσμιο πρωτάθλημα

4. Βασιλοπούλου                    Τεχνική Κολ. (6000μ) Γκρατς  Παγκόσμιο πρωτάθλημα

5. Δρυμωνάκος Γιάννης          Κολύμβηση (200μ πεταλούδα)  ΝτέμπρετσενΕυρωπαϊκό πρωτάθλημα

6. Δρυμωνάκος Γιάννης          Κολύμβηση (400μ Μ. Ατομική)  Ντέμπρετσεν  Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

7. Νιανγκουάρα Νέρι              Κολύμβηση (50μ ελεύθερο) Ντέμπρετσεν  Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

8. Σαμιλίδης Παναγιώτης        Κολύμβηση (200μ πρόσθιο) Ντέμπρετσεν Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

9. Σαμιλίδης Παναγιώτης        Κολύμβηση (50μ πρόσθιο) Ντέμπρετσεν  Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

10. Εθνική Ομάδα Ανδρών     Υδατοσφαίριση Έντμοντον (Δεληγιάννης, Καραμπέτσος, Μυλωνάκης, Δελακάς, Κοκκινάκης, Χατζηθεοδώρου, Θεοδωρόπουλος, Αφρουδάκης Χρ., Φουντούλης Ι., Μουρίκης, Βουλγαράκης, Μιράλης, Αφρουδάκης Γ.) Προολυμπιακό τουρνουά

11. Εθνική Ομάδα Γυναικών  Υδατοσφαίριση Τσανκτσού (Κούβδου, Διαμαντοπούλου Χρ., Τσουκαλά, Ψούνη, Χαραλαμπίδου Στ., Αβραμίδου, Ασημάκη, Πλευρίτου Ελ., Πλευρίτου Μαργ., Μανωλιουδάκη, Κοντογιάννη, Χαραλαμπίδου Ι., Κότσια) Γουόρλντ Λιγκ

12. Γκεοργκίεβα / Μαλκογεώργου     Συγχρονισμένη  Τορρεβιέχα Μεσογειακό Κύπελλο

13. Εθνική Ομάδα                   Συγχρονισμένη (Ομαδικό) Τορρεβιέχα Μεσογειακό Κύπελλο

14. Καπισίδης Αλέξανδρος    Κολύμβηση (400μ ελεύθερο) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

15. Μουζάς Χρήστο;               Κολύμβηση (400μ Μ. Ατομική) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

16. Δεληγκάρη Άννα               Κολύμβηση (50μ πρόσθιο)  Κρούσεβατς  Βαλκανικοί αγώνες

17. Κοντομήτρου Βασιλική    Κολύμβηση (200μ ελεύθερο) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

18. Κοντόπουλος                    Κολύμβηση (200μ ελεύθερο) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

19. Τζιντρούδη – Γαϊτανίδη    Κολύμβηση (200μ Μ. Ατομική) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

20. Παντή Ελισσάβετ              Κολύμβηση (50μ ελεύθερο) Κρούσεβατς Βαλκανικοί αγώνες

  ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ