ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / 10ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τα πρώτα τρία εισιτήρια των Ημιτελικών

23.08.2013 20:47       810

ΦΩΤΟ: Πανηγύρια στον πάγκο της Ρωσίας μετά την πρόκριση - θρίλερ στην παράταση

ΗΠΑ, Ισπανία και Ρωσία πήραν τα τρία πρώτα εισιτήρια για τους αυριανούς ημιτελικούς, μετά τους αντίστοιχους προημιτελικούς που έγιναν το απόγευμα στο Εθνικό Κολυμβητήριο του Βόλου και είχαν σπουδαίο ενδιαφέρον.

Αρχικά οι ΗΠΑ που νίκησαν με 12-10 την Ουγγαρία η οποία βρέθηκε μεν πίσω στο σκορ (6-11 και 8-12), αλλά μείωσε στα δύο γκολ (10-12) με την Ντόρα Άνταλ, 5.25’’ πριν τη λήξη, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι καλύτερο.

Στη συνέχεια η Ισπανία που με ηγέτιδα την Ροζέρ Τάρραγκο (3 γκολ), γύρισε το παιχνίδι στο οποίο η Αυστραλία βρέθηκε προηγούμενη με 7-5 στο τρίτο 8λεπτο.

Ισοφάρισε (7-7) η Μάρτα Μπατς, 5.56’’ πριν το τέλος και η Τάρραγκο πέτυχε το νικητήριο γκολ (7-8), στα 26’’.

Ο τρίτος προημιτελικός κρίθηκε στην παράταση. Η Ιταλία ξέφυγε 9-7, με την Κλαούντια Μαρλέτα (5.59’’), αλλά η Ρωσία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (9-9) με γκολ της Αναστασίας Σιμάνοβιτς, 1.44’’ από τη λήξη.

Εκεί όπου η Ρωσία με γκολ της Ελβίνας Καρίμοβα πήρε τη νίκη (10-9) και αφού μετά η Καρνάουκ απέκρουσε πέναλτι της Ιταλίας 2.23’’ πριν το τέλος και του δεύτερου 3λέπτου της παράτασης.

ΗΠΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 12-10

(2-2, 5-2, 5-4, 0-2)

ΗΠΑ (Νταν Κλατ): Φατάλ 4, Βάβιτς 3, Γκρόσμαν 1, Ντάουντε 1, Ντονοτσόι 1, Χιλ 1, Ουίλλιαμς 1

Ουγγαρία (Αττίλα Μίχοκ): Ίλλες 4, Άνταλ 2, Μίσκολτζι 2, Γκέμες 1, Γκάρντα 1

Διαιτητές: Βένγκεροθ  (Ελβετία) – Τζόνσον (Αυστραλία)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 7-8

(2-2, 3-3, 1-1, 0-2)

Αυστραλία (Ράιαν Μορλ): Κολενσό 1, Καρ 1, Ίρλ 1, Μάρτιν 1, Άπελ 1, Μπένσον 1