ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΛΟΝΔΙΝΟ 2012

Θετικά μηνύματα παρά την ήττα (6-8) από την Κροατία, η Εθνική μας

29.07.2012 13:27       1143

Εξαιρετική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, δεν μπόρεσε τελικά να αποφύγει την ήττα (6-8) από την Κροατία στην πρεμιέρα των αγώνων της στον Α’ Όμιλο.

Για περισσότερα από 25 αγωνιστικά λεπτά, οι διεθνείς μας έπαιξαν καλά, ήλεγξαν το ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Νίκο Δεληγιάννη, Θόδωρο Χατζηθεοδώρου στην άμυνα, αλλά και τον Κώστα Μουρίκη στην επίθεση, έδειχναν ικανοί να πάρουν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.

Το γκολ του Βαγγέλη Δελακά στην εκπνοή του τρίτου 8λέπτου,  μετά από 5 συνεχόμενες αποτυχημένες προσπάθειες μας στον παραπάνω, δεν έφερε μόνον στα ίσα (5-5) το παιχνίδι, αλλά έδωσε στην Εθνική μας το δικαίωμα να ελπίζει στην τελευταία περίοδο.

Εκεί όπου, τα τρία συνεχόμενα τέρματα των Κροατών, με τελευταίο εκείνο του Σούκνο 1.28’’ πριν το φινάλε, ανέτρεψαν τα δεδομένα και άφησαν πικρή γεύση στην Εθνική μας, παρά την προσπάθεια της.

Ήταν η 3η ήττα μας από την Κροατία σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά το 5-8 της Ατλάντα (1996) και το 5-6 της Αθήνας (2004).

8λεπτα: 2-1, 1-2, 2-2, 1-3

Α’ Περίοδος: 6.25’’ Μπόσκοβιτς (περιφέρεια) 0-1, 4.20’’ Φουντούλης Ι. π/π 1-1, 3.38’’ Μιράλης πέν. 2-1

Β’ Περίοδος: 6.32’’ Σούκνο π/π 2-2, 4.12’’ Μουρίκης φουνταριστός 3-2, 3.23’’ Ντόμπουντ π/π 3-3

Γ’ Περίοδος: 6.00’’ Μπούσλιε π/π 3-4, 5.03’’ Μουρίκης π/π 4-4, 1.36’’ Μουσλίμ περιφέρεια 4-5, 0.01’’ Δελακάς π/π  5-5

Δ’ Περίοδος: 6.23’’ Ντόμπουντ φουνταριστός 5-6, 4.15’’ Μπόσκοβιτς περιφέρεια 5-7, 1.28’’ Σούκνο περιφέρεια 5-8, 0.59’’ Φουντούλης Ι. πέν. 6-8

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Άντριτς): Δεληγιάννης, Μυλωνάκης, Μιράλης 1, Κοκκινάκης, Χατζηθεοδώρου, Θεοδωρόπουλος, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς 1, Αφρουδάκης Γ., Φουντούλης Ι. 2, Μουρίκης 2, Βουλγαράκης, Καραμπέτσος

3/9 π/π, 2/2 πέναλτι, 1 φουνταριστός

ΚΡΟΑΤΙΑ (Βιέκοσλαβ Κόμπεσκακ – Έλβις Φάτοβιτς)*: Πάβιτς, Μπούριτς, Μπόσκοβιτς 2, Ντόμπουντ 2, Τζόκοβιτς, Μπουλιούμπασιτς, Μουσλίμ 1, Μπούσλιε 1, Σούκνο 2, Μπάρατς, Χίνιτς, Ομπράντοβιτς, Βίτσαν

3/9 π/π, 4 περιφέρεια, 1 φουνταριστός

*Λόγω τιμωρίας του Ράτκο Ρούντιτς

Διαιτητές: Άντριαν Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία), Γκιόργκι Γιούχαζ (Ουγγαρία)

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας, την Τρίτη (31/7) η Ιταλία (17.30 ώρα Ελλάδας).