ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ/ ΙΣΡΑΗΛ

Θρίαμβος για την Ελλάδα, πρώτη θέση σε Εφήβους/Νεάνιδες

29.03.2015 20:38       1151

Θρίαμβος για την ελληνική κολύμβηση, με την Εθνική μας ομάδα να κατακτά την πρώτη θέση της Πολυεθνούς συνάντησης Εφήβων-Νεανίδων που ολοκληρώθηκε στη Νετάνια του Ισραήλ. Η ελληνική ομάδα συγκέντρωσε 386 βαθμούς (194 στα κορίτσια και 192 στα αγόρια), αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Πολωνία, με 380 και στην τρίτη τη Βραζιλία με 338. Είναι η πρώτη φορά που μια ελληνική αποστολή κερδίζει τη διοργάνωση, επιβεβαιώνοντας το μεγάλο ταλέντο και μέλλον που υπάρχει σε αυτό το άθλημα. Οι αθλητές μας κατέκτησαν συνολικά 21 μετάλλια, εκ των οποίων 8 χρυσά, 5 αργυρά και 8 χάλκινα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι των σημερινών απογευματινών τελικών, η αρχή  έγινε με το ασημένιο μετάλλιο, από το Δημήτρη Δημητρίου, στα 400μ ελεύθερο, με τον έλληνα κολυμβητή να επιβεβαιώνει το όριο του για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπακού, με την επίδοση του, 3:55.19 (3:55.80 το όριο). Το χρυσό μετάλλιο και την πρώτη θέση κατέκτησε η Ηλέκτρα Λεμπλ στα 100μ πεταλούδα, με επίδοση 1:02.14. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ξανθή Μητσάκου σημείωσε χρόνο 1:04.22, όντας εκτός συναγωνισμού. Λίγο αργότερα, η μεγάλη πρωταγωνίστρια των απογευματινών αγώνων, Λεμπλ κατέκτησε και το δεύτερο χρυσό μετάλλιο, στα 200μ Μικτή Ατομική, τερματίζοντας σε 2:19.94. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ιωάννα Σαχά είχε επίδοση 2:22.20, εκτός συναγωνισμού. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Φραγκουδάκης, στα 50μ πρόσθιο, με χρόνο 29.27.

Τη δεύτερη θέση πήρε και η ομάδα μας στα 4Χ100 Μικτή Ομαδική (αποτελούμενη από τις Λεμπλ, Μαρκαντέ, Ραφτοπούλου και Μητσάκου), με επίδοση 3:55.96.

Την τέταρτη θέση κατέκτησε ο Στάθης Μάλαμας στα 100μ πεταλούδα, κολυμπώντας σε 56.56, ενώ ο Χρήστος Παπαδόπουλος σημείωσε χρόνο 56.17, όντας εκτός συναγωνισμού. πέμπτη ήταν η Ευαγγελία Κούκουλα στα 400μ ελεύθερο με επίδοση 4:28.85. Ένα εκατοστό του δευτερολέπτου περισσότερο έκανε η Φιλιώ Ραφτοπούλου, τερματίζοντας σε 4:28.86, εκτός συναγωνισμού.

Την πέμπτη θέση κατέλαβε και ο Άλκης Κυνηγάκης, στα 200μ Μικτή Ατομική, με επίδοση 02:09.46. Εκτός συναγωνισμού αγωνίστηκε ο Κώστας Μερετσόλιας, σημειώνοντας χρόνο 2:07.52. Πέμπτη τερμάτισε και η Ελένη Κοντογεώργου, στα 50μ πρόσθιο, με επίδοση 34.56.

Πέμπτη θέση και για την ομάδα μας, στα 4Χ100 Μικτή Ομαδική (αποτελούμενη από τους  Δημητρίου, Κυνηγάκη, Σοφιανίδη και Μάλαμα), με επίδοση 3:30.10.

11.Κύπρος 16

Σε πελάγη ευτυχίας έπλεαν μετά το τέλος των αγώνων αθλητές, προπονητές και όσοι συνόδευσαν την ελληνική αποστολή στο Ισραήλ. Ο αρχηγός της αποστολής και αντιπρόεδρος της ΚΟΕ, Γιώργος Κατσαρός, σε δηλώσεις του στην ιστοσελίδα της ΚΟΕ σημείωσε: «Πρόκειται για έναν μεγάλο θρίαμβο, μία πολύ μεγάλη επιτυχία για τη χώρα μας σε μια σημαντική διεθνή διοργάνωση. Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας, στους αθλητές μας, στους προπονητές μας, Μίλτο Κανελλόπουλο και Γιώργο Βάλλα και ένα μεγάλο ευχαριστώ και στην φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη. Αποδείξαμε ότι η ελληνική κολύμβηση έχει μέλλον, έχει δυνατότητες και ότι τα παιδιά μας, με τις κατάλληλες συνθήκες μπορούν να εξελιχθούν στο μέγιστο βαθμό. Γι΄ αυτό και θέλουμε να δουλεύουμε με ανοιχτά κολυμβητήρια, κάνουμε έκκληση στην πολιτεία να υπάρξουν οι συνθήκες, ώστε να γίνεται απρόσκοπτα η προετοιμασία μας και να έρχονται τόσο μεγάλες επιτυχίες για την κολύμβηση και τον αθλητισμό γενικότερα».

Ο Μίλτος Κανελλόπουλος συνοδός προπονητής της ελληνικής αποστολής, από την πλευρά του τόνισε: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, πρόκειται για μια τεράστια επιτυχία. Δουλέψαμε πολύ και οι κόποι μας ανταμείφθηκαν. Το γεγονός ότι κατακτήσαμε την πρώτη θέση αποδεικνύει τις μεγάλες δυνατότητες που έχουν αυτά τα παιδιά για διακρίσεις σε διεθνές επίπεδο, για περαιτέρω εξέλιξή τους. Το μόνο που ζητάμε είναι υποδομές, είναι κολυμβητήρια, είναι συνθήκες προετοιμασίας. Συγχαρητήρια σε όλη την αποστολή».