12ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Βόλος, 3 – 9 Σεπτεμβρίου 2017
Για το ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ: Φώντας Χήτας
ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΙΑΠΩΝΙΑ
ΡΩΣΙΑ
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΚΙΝΑ
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ
ΕΛΛΑΔΑ
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΙΤΑΛΙΑ
ΚΑΝΑΔΑΣ
ΣΕΡΒΙΑ
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΙΣΠΑΝΙΑ
ΚΡΟΑΤΙΑ
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
ΗΠΑ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
1η Ημέρα, 3 Σεπτεμβρίου 2017
- 09.00 ΙΑΠΩΝΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ
- 10.20 ΡΩΣΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ
- 11.40 ΚΙΝΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ
- 13.00 ΙΤΑΛΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ
- 16.00 ΚΑΝΑΔΑΣ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ
- 17.20 ΙΣΠΑΝΙΑ – ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
- 18.40 ΚΡΟΑΤΙΑ – ΗΠΑ
- 20.00 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ
2η Ημέρα, 4 Σεπτεμβρίου 2017
- 09.00 ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ
10. 10.20 ΚΙΝΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
- 11.40 ΙΤΑΛΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ
- 13.00 ΗΠΑ – ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
- 16.00 ΙΣΠΑΝΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ
- 17.20 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ
- 18.40 ΙΑΠΩΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ
- 20.00 ΕΛΛΑΔΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ
3η Ημέρα, 5 Σεπτεμβρίου 2017
- 09.00 ΙΤΑΛΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ
- 10.20 ΚΑΝΑΔΑΣ- ΣΕΡΒΙΑ
- 11.40 ΙΣΠΑΝΙΑ – ΗΠΑ
- 13.00 ΚΡΟΑΤΙΑ – ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
- 16.00 ΙΑΠΩΝΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ
- 17.20 ΡΩΣΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ
- 18.40 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ
- 20.00 ΚΙΝΑ – ΕΛΛΑΔΑ
Ημέρα 4η, 6 Σεπτεμβρίου 2017
- 10.00 4Α – 4Β
- 11.20 4Γ – 4Δ
- 12.40 2Α – 3Β
- 17.20 3Α – 2Β
- 18.40 2Γ – 3Δ
- 20.00 3Γ – 2Δ
Ημέρα 5η, 7 Σεπτεμβρίου 2017
- 09.00 Ηττημένος 25 – Ηττημένος 26 (θέσεις 15-16)
- 10.20 Νικητής 25 – Νικητής 26 (θέσεις 13-14)
- 11.40 Ηττημένος 27 – Ηττημένος 29 (θέσεις 9-12)
- 13.00 Ηττημένος 28 – Ηττημένος 30 (θέσεις 9-12)
- 16.00 1Α – Νικητής 29 (Προημιτελικός)
- 17.20 1Β- Νικητής 30 (Προημιτελικός)
- 18.40 1Γ – Νικητής 27 (Προημιτελικός)
- 20.00 1Δ – Νικητής 28 (Προημιτελικός)
Ημέρα 6η, 8 Σεπτεμβρίου 2017
- 10.00 Ηττημένος 33 – Ηττημένος 34 (θέσεις 11-12)
- 11.20 Νικητής 33 – Νικητής 34 (θέσεις 9-10)
- 12.40 Ηττημένος 35 – Ηττημένος 36 (θέσεις 5-8)
- 17.20 Ηττημένος 37 – Ηττημένος 38 (θέσεις 5-8)
- 18.40 Νικητής 35 – Νικητής 36 (Ημιτελικός)
- 20.00 Νικητής 37 – Νικητής 38 (Ημιτελικός)
Ημέρα 7η, 9 Σεπτεμβρίου 2017
- 11.00 Ηττημένος 41 – Ηττημένος 42 (θέσεις 7-8)
- 12.20 Νικητής 41 – Νικητής 42 (θέσεις 5-6)
- 18.30 Ηττημένος 43 – Ηττημένος 44 (θέσεις 3-4)
- 20.00 Νικητής 43 – Νικητής 44 (θέσεις 1-2, ΤΕΛΙΚΟΣ)
ΟΙ 11 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ
ΕΤΟΣ ΤΟΠΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ
*1995 Κεμπέκ ΟΛΛΑΝΔΙΑ
*1997 Πράγα ΕΛΛΑΔΑ
*1999 Μεσσήνη ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
*2001 Περθ ΗΠΑ
*2003 Κάλγκαρι ΚΑΝΑΔΑΣ
*2005 Περθ ΗΠΑ
*2007 Πόρτο ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
*2009 Μανσίσκ ΡΩΣΙΑ
*2011 Τεργέστη ΙΣΠΑΝΙΑ
*2013 Βόλος ΗΠΑ
*2015 Βόλος ΗΠΑ
ΟΙ 11 ΤΕΛΙΚΟΙ
*1995 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 9-7
*1997 ΕΛΛΑΔΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 6-5
*1999 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ 8-3
*2001 ΗΠΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 10-9
*2003 ΚΑΝΑΔΑΣ – ΗΠΑ 8-7 πέναλτι (3-3 κανονική διάρκεια και παράταση)
*2005 ΗΠΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 11-9
*2007 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΚΙΝΑ 8-6
*2009 ΡΩΣΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 14-9
*2011 ΙΣΠΑΝΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 11-9
*2013 ΗΠΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 9-7
*2015 ΗΠΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 13-10
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ
6 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (1995, 97, 99, 01, 05, 07)
5 ΗΠΑ (2001, 03, 05, 13, 15)
3 ΙΣΠΑΝΙΑ (2011, 13, 15)
2 ΟΛΛΑΝΔΙΑ (1995, 09)
2 ΚΑΝΑΔΑΣ (1999, 03)
1 ΕΛΛΑΔΑ (1997)
1 ΡΩΣΙΑ (2009)
1 ΚΙΝΑ (2007)
1 ΟΥΓΓΑΡΙΑ (2011)
ΤΑ 33 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΩΝ 11 ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ
ΧΩΡΕΣ ΧΡΥΣΑ ΑΡΓΥΡΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΣΥΝΟΛΟ
....................................................................................................................
ΗΠΑ 4 1 3 8
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 2 4 1 7
ΙΣΠΑΝΙΑ 1 2 1 4
ΟΛΛΑΝΔΙΑ 1 1 0 2
ΚΑΝΑΔΑΣ 1 1 0 2
ΡΩΣΙΑ 1 0 3 4
ΕΛΛΑΔΑ 1 0 1 2
ΟΥΓΓΑΡΙΑ 0 1 2 3
ΚΙΝΑ 0 1 0 1
ΣΥΝΟΛΑ 11 11 11 33
ΟΙ 16 ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤ/ΤΑ
ΧΩΡΕΣ |
1995 |
97 |
99 |
01 |
03 |
05 |
07 |
09 |
11 |
13 |
15 |
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ |
2 |
2 |
1 |
2 |
6 |
2 |
1 |
7 |
3 |
7 |
9 |
ΗΠΑ |
3 |
3 |
5 |
1 |
2 |
1 |
4 |
3 |
8 |
1 |
1 |
ΚΑΝΑΔΑΣ |
5 |
5 |
2 |
8 |
1 |
6 |
10 |
6 |
9 |
9 |
4 |
ΕΛΛΑΔΑ |
4 |
1 |
7 |
7 |
10 |
4 |
13 |
9 |
6 |
3 |
5 |
ΡΩΣΙΑ |
0 |
0 |
4 |
3 |
4 |
3 |
9 |
1 |
4 |
4 |
3 |
ΟΛΛΑΝΔΙΑ |
1 |
6 |
0 |
0 |
7 |
5 |
7 |
2 |
7 |
0 |
13 |
ΙΣΠΑΝΙΑ |
0 |
0 |
0 |
0 |
3 |
7 |
6 |
8 |
1 |
2 |
2 |
ΟΥΓΓΑΡΙΑ |
0 |
4 |
3 |
4 |
0 |
11 |
3 |
4 |
2 |
6 |
7 |
ΚΙΝΑ |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
14 |
2 |
0 |
11 |
0 |
0 |
ΙΤΑΛΙΑ |
0 |
7 |
9 |
10 |
0 |
9 |
5 |
5 |
5 |
5 |
6 |
Ν. ΑΦΡΙΚΗ |
0 |
0 |
10 |
12 |
0 |
0 |
0 |
12 |
14 |
15 |
15 |
Ν.ΖΗΛΑΝΔΙΑ |
0 |
0 |
0 |
6 |
11 |
8 |
8 |
11 |
0 |
10 |
10 |
ΙΑΠΩΝΙΑ |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
13 |
11 |
0 |
0 |
0 |
11 |
ΣΕΡΒΙΑ |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
ΣΛΟΒΑΚΙΑ |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
ΚΡΟΑΤΙΑ |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
Συμμετοχές 11
Αγώνες 69
Νίκες 43
Ισοπαλίες 1
Ήττες 25
Τέρματα 672-454
Μετάλλια 2 (ΧΡΥΣΟ 1997, ΧΑΛΚΙΝΟ 2013)
Συμμετοχές Αθλητριών: 93
Περισσότερες συμμετοχές : 4 Αντιγόνη Ρουμπέση (1997, 1999, 2001, 2003) και Χρυσή Διαμαντοπούλου (2009, 11, 13, 15)
Σκόρερ: 46 γκολ Αντιγόνη Ρουμπέση, 43 Ελευθερία Πλευρίτου, 29 Στεφανία Χαραλαμπίδη και Κελίνα Κάντζου, 27 Ράνια Κοτσαύτη
Προπονητές: 1995 Νίκος Αναγνωστόπουλος, 1997 Νίκος Αναγνωστόπουλος, 1999 Κώστας Πετράκης, 2001 Κώστας Πετράκης, 2003 Κώστας Πετράκης, 2005 Κώστας Πετράκης, 2007 Κώστας Πετράκης, 2009 Κώστας Πετράκης, 2011 Κώστας Πετράκης, 2013 Γιώργος Μορφέσης, 2015 Γιώργος Μορφέσης
Οι Θέσεις της: 1995 4η, 1997 1η, 1999 7η, 2001 7η, 2003 10η, 2005 4η, 2007 13η, 2009 9η, 2011 6η, 2013 3η, 2015 5η