ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Το Μαυροβούνιο στην παράταση 14-13 την Ουγγαρία, σε επανάληψη ο τελικός του 2008

27.01.2012 23:03       1172

Αϊντχόφεν: ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Παλικαρίσια πρόκριση στον τελικό της Κυριακής, πήρε το Μαυροβούνιο που νίκησε στην παράταση με 14-13 την Ουγγαρία, σ’ ένα παιχνίδι με στόφα τελικού.

Υα επιχειρήσει έτσι να ξαναπάρει τα πρωτεία στην Ευρώπη, όπως το 2008 στη Μάλαγα, σε μια επανάληψη του τελικού εκείνου με τη Σερβία που βρήκε τους γείτονες της να πανηγυρίζουν (6-5).

Οι Μαυροβούνιοι είχαν και προβάδισμα 2 γκολ στην κανονική διάρκεια του αγώνα (10-8, 11-9), οι Μαγυάροι όμως που άλλαξαν τον τερματοφύλακα τους στα τελευταία 6.29’’ (πέρασε ο Σέζι στο παιχνίδι), με σερί 3-0 πέρασαν μπροστά (Χοσνιάσκι 12-11, 2.25’’), αλλά ο Πέτροβιτς έστειλε το ματς στην παράταση (0.41’’).

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο 3λεπτο με τον γκολ του Τζόκιτς, 2.15’’ από το τέλος.

Δύο παίκτες του Μαυροβουνίου (Μπργκούλιαν, Ίβοβιτς) έφυγαν με 3 ποινές πριν την παράταση, όπως και ο τοπ σκόρερ τους Μλάνταν Γιάνοβιτς (με αντικατάσταση), ενώ στην παράταση έφυγε με ποινές και ο Ράντοβιτς από το παιχνίδι.

8λεπτα: 2-2, 4-3, 4-3, 2-4

3λεπτα: 1-1, 1-0

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Γιάνοβιτς Μλ. 5, Ίβοβιτς 3, Πέτροβιτς 2, Μπργκούλιαν, Πάσκοβιτς, Γκοίκοβιτς, Τζόκιτς

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Κις 4, Βάργκα Ντένες 2, Μπίρος 2, Στάινεμτζ Άντ. 2, Μάνταρας, Κάσας, Χοσνιάσκι

Το αυριανό πρόγραμμα στους Άνδρες: 09.00 Κροατία – Ολλανδία (9η – 10η θέση), 10.30 Ρουμανία – Ισπανία (7η – 8η θέση), 12.00 Γερμανία – ΕΛΛΑΔΑ (5η – 6η θέση)

*Διαιτητές του μεγάλου τελικού της Εθνικής μας ομάδας των Γυναικών με την Ιταλία, κληρώθηκαν οι: Μπργκούλιαν (Μαυροβούνιο) και Γκόλιανιν (Σερβία)