ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ

Το πάλεψε, αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός 11-9 από Γιουγκ

20.11.2013 20:19       959

Πάλεψε γερά και για τριάμισι οκτάλεπτα διεκδικούσε το θετικό αποτέλεσμα στην καυτή έδρα της Γιουγκ, στο Ντουμπρόβνικ, ο Ολυμπιακός αλλά στο τέλος δεν απέφυγε την ήττα με 11-9 στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ στην υδατοσφαίριση ανδρών. Οι ερυθρόλευκοι, που δεν έχουν νικήσει ποτέ στην Κροατία (έχουν αποσπάσει μόλις μία ισοπαλία από τη Σίμπενικ την περίοδο 2008-09) έδειξαν, πάντως, καλή εικόνα απέναντι στη Γιουγκ.

Εκπληκτικός ήταν ο τερματοφύλακας Νίκος Δεληγιάννης στο πρώτο οκτάλεπτο και ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ 2-1 (με Κολόμβο). Στο β' οκτάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι πήραν το αίμα τους πίσω. Σκόραραν έξι φορές, αλλά οι ερυθρόλευκοι έβαλαν τέσσερα και δεν άφησαν την κροατική ομάδα να πάρει μεγάλο προβάδισμα στο σκορ (7-6). Και στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έμενε κοντά. Όλα κρίθηκαν στην 4η περίοδο. Το ψηλοκρεμαστό του Νίκολα Γιάνοβιτς έδωσε δύο γκολ προβάδισμα στη Γιουγκ 10-8 (3.40), ενώ Μπόσκοβιτς  σφράγισε τη νίκη της (11-8). Ο Κολόμβος απλά μείωσε στο τελικό 11-9.

Ο Ολυμπιακός έχασε και τον τεχνικό του Θοδωρή Βλάχο, ο οποίος αποβλήθηκε 2.05 πριν από το τέλος, διαμαρτυρόμενος για την τρίτη αποβολή που σφυρίχτηκε στον Δελακά. Η Γιουγκ είχε 4/15 στον παίκτη παραπάνω και ο Ολυμπιακός 4/10.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 1-2, 6-4, 2-2, 2-1.

ΓΙΟΥΓΚ (Βέσελιν Τζούχο): Ν. Γιάνοβιτς 3, Μπόσκοβιτς 3, Μπούσλιε 1, Μάτσαν 1, Μπένιτς 1, Π. Μάρκοβιτς 1, Μαρέλια 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μάλιαρακ 2, Φουντούλης Ι. 2, Κολόμβος 2, Βλαχόπουλος 1, Ποντικέας 1, Δελακάς 1.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής