ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τρένο η Εθνική 10-5 την Ολλανδία πάει τελικά!

12.05.2012 12:55       1253

Άνετη και ωραία για άλλον ένα αγώνα, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών νίκησε την Ολλανδία (10-5) για δεύτερη φορά στον Β’ Προκριματικό όμιλο της Ευρώπης για το φετινό Γουόρλντ Λιγκ, που διεξάγεται στο Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου.

Έτσι, θα ταξιδεύσει στα τελικά της διοργάνωσης (Χουανγκτσού, 29 Μαίου – 3 Ιουνίου) αφού πλέον συμπλήρωσε 4 νίκες στον Όμιλο της, σε ισάριθμα παιχνίδια και εξασφαλίζει μαθηματικά την πρόκριση της.

Παρά και την χτεσινή κούραση ειδικά από το βραδινό παιχνίδι με τη Ρωσία, η Εθνική μας από νωρίς έδειξε στον σημερινό της αντίπαλο ότι αυτή θα έχει το πάνω χέρι.

Προηγήθηκε σταθερά και με διαφορά στο σκορ (4-1, 7-3, 9-4) και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την Ολλανδία όπου οι παλιοσειρές του Μαουτζέρι μάλλον έχουν κηρύξει «λευκή απεργία».

Από την περιφέρεια «χτύπησε» η Εθνική μας, στο πρώτο 8λεπτο, πετυχαίνοντας τρία γκολ, αξιοποιώντας παράλληλα και την καλή αμυντική της λειτουργία.

Οκτάλεπτο πλούσιο σε γκολ το δεύτερο, με την Εθνική να κερδίζει την πρώτη της αποβολή στο παιχνίδι στα μέσα της περιόδου και να την αξιοποιεί με την 17χρονη Στεφανία Χαραλαμπίδου.

Με τα γκολ της Ηλέκτρας Ψούνη και της Χριστίνα Κότσια στα 14’’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, η διαφορά πήγε στο +5 για την Εθνική μας, με την Ολλανδία να μην μπορεί να βρει διόδους στην άμυνα μας.

Η Κότσια με το δεύτερο της γκολ στα μέσα στου τελευταίου 8λέπτου (4.49) σφάγισε τη νίκη της Εθνικής που την στέλνει στην Κίνα στα τέλη του μήνα.

Η εξέλιξη

Α’ Περίοδος: 5.18 Τσουκαλά (περιφέρεια) 1-0, 2.00 Αβραμίδου (περιφέρεια) 2-0, 1.32’’ Μανωλιουδάκη (περιφέρεια) 3-0

Β’ Περίοδος: 5.57 Σλάτερ (π/π) 3-1, 5.43 Ασημάκη (φουνταριστός) 4-1, 5.06 Καμπάουτ Χ. (π/π) 4-2, 4.22 Χαραλαμπίδου Στ. (π/π) 5-2, 3.55 Σλάτερ (περιφέρεια) 5-3, 3.26 Ασημάκη (π/π) 6-3

Γ’ Περίοδος: 3.36 Ασημάκη (φουνταριστός) 7-3, 1.19 Σλάτερ (π/π) 7-4, 1.10 Ψούνη (περιφέρεια) 8-4, 0.14 Κότσια (περιφέρεια) 9-4

Δ’ Περίοδος: 4.49 Κότσια (περιφέρεια) 10-4, 3.35 Σλάτερ (π/π) 10-5

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ

(3-0, 3-3, 3-1, 1-1)

Ελλάδα (Μορφέσης Γιώργος): Κούβδου, Τσουκαλά 1, Κότσια 2, Ψούνη 1, Χαραλαμπίδου Στ. 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 3, Πλευρίτου Ελ., Μπίσμπα, Μανωλιουδάκη 1, Πλευρίτου Μαργ., Μπενέκου Άλκ., Διαμαντοπούλου Χρ.

2/4 π/π, 2 φουνταριστός, 6 περιφέρεια

Ολλανδία(Μαουτζέρι Μάουρο): Φαν ντερ Μέιντεν (Χάινις), Σμιτ, Καμπάουτ Μ. 1, Χακβέρντιαν, Φαν ντερ Σλουτ, Στόμφχορστ, Φαν Μπέλκουμ, Ρέμερς, Σέβενιχ, Σλάτερ 4, Κλάασεν, Καμπάουτ Χ.

4/8 π/π, 1 περιφέρεια

Διαιτητές: Λιτλτζόν (Βρετανία), Βαριντόφσκι (Ρωσία)

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, η Ρωσία δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει 11-7 τη Βρετανία που παραμένει χωρίς νίκη και να βάλει κι αυτή σοβαρή υποψηφιότητα για τα τελικά του Γουόρλντ Λιγκ.

ΡΩΣΙΑ – ΒΡΕΤΑΝΙΑ 11-7

(4-2, 4-2, 2-3, 1-0)

Ρωσία (Καμπάνοφ Αλεξάντερ): Μπελόβα 3, Αντόνοβα Ντ. 2, Χοχριάκοβα 2, Μπελάγιεβα 2, Λισούνοβα, Προκοφίεβα

Βρετανία (Φέκετε Σιλβέστρε): Γουίλκοξ 2, Γουινστάνλεϊ 2, Ράτλιτζ, Γκίμπσον Μπρ., Λέητον

Διαιτητές: Μοίραλης (Ελλάδα), Σάπερς (Ολλανδία)