ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ-ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ, ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Τρίτη η Ελλάδα στον πίνακα των μεταλλίων

14.07.2024 18:01       1332

Εξελίχθηκε σε καταπληκτική η αποστολή της χώρας μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών, Εφήβων-Νεανίδων, Παίδων – Κορασίδων Μαραθώνιας Κολύμβησης που ολοκληρώθηκε στη Βιέννη.

Η Ελλάδα με το χρυσό μετάλλιο του Κωνσταντή Χουρδάκη στα 5.000μ Εφήβων και το ασημένιο από τη Γεωργία Μακρή στα 10.000μ Νέων Γυναικών, κατέλαβε τη περίοπτη 3η θέση στον πίνακα των μεταλλίων μεταξύ 28 χωρών που συμμετείχαν. Μετάλλιο κατέκτησαν 10 χώρες, τρία χρυσά η Γαλλία που βρέθηκε στη πρώτη θέση, πέντε συνολικά μετάλλια (ένα χρυσό, τέσσερα ασημένια) η Ουγγαρία που ήταν δεύτερη.

Στη σημερινή τελευταία μέρα: Στη μικτή σκυταλοδρομία 4χ1500μ Εφήβων-Νεανίδων, η ομάδα μας ήταν 5η με 1:10.38.78. Κολύμπησαν οι Ειρήνη Ψαρουδάκη, Γιάννης Πετράκης, Ελισσάβετ Ναστοπούλου, Κωνσταντής Χουρδάκης.

Στη μικτή σκυταλοδρομία 4χ1500μ Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών, η Ελλάδα τερμάτισε στην 7η θέση με επίδοση 1:08.31.43 και τους Γεωργία Μακρή, Αντωνία Ρακοπούλου, Βασίλη Κακουλάκη, Γιάννη Σκαρή.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Θοδωρής Νταβέλος