ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ / ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Τρομερό πανελλήνιο ρεκόρ και ασημένιο μετάλλιο ο Απόστολος Σίσκος στα 200μ ύπτιο

19.06.2024 19:47       1969

Έκανε μια φανταστική κούρσα ο Απόστολος Σίσκος στον τελικό στα 200μ ύπτιο: ήταν μπροστά σε όλη τη κούρσα και έχασε το χρυσό μετάλλιο στη χεριά από τον Ουκρανό συνομήλικό του, Αλεκσάντρ Ζελτιάκοφ, πρωταθλητή κόσμου και Ευρώπης το 2023. Ο Σίσκος, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, είναι το πρώτο του στη κατηγορία ανδρών, σημειώνοντας ένα τρομερό και φοβερό πανελλήνιο ρεκόρ: 1:55.42 ο χρόνος του, 1:56.34 είχε ο Απόστολος Χρήστου από τις 17/5/2024 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στη Θεσσαλονίκη. Ο Ζελτιάκοφ νίκησε με 1:55.39. Στο τσακ…Ο Σίσκος έγινε ο πρώτος Ελληνας που κατεβαίνει το 1:56.00 στο αγώνισμα, ενώ το μετάλλιο του  είναι το πρώτο της Ελλάδας στα 200μ ύπτιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (όπως πρώτο είναι και για την Ουκρανία το χρυσό του Ζελτιάκοφ)

Πέντε ημέρες πριν από τα 19α γενέθλιά του, ο αθλητής της Αθλητικής Ακαδημίας Αστέρια, οδήγησε τον τελικό από την αρχή. Πέρασε σε 26.97 στα 50μ, 56.46 στα 100μ και 1.26.11 στα 150μ ,συνεχώς στη πρώτη θέση. Στην ίδια εγκατάσταση πέρυσι ο Σίσκος είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων.

Το χάλκινο μετάλλιο στο σημερινό τελικό των 200μ ύπτιο κατάκτησε ο Ρόμαν Μιτιούκοφ (Ελβετία) που τερμάτισε σε 1:55.75 (τριτος και το 2021 στη Βουδαπέστη κι ενώ τον Φεβρουάριο ήταν δεύτερος στο Παγκόσμιο της Ντόχα).