ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ/ΑΝΔΡΕΣ

Βήμα 6άδας η Εθνική, 12-6 τη Ρωσία

17.07.2014 18:31       595

ΦΩΤΟ Αρχείου: Ο Κώστας Μουρίκης κυρίαρχος απέναντι στη ρωσική άμυνα

Αποφασιστικό βήμα για την 6άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Βουδαπέστη έκανε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών με τη νίκη της επί της Ρωσίας (12-6), όπως και στο τουρνουά προετοιμασίας στο Πορτουγκαλέτε τον προηγούμενο μήνα.

Νίκη που ήλθε πανηγυρικά στην τελευταία περίοδο του αγώνα όταν με 5 διαδοχικά τέρματα, έφτασε το σερί στο 6-0 υπέρ της Εθνικής μας και το σκορ στο 12-5, πριν οι Ρώσοι μειώσουν στο φινάλε (0.03’’).

Το επιθετικό ξέσπασμα των διεθνών  μας, είχε αρχή το κρίσιμο γκολ που σημείωσε ο Αλέξανδρος Γούνας (έχασε πέναλτι στο 4-2)  στα 5’’ από τη λήξη του τρίτου 8λέπτου, με το οποίο προηγηθήκαμε 6-4 και πήραμε «ανάσα» στο σκορ.

Οι Ρώσοι, με τον Στεπάνιουκ (4 γκολ) κύρια απειλή, επέλεξαν να δώσουν αρκετές αποβολές, γι αυτό και ο αποδεκατισμός τους στο τέλος, πλην όμως η Εθνική μας σπατάλησε αρκετές από τις ευκαιρίες με παίκτη παραπάνω, παρά τα 8 γκολ που πέτυχε με πλεονέκτημα.

Το ένα μάλιστα ήταν και καθοριστικό στα 7.24’’ από τη λήξη, όταν παίξαμε με δύο παραπάνω και σκόραρε (8-5) ο Μανώλης Μυλωνάκης.

Κώστας Μουρίκης και Χριστόδουλος Κολόμβος έκαναν πάρτι στην αντίπαλη άμυνα, η Ελλάδα είχε 12/26 προσπάθειες (46,2%) και η Ρωσία 6/25 (24%), γεγονός που αποδεικνύει και την τελική διαφορά στο σκορ.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 3-1, 3-3, 1-1, 5-1

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

1ο 8λεπτο: 1-0 Βλαχόπουλος (π/π), 1-1 Κολόντ (περιφέρεια),  2-1 Μουρίκης (φουνταριστός), 3-1 Κολόμβος (π/π)

2ο 8λεπτο: 3-2 Σούκοφ (π/π), 4-2 Δελακάς (π/π), 5-2 Γούνας (π/π), 5-3 Στεπάνιουκ (π/π), 5-4 Στεπάνιουκ (περιφέρεια), 6-4 Γούνας (π/π)

3ο 8λεπτο: 6-5 Στεπ’ανιουκ (π/π), 7-5 Μουρίκης (π/π)

4ο 8λεπτο: 8-5 Μυλωνάκης (π/π), 9-5 Κολόμβος (π/π), 10-5 Μυλωνάκης (περιφέρεια), 11-5 Μουρίκης (φουνταριστός), 15-5 Φουντούλης (πέναλτι), 12-6 Στεπάνιουκ (π/π)

ΕΛΛΑΔΑ (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 2, Δερβίσης, Τίγκας, Φουντούλης Ι. 1, Ποντικέας, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς 1, Μουρίκης 3, Κολόμβος 2, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 1, Γαλανόπουλος

8/15 π/π, 1/2 πέναλτι, 2 φουνταριστός, 1 περιφέρεια

ΡΩΣΙΑ (Έρκιν Σαγκάεφ): Κορνέεφ, Σούκοφ 1, Οντιντσόφ, Αντίποφ, Ζινιατούλιν, Ντερεβιάνκιν, Τιμακόφ, Ναγκάεφ, Στεπάνιουκ 4, Κολόντ 1, Γιανκόφ, Σεπέλεφ, Κοστρόφ

4/12 π/π, 2 περιφέρεια

Διαιτητές: Ράντοσλαβ Κορίζνα (Πολωνία) – Μπόρις Μαργκέτα (Σλοβενία)

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας το Σάββατο (15.30) η Ρουμανία.

Στα παιχνίδια προηγήθηκαν σήμερα: Ιταλία – Γεωργία 15-5 στον Όμιλο μας και στον Β’, Κροατία – Γαλλία 14-11, Ισπανία – Γερμανία 11-8.